ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי מושך בחוטים של גוגל? 
 
 
עידו קינן

עד אתמול, התוצאה הראשונה לחיפוש "נשק להשמדה המונית" בגוגל היתה עמוד סאטירה אנטי-אמריקאי שהתחזה להודעת שגיאה; הבוקר נעלמה הסאטירה במפתיע לטובת מסמך רשמי של הבית הלבן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קוקס (צילום מאלבומו הפרטי)
 קוקס (צילום מאלבומו הפרטי)   
השמועות אומרות שיש חייל אמריקאי בעיראק שעוד לא שמע שהמלחמה הסתיימה, ועדיין מחפש שם נשק להשמדה המונית. עד אתמול, אם אותו חייל היה מחפש "Weapons of Mass Destruction" בגוגל ומקליק על כפתור I'm Feeling Lucky, הוא היה מקבל אתר סאטירה על הממשל האמריקאי המתחזה לעמוד שגיאה. היום הוא כבר יוכל למצוא שם מסמך רשמי של הבית הלבן.

I'm Feeling Lucky שולח את המחפש בגוגל ישירות לאתר שהגיע למקום הראשון בחיפוש. עד אתמול, התוצאה הראשונה היתה אתר הסאטירה האמור, שנבנה על ידי רוקח אנגלי בשם אנת'וני קוקס. קוקס בנה עמוד שנראה כמו הודעת השגיאה 500, המבשרת לגולש שהעמוד אליו גלש אינו ניתן להצגה (הוא מכנה אותה בטעות "404", הודעה שאומרת שהאתר אינו קיים). אבל במקום הכותרת "Page Cannot Be Displayed", נכתב שם "These Weapons of Mass Destruction cannot be displayed".
 
Lucky bastard
 Lucky bastard   
העמוד ממשיך ומפרט את הסיבות האפשריות לתקלה, ומציע ללחוץ על "כפתור שינוי המשטר", להקליד את שם המדינה בלי שגיאות (אם הגולש הוא בוש), או ללחוץ על "כפתור הפצצה" (אם הגולש הוא דונלד רמספלד).

"זה התחיל כבדיחה פרטית לכמה חברים, ואז הועבר הלאה", סיפר קוקס לסוכנות הידיעות רויטרס, והדגיש שאין לו דבר נגד המלחמה. "אנשים שלחו את זה באימייל וזה הגיע לכמה רשימות דיוור. זה פרש כנפיים וקיבל חיים משלו". העמוד עלה בפברואר, עוד לפני המלחמה בעיראק ולאור הדיון על הנשק להשמדה המונית שיש (או אין) בידיה. בשבוע שעבר עבר האתר את קו מיליון המבקרים.
 

"?Do I feel lucky"

 
אחת השאלות החוזרות שקוקס נשאל היא "איך פרצת לגוגל?", והוא השיב עליה בבלוגו: "נראה ששילוב של הוויכוח הנוכחי על נשק להשמדה המונית והכיפיות של כפתור I'm Felling Lucky בגוגל הפכו את האתר למאוד פופולרי. נחמד לחשוב שאנשים חושבים שאני חכם מספיק כדי לרמות את גוגל, אבל לצערי אני לא. אנשי גוגל, תירגעו!"

איך באמת הגיע אתרו של קוקס לראש תוצאות החיפוש של מחרוזת מסויימת? גוגל עובד עם מספר אלגוריתמים מורכבים, אבל בבסיס, אתר יקבל דירוג גבוה יותר ככל שיותר אתרים, שבעצמם זוכים לדירוג גבוה, יתנו לינק אליו. מאבקי חתול-ועכבר נערכים בין אתרים שמעוניינים לקבל חשיפה טובה בגוגל, וחברות שמוכרות לאתרים האלה שירות לשיפור הדירוג, לבין אנשי גוגל, שמנסים למנוע פגיעה ב"אובייקטיביות" של תוצאות החיפוש שלהם.
 
