ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הליקון תחסום צריבת דיסקים ישראלים  
 
 שימו לב לפני הקניה: קופי קונטרול   
 
אורי ברייטמן

החברה מסיימת תהליך שמשמעותו: תוך פחות משנה יופיעו דיסקים ישראלים שאינם ניתנים לצריבה. מנכ"ל הליקון: "בישראל, כמות הצרכנים שיש להם נטייה לגנוב היא גבוהה באופן מהותי מהמקובל בעולם הנאור". גם באן-אם-סי שוקלים לחסום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אי אפשר יהיה לצרוב את הדיסק הבא שלהם? ארקדי דוכין ושוטי הנבואה
 אי אפשר יהיה לצרוב את הדיסק הבא שלהם? ארקדי דוכין ושוטי הנבואה   
בחודשים האחרונים החל להסתמן שינוי בתעשיית המוסיקה המקומית - דיסקים של חברת EMI הבריטית הודפסו בישראל עם הגנה מיוחדת אותה פיתחה בתחילת הדרך חברה ישראלית בשם מידברטק, ששייכת כיום לחברת מאקרוויז'ן. הטכנולוגיה מונעת כל סוג של צריבה ביתית, כדי להגן על האמנים מפני הפרת זכויות יוצרים.

אל רדיוהד, אנני לנוקס וחבריה יצטרפו בקרוב גם אמנים ישראלים דוגמת ארקדי דוכין, שוטי הנבואה ורבים נוספים: חברת הליקון מאשרת שהיא עומדת לחתום חוזה ראשון עם החברה שפיתחה את הגנת Copy Control. עוד בקטלוג של הליקון: ריטה, יהודית רביץ, רמי קליינשטיין, אביב גפן, עברי לידר, בן ארצי, מיקה קרני, אריאל הורוביץ, עמיר בניון, יוסי ויובל בנאי.

"אין שום סיבה שלא נעשה את זה", אומר רוני בראון, מנכ"ל הליקון, בראיון ל'חיים ברשת', "אנחנו נצא עם זה די מהר, מדובר בעניין של חודשים ספורים. זה יהיה חלק מהעסק שלנו בעתיד. כבר בשנת 2004 דיסקים עבריים שייצאו ברבעון השלישי יהיו מוגנים מפני צריבה. אני לא מודאג מן התגובות - בישראל כמות הצרכנים שיש להם נטייה לגנוב היא גבוהה באופן מהותי מהמקובל בעולם הנאור". בראון לא מסתיר את זעמו מפני המנטליות של הצרכן הישראלי, שהפך בשנתיים האחרונות לצרבן מקצועי.

אבל הליקון לא לבד. גם חברת אן-אם-סי בוחנת בימים אלו מספר דרכים לאמץ את הטכנולוגיה החדשה, אך טרם גיבשה מדיניות מסודרת. "יש בזה הרבה מן הרע שאתה נותן מוסיקה וחוסם אותה מפני הצרכן שרוצה לעשות בה שימוש בכל מקום", מודה ליאת טאוב, מנהלת השיווק בחברה. אבל מה שגורם חששות לאן-אם-סי לא מדאיג במיוחד את הליקון: "אנחנו נטפל בזה. בסופו של דבר, אם הצרכן חושב שהוא יקבל מוסיקה בחינם, זה הולך להשתנות", מבטיח בראון.
 
 
הגנת Copy Control מיועדת לחסום בפני המשתמש הביתי את הגישה לצורב, ולמנוע העתקות ללא אישור החברה. מספר תוכנות המופצות באינטרנט מאפשרות לעקוף את ההגנה, אך אינן ידועות למשתמש הממוצע. בנוסף, ההגנה הדיגיטלית איננה מסוגלת להתמודד עם העתקות אנלוגיות, דהיינו הקלטה "מסורתית" המועברת למכשיר הקלטה דיגיטלי או אנלוגי באמצעות חיבור רגיל, שלא באמצעות צורב. משמעות הדבר היא שבמקום צריבה מהירה (3 דקות לדיסק ממוצע בצורב מודרני), התהליך עלול לקחת כשעה ולדרוש ידע טכני רב יותר. בפועל, ההגנה תרתיע את המשתמש הפשוט, אך לא תוכל לרסן את הפיראט המנוסה.

תעשיית המוסיקה מסמנת כל דיסק מוגן בעזרת תוית מיוחדת, המופיעה על גב העטיפה, על הדיסק עצמו ולעתים אף כמדבקה על פני העטיפה. חברת פיליפס, מפתחת פורמט הקומפקט דיסק המקורי, דרשה מחברות המוסיקה להסיר את הלוגו הגנרי מן הדיסקים המוגנים בטכנולוגיה החדשה. לדברי פיליפס, ההגנה שינתה את ההגדרה הבסיסית של המוצר, ולכן איננה ראויה לכינוי "קומפקט דיסק".

חסרון בולט נוסף של Copy Control הוא היעדר כל תאימות עם מערכות הפעלה ייחודיות, כמו מקינטוש, לינוקס ויוניקס. במערכות ההפעלה הפחות-נפוצות פשוט אי אפשר להאזין לדיסק מוגן. אבל למרות עשרות אלפי תלונות של צרכנים ברחבי העולם, הולכת הגנת ה-Copy Control ומבססת את מעמדה כאחת הטקטיקות המרכזיות של חברות המוסיקה הגדולות באירופה ובארה"ב, במאבקן נגד תעשיית הזיופים הגלובלית.

עוד על הגנת ה-Copy Control, הטכנולוגיה שמאחוריה והמאבק העולמי שמנהלים צרכני העולם נגדה, בכתבה שתתפרסם מחר בניוזלטר של חיים ברשת. להרשמה ליחצו כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by