ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קורבנות השלום 
 
 זה דור שלם של אנשים שלא אכפת כמעט מ...שניה, טלפון   
 
מערכת חיים ברשת

מנהלים בענף הטכנולוגיה סובלים מתסמונת דומה להיפראקטיביות – חוסר יכולת להתרכז בדבר אחד, שעמום בזמן ביצוע משימות. במקביל הם גם מתמכרים למידע ועובדים ביעילות פחותה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב נתחיל לראות אותם ברכבות, את המכורים. הם ישבו שם במושב מולנו, עם שני טלפונים סלולריים פועלים בו זמנית, אחד בכל יד, מנהלים שתי שיחות מקבילות. על השולחנון הקטן הם יציבו את המחשב הנייד הקטן שלהם, ומדי פעם יעבירו את אחד הסלולריים מהיד אל הכתף, כדי שיוכלו לבדוק את המייל דרך החיבור האלחוטי שברכבת. אחרי כמה דקות הם יסיימו את אחת השיחות, מה שיאפשר להם להשתמש בסלולרי הפנוי כדי לצלם את הנוף הנשקף מחלונם, או אולי אתכם. ואתם תביטו בהם במבט מלא רחמים, ותדעו שגם אתם כאלה, או כמעט כאלה, או בדרך להיות כאלה.

עיתון הניו-יורק טיימס פרסם השבוע כתבה שכולה מוקדשת ל"מחלה" ממנה סובלים יותר ויותר אנשי עסקים בארצות-הברית, בעיקר כאלה העוסקים בטכנולוגיה והון סיכון. כיוון שהם מחוייבים להשאר מעודכנים עד לדקה בהתפתחויות האחרונות, אחרת ייוותרו מאחורה, התפתחה אצלם התמכרות אמיתית לגירויים. הם נוחים להשתעמם, מחוברים לכמה ערוצי מידע בו זמנית ולאף אחד מהם באמת, הם משתגעים מפרויקטים ארוכים. בקיצור, הם מזכירים בהרבה מובנים ילדים היפראקטיביים, רק שהם משתמשים בטכנולוגיה כריטאלין שלהם.

ד"ר ג'ון רייטרי שמרואיין בכתבה טוען שמדובר בהתמכרות לכל דבר. "זה כמו שפריץ דופאמין להתחבר", אמר, "זה עובד במוח בדיוק כמו ההתמכרות והתענוג שבסמים. כשאנחנו מתנתקים מזה, אנחנו נמצאים בגמילה לכל דבר."

למכורים יש תמיד את התירוץ שלהם לקפוץ ממשימה למשימה על המחשב, לקפוץ ממחשב למחשב, משיחה לשיחה. גם לאנשי הטכנולוגיה שמוכרים להם מכשירים שיכולים לעשות יותר. "אנחנו מעצימים את חייהם של האנשים כך שהם שיכולים לשלוט יותר בשטף הפעילויות שלהם", אמר ג'ף האלוק מחברת הטלפוניה הסלולרית Sprint PCS.

ברוס מלמן מסיסקו גם הוא חושב שריבוי הערוצים רק עוזר לחיים שלו. "לפני עשור היית צריך להיות במשרד 12 שעות", הוא אומר. היום הוא מבלה במשרד רק עשר שעות, מה שמאפשר לו להלביש את ילדיו בבוקר ולשחק איתם בערב. ולא, זה שבזמן שהוא ובנו משחקים במלחמות מטוסים הוא מחזיק ביד השניה טלפון סלולרי בו הוא מדבר עם אנשים מהעבודה לא מפריע לו בכלל.

יש מי שטוען שכל סיפור ריבוי המשימות בכלל לא קשור ליעילות. להיפך. פרופסור דיוויד מאייר מאוניברסיטת מישיגן טוען שניסיון לבצע שתיים או יותר משימות במקביל פוגעת ביעילות. על פי המחקר שערך מאייר, חוקר פסיכולוגיה, כל ניסיון כזה לוקח למעשה כחמישים אחוז יותר זמן מאשר ביצוע שתי המשימות בזו אחר זו.

לדעתו של מאייר, הדבר האחרון שגורם לבולמוס צריכת המידע הזה הוא יעילות. מאייר חושב שמראית העין המאצ'ואיסטית מדברת כאן הרבה יותר, כמו גם מנות האמפטמינים שנכנסות לדם בכל פעם שעוברים ממשימה אחת לשניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by