 
 
קוקס עובד עכשיו על עמוד FAQ בו ישיב לשאלות נוספות בנושא. בינתיים, הוא מזמין את המעוניינים ליצור איתו קשר ב-coxar@hotmail.com. "יש לי ניחוש פרוע שאתם לא הולכים לשלוח לי אימייל על תגובות מזיקות לתרופות, אלא שהגעתם לפה דרך אתר שגיאת 404". בינתיים, הוא בנה עמוד שגיאה נוסף, הפעם לציון הפאשלה של הג'ייסון בלייר טיימס.
 

מה זה אדום בפנים, ירוק בחוץ ומתנגד למלחמה?

 
שיטת הסאטירה החדשה הזאת נוסתה לא מזמן, גם כן בהקשר של המלחמה בעיראק. במחאה על התנגדותה של צרפת למלחמה, יצר סטודנט קנדי, סטיב לרנר, עמוד שהתברג לראש תוצאות חיפוש המחרוזת "French military victories" בגוגל. הקלקה על I'm Feeling Lucky הובילה את הגולשים לעמוד הזה, שמתחזה לעמוד החיפוש של גוגל, מציין כי לא נמצאו תוצאות לחיפוש הזה ומציע לחפש "french military defeats".
 
בגוגל חזרו אלינו אז מיידית, אולם סירבו לתת תגובה רשמית לסיפור. במקרה ההוא, לא היתה לגוגל מעורבות בנושא, אף שאפשר לומר שזה נעשה בהסכמה שבשתיקה: מכתב מעורכי הדין של גוגל, המאיים בתביעה ענקית על הפרת סימן מסחרי רשום והטעיית הגולשים, היה סוגר את האתר תוך דקות ספורות.
 

מה אתה מתערב, גוגל?

 
אתר הסאטירה של קוקס, שאמש עוד היה במקום הראשון בגוגל, ירד הבוקר למקום ה-67 (!). מהיום, בני המזל שמשתמשים בגוגל ימצאו את "אסטרטגיה לאומית למאבק בנשק להשמדה המונית", מסמך של הבית הלבן מדצמבר אשתקד, חודשים ספורים לאחר התקפת ה-11 בספטמבר. המסמך מפרט, ניחשתם יפה, את האסטרטגיה הלאומית של ארה"ב למאבק בנשק להשמדה המונית.

המסמך נפתח בציטוט של בוש מה-17 בספטמבר: "הסכנה החמורה ביותר שהאומה שלנו עומדת בפניה נמצאת בצומת של הרדיקליות והטכנולוגיה. האוייבים שלנו הכריזו בגלוי שהם מחפשים נשק להשמדה המונית, וראיות מצביעות על כך שהם עושים זאת בנחישות. ארה"ב לא תרשה למאמצים האלו להצליח. ההיסטוריה תשפוט בחומרה את אלו שראו את הסכנה מתקרבת אך לא פעלו בנידון. בעולם החדש אליו נכנסנו, הדרך היחידה לשלום וביטחון היא דרך הפעולה".
 
במילים אחרות: נאומו של בוש הכין את הקרקע להכרזת מלחמה על מדינות "ציר הרשע", והמסמך הזה מציג את תורת הלחימה. העובדה שדווקא מסמך זה תפס את מקומו של אתר הסאטירה גורמת לתהיות לגבי האובייקטיביות של אלגוריתם החיפוש של גוגל, ומעלה ריח עז של התערבות אנושית בתוצאות במקרה הזה. זו ודאי לא תהיה הפעם הראשונה: גוגל הורידה בעבר את דירוג האתר של חברת SearchKing (למרבה האירוניה, בגלל שזו הציעה שירות להעלאת דירוג של אתרים בגוגל); ו"סידרה" את התוצאות כך שחיפוש-ממוזל של "Go To Hell" לא יביא את הגולש לאתר מיקרוסופט.

תגובת גוגל טרם התקבלה.

עדכון, 08/07/2003:
מנהל התקשורת התאגידימית של גוגל, דייוויד קריין, מסר בתגובה: "לא, גוגל לא משנה את תוצאות החיפוש שלנו ידנית. השינוי הזה בדירוג יכול להיות מיוחס לשינוי הטבעי בדירוג שאתרים מסויימים מקבלים באינדקס שלנו. אנחנו עושים crawl ומאנדקסים-מחדש מיליוני עמודים כל יום, כך שתזוזה כזאת היא שכיחה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by