ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והכבישים הכי מוזרים שתראו 
 
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

הכבישים, הדרכים והגשרים הכי לא סבירים בעולם: אמיתי או לא? משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קיבלתי את הדף הזה של צילומי כבישים לא שגרתיים לאימייל, ולמען האמת הוא נראה נורא מוזר. האם זה פוטושופ בהכחשה?
האם זה לא?
כל זאת אחרי הפרסומות (XD)
אז אני צריך תשובה:כן או לא?

רוני
 
 
אוקיי, יש פה כמה תמונות מאוד מעניינות ומוזרות, ובזמן האחרון נתקלנו בעוד כמה מקבצים של תמונות מעניינות ומוזרות של דרכים, שבילים, כבישים וגשרים, אז יהיה הוגן להקדיש לנושא חקירה, אבל לפני זה, אם לא אכפת לכם, אנחנו רוצים לקונן קצת על מותו בטרם עת של ההקשר.

בימים העתיקים שלפני האינטרנט, אם ראיתם תמונה מעניינת או מוזרה זה בדרך כלל היה על נייר מודפס כלשהו, כמו עיתון, אנציקלופדיה או ספר לפעוטות. כדי להסביר מה בדיוק התמונה מראה, לעיתונים ואנציקלופדיות היתה שיטה יעילה שנקראה "כיתוב": מתחת לתמונה היתה שורה או שתיים של סמלים קטנים ("אותיות"), שעבור מי שידע לפענח אותם נכונה ("לקרוא") העניקו הסבר קצר בקשר לתמונה המדוברת, מה רואים בה, איפה היא צולמה ולמה.

היום, בעידן האינטרנט, תמונות מגניבות ומעניינות צפות מרשת חברתית למייל, לפליקר, לפורומים, למצגות פאוורפוינט מעצבנות ובחזרה, ואיכשהו תמיד מאבדות בדרך את הכיתוב. אתם מקבלים את התמונה בלבד, בלי שום הקשר או הסבר ובלי לדעת האם היא צולמה בעפולה או בסרי-לנקה, או שבכלל מדובר באיור קונספט של משהו שעתיד להיבנות בדובאי ב-2015, ואז אנשים באים לבכות למשטרת הפוטושופ שתסביר לכם מה בדיוק הולך פה. אנחנו לא מתלוננים בפניכם, אלה שמקבלים את המיילים האלה, כמובן. זאת לא אשמתכם. אנחנו מדברים על אנשים אחרים, לא אתם, אלה ששלחו את התמונות. מה רע בקצת הקשר, אנשים אחרים? אם אתם שולחים תמונה מגניבה של משהו, יהרוג אתכם לעשות קופי ופייסט לצד התמונה לקצת טקסט שמסביר מה לעזאזל רואים בה? זה עשוי להיות אפילו יותר מעניין.

קחו את הכבישים האלה, לדוגמה: אם התמונות רק היו מגיעות עם ציון שם המקום שבו צולמו כביכול, היה קל מאוד לבדוק האם הן אמיתיות או לא - נכנסים לגוגל מפות ובודקים האם הם באמת נראים ככה מלמעלה. הייתם יכולים אפילו לקבל קצת מידע על הסיבה לכך שהכבישים האלה נראים כפי שהם נראים. אבל לא. הם נודדות בין פורומים בלי שום הסבר. נו טוב. אז נסביר אנחנו.
 
אמא, תראי, יש פה עמודים דים דים דים
 אמא, תראי, יש פה עמודים דים דים דים   צילום: לא ידוע 
 

גשר צרפתי

מישהו צייר קו ישר בסרגל על מפה, והכריז "כאן ייסלל כביש". וזה שיש עמק באמצע? לעזאזל עם זה. תבנו גשר, או משהו. הגשר יהיה צריך להיות בגובה של גורד שחקים? אוקיי, איפה הבעיה?

מה שנראה כמו איור עתידני הוא בעצם גשר מילאו (Milleau) בדרום צרפת, אחד הטוענים לכתר הגשר הגבוה בעולם. הגדול מבין עמודי הבטון שמחזיקים את הכביש באויר גבוה יותר ממגדל אייפל (בישראלית: דמיינו נסיעה על גשר שמונח על עמודים שכל אחד מהם בגובה ובצורה של מגדל עזריאלי העגול). למי שלא מאמין - צילומי גוגל מפות מאשרים את קיומו של הגשר. במבט מלמעלה זה נראה כמו סתם כביש ישר, אבל הצל שלו מעיד על הגובה האמיתי שלו.

התמונה הזאת למעשה צולמה כשהעבודה על הגשר עוד לא הסתיימה, וחלק מהעמודים הם פיגומים זמניים ולא עמודי הבטון הסופיים. היא גם נראית כאילו נסרקה מתוך עיתון או פוסטר כלשהו. לא קשה למצוא ברשת תמונות מרשימות יותר של הגשר.

לסיכום: אמיתי. נקסט.
 
 

גשר תת ימי

 
להבדיל מהחזון הבלתי מתפשר של בוני הגשר הצרפתי, המבנה הזה נראה כמו תוצר של מנהל עירוני לא תקין: ועדה אחת החליטה לבנות גשר, השניה - לבנות מנהרה, ואף אחת מהן לא טרחה לעדכן את השניה.

המבנה הזה מגשר על נהר בין שתי ערים בוירג'יניה שבארה"ב, ומבט על המקום בגוגל מפות מאשר שכך בדיוק הוא נראה גם במציאות. לבנות גשרים זה לא זול, ומתