ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אנא, מלא לי כבשה 
 
 ליטר שומן כבש לארבעים קילומטר (תצלום לפ``מ)   
 
צבי טלית

כבשים מתות נוסעות יותר מהר – בניו זילנד מצאו שימוש חדש ונפלא לשומן המופק מתעשיית הבשר: דלק זול וידידותי לסביבה. הכבשים במתח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניו זילנד היא מדינה עם המון כבשים. בכל אשר תפנה תוכל לראות אותן פזורות כמו סלעים קטנים שמלחכים עשב ובורחים מאנשים גדולים עם מגפי גומי. אבל מה אפשר לעשות עם כךל כך הרבה כבשים?

אחד מתוצרי הלוואי של תעשיית בשר הכבשים המשגשגת של המדינה הוא השומן של החיות המתות, הנאגר בכמויות אדירות בכל שנה. בימים אלה בודקת המדינה דרכים להשתמש בשומן הזה כחומר דלק לכלי רכב, ומתכננת להקים בית זיקוק לדלק דיזל ממקור ביולוגי (ביו-דיזל).

חלק גדול מכמות השומן השנתית המופקת בתעשיית המוות (אופס, התכוונו לומר בשר) הניו-זילנדית, העומדת על 150,000 טון שומן, מיוצאת אל מחוץ לגבולות המדינה כדי לשמש לייצור מזון לבעלי חיים ולתעשיה הכימית.

אולם לרשות הניו-זילנדית לשימור וייעול השימוש באנרגיה יש תוכניות להשתמש ב-120,000 טון של שומן חיות לייצור הביו-דיזל.

מומחית התעבורה של הרשות, אליזבת יימן, אמרה כי לביו-דיזל המופק משומן כבשים "יש בעירה נקייה מאוד, הרבה יותר מדלקי הדיזל הקיימים כיום". ועל פי הערכות כלכליות מדובר בהליך שהוא יעיל פי שניים, מבחינת שימור אנרגיה, מאשר הפקת ביו-דיזל מיבולים אשר גודלו למטרה זו במיוחד.

"העובדה שיש לנו כאן המון פסולת שומן שמקורה מצאן ובקר, משמעותה שהרבה יותר קל וכלכלי מבעצם לגדל יבולים במיוחד עבור תעשיית הביו-דיזל", אמרה הגברת יימן ל-BBC.

מספר חברות כלכליות כבר אימצו את הרעיון ושוקלות להביאו לכדי ביצוע. חברת החשמל "Meridian Energy" בוחנת עתה את השימוש בשומן כדלק ידידותי לסביבה עבור הנעת מחפרים ושאר ציוד מכני הנדסי כבד המשמש אותה בתוכנית ההידרו-אלקטרית שלה.

כמו שזה נראה עתה, ניו זילנד עומדת להיות המדינה הראשונה שבה שומן כבשים הוא זה שיניע את הבולדוזרים. טוב, אולי בעצם ישראל הייתה שם קודם (ע"ע תמונה למעלה).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by