ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ בעתיד 
 
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

שתי הדגמות מדהימות של תוכנות שיהפכו יצירה של תמונות מזויפות למשחק ילדים. משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עזבו אותנו מחול, אנחנו יותר בקטע של מועד. לא התכוונו לעשות שום עבודה משטרתית בחג הזה, אלא רק לנוח, לאכול כמה שיותר מציות ולספר ביציאת מצרים אם יהיה זמן (מציות זה אחלה. רק בשביל זה היה צריך להמציא את פסח). הכרזנו על שדיים משופצים ועל התרסקויות מטוסים חשודות כחמץ.
 
 
אבל אז נחת בתיבת הדואר שלנו מייל מטל, שאמר בטון מבשר רע, "למשטרה שלכם תהיה עבודה קשה מאוד בשנים הקרובות, הא הא הא הא הא". אוקיי, הוא לא באמת כתב "הא הא הא", אבל ככה זה נשמע לנו. הוא צירף סרטון יוטיוב שהפיל אותנו לרצפה. בימים הבאים ראינו את אותו הסרטון צץ שוב ושוב ברחבי האינטרנט, אפילו בבלוגים שבדרך כלל לא מתעניינים בעיבודי תמונה, ואפשר להבין למה. הוא מציג פיצ'ר חדש שאמור להיכלל בגירסה הבאה של פוטושופ: "Content-Aware Fill", שזה בתרגום חופשי "מילוי מודע לתוכן", ובתרגום יותר חופשי "מעכשיו פוטושופ תעשה את העבודה במקומכם".

 
הבעיה הגדולה עם הפיצ'ר הזה היא שהשם "מטה הקסם" כבר תפוס. אם אי פעם היה כלי בפוטושופ שראוי לשם הזה, זה הכלי. ברור, זה לא עושה שום דבר שאי אפשר היה לעשות עד היום – עם הרבה עבודה של גזירה, הדבקה והעלמת תפרים פוטושופית. רק שאיתו, זה נעשה באופן מיידי ובקלות.

וזה קצת מדכא, האמת. זה לא חדש לנו, כמובן, שכל תמונה שאנחנו רואים עשויה להיות מעובדת, משופצת ולא משקפת את המציאות; אבל עד היום, שיפוץ המציאות לפחות דרש עבודה קשה ומיומנות. הפוטושופ החדשה, לפי הסרטון הזה, תאפשר לכל אחד להצביע על איזו בעיה בתמונה ולהגיד לתוכנה "טפלי לי בזה, בסדר? אני הולך להכין סנדוויץ'" – והיא עושה את זה, ואפילו לא דורשת בתמורה ביס.

ובכל זאת, לפני שאנחנו מכריזים על מותה הסופי של האמת הצילומית, צריך לקחת בחשבון כמה דברים: קודם כל, ההדגמה הזאת נעשתה מן הסתם על תמונות שנבחרו מראש כדי להדגים את היכולת שלה באופן הטוב ביותר האפשרי; לא בכל מקרה ולא בכל תמונה היא תעבוד באופן אידיאלי. ודבר שני - התוכנה אולי יכולה לקצר את התהליכים, ולעשות בדקה את מה שהיה צריך עד היום לעשות ידנית במשך שעה, אבל היא לא בהכרח תעשה את זה טוב יותר. קשה לשפוט מהדוגמאות הבודדות שבסרטון, אבל סביר להניח שה"שיפוצים" הם לא מושלמים, ושאפשר יהיה להבחין בעקבות בתמונה בדיוק כפי שעשינו עד היום. משטרת הפוטושופ תמשיך לפעול, רק שכאמור, צפויה להיות לנו עוד יותר עבודה מבעבר.
 
 

אנא, צייר לי כבשה (על חוף הים עם בר רפאלי ברקע)

זאת לא הפעם הראשונה שבה אספנו את הלסת מהרצפה בגלל הדגמה טכנית של תוכנה גרפית עתידית. כבר לפני כמה חודשים נתקלנו בדבר הזה - ואם חשבתם שהסרטון הקודם היה מדהים, עוד לא ראיתם כלום.

 
עזבו אתכם מ"מטה הקסם" – זאת מהפכה אמיתית. לא צריך לדעת להשתמש בפוטושופ, לא צריך לדעת כלום – צריך רק לצייר בקווים כללים מה אתם רוצים לראות בתמונה, להוסיף תוויות, והתוכנה כבר אוספת מהאינטרנט את הפרטים הנחוצים ומרכיבה אותם לתמונה אחת מושלמת. אנחנו מוכנים לנחש שהשימוש המעשי שייעשה בה יכלול הרבה פחות בקשות לתמונות שכוללות את המילים "פריזבי" ו"כלב+קופץ", והרבה יותר כאלה שיכללו את המילים "אני" ו"בר רפאלי+ערומה".
 
יש, בעינינו, הבדל משמעותי אחד בין הסרטון הזה לבין הקודם, והוא שהסרטון הזה כולל אחוז גדול הרבה יותר של בולשיט. אתם מבינים, זה שאנחנו בחופש ומעבירים את זמננו בצפיה בסרטוני יוטיוב במקום בחקירת תמונות, זה לא אומר שהפסקנו לחשוב באופן ביקורתי ולפקפק בדברים. תכונת ה"מילוי החכם" היא מדהימה, אבל אנחנו יכולים להבין איך היא אמורה לעבוד; ה-Sketch2Photo, לעומתה - לפחות כפי שהוא מוצג כאן - נראה מאוד, אבל מאוד בלתי סביר.

אנחנו לא טוענים שהסרטון הוא זיוף מוחלט. יש מספיק עדויות לכך שתוכנה ניסיונית כזאת אכן נמצאת בפיתוח, והוצגה בכנס Siggraph Asia ב-2009, ואחד האנשים שעומדים מאחוריה הוא ישראלי בשם אריאל שמיר, שנמצא ככל הנראה קרוב אלינו מספיק כדי לבוא אלינו הביתה ולצעוק עלינו. אבל עד שלא נראה אותה עובדת בפועל, אנחנו לא מאמינים שהתוכנה הזאת יכולה באמת להגיע לתוצאות שאפילו קרובות למה שהסרטון הזה מתיימר להראות.
 

מה ההבדל בין הר וכלב?

למה? שפע של סיבות. התוכנה כפי שהיא מוצגת בסרטון עושה כמה דברים מדהימים: היא (א.) מסתכלת על סקיצה בקוים כלליים ומבינה למה התכוון המשורר, ואז (ב.) סורקת את האינטרנט בחיפוש אחר תמונות שמתאימות לתיאור שנתן המשתמש, ו(ג.) מזהה את האלמנט הנכון בתמונה ו(ד.) חותכת אותו החוצה באופן חלק, כדי (ה.)לשלב אותו בתמונה חדשה. לפחות שלושה מבין הדברים האלה הם בלתי אפשריים – או לפחות, היו בלתי אפשריים עד היום.

מחשבים הם חכמים, אבל יש דברים שהם פשוט לא יודעים לעשות: בדיוק על זה מבוססים מבחני Captcha. כל ילד בן שלוש יוכל, למשל, (א.) להבדיל בין תמונה של "הר" ושל "כלב", אבל מחשב לא יכול. הם קצת אהבלים בנושא הזה. ואם תשקיעו שנה בניסיון ללמד מחשב מה זה הר, הוא עדיין לא יידע מה זה כלב. גם אז, אם תתנו למחשב תמונה ברורה בצבעים חיים ותספרו לו שבתמונה רואים כלב, הוא לא יידע (ב.) איפה הכלב נגמר ומתחיל העץ שמאחוריו, ואיך מבדילים בין רקסי לבין דודה חדוה שנכנסה לתמונה בטעות ומסתירה לו את הרגל הקדמית. ואפילו אם תחזיקו לו את היד, תצביעו על הכלב ותגידו לו "זה כלב, יא אהבל! כלב! עכשיו תגזור לי אותו!", הוא לא יוכל (ג.) לגזור בדיוק מסביבו, כולל השערות הקטנות שבזנב, בלי לקחת בטעות גם חתיכה גדולה מהכביש או מהדודה. בחברות מקצועיות לאפקטים ממוחשבים ישנן מחלקות שלמות של אנשים מסכנים שכל תפקידם הוא "לגזור" במדויק אלמנטים מתוך תמונות כדי שאפשר יהיה לשלב אותם בתמונות אחרות; כולם היו מפוטרים עוד היום אילו היתה קיימת תוכנה אמינה שיכולה לעשות את זה בלחיצת כפתור.

התקדמויות טכנולוגיות מדהימות קורות, ומה שהיה בלתי אפשרי פעם הופך שוב ושוב לאפשרי, אבל הרעיון שתוכנה קטנה אחת תעשה כבדרך אגב שלוש פריצות דרך ענקיות מזכיר את אותם נבלים בסרטים שממציאים מחשב שמספר בדיחות, טיסה במהירות גבוהה מהאור והיתוך קר, וכל זה לפני ארוחת הצהריים. מאוד נשמח אם יוכיחו לנו אחרת, אבל אנחנו לא מאמינים שנוכל בעשור הקרוב לצייר על דף ציור בשלושה קוים ולכתוב "אמה תומפסון", "טירנוזאורוס רקס" ו"משקפי שמש" ולקבל מיד את התמונה המגניבה ביותר שנוצרה אי פעם.
 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.
עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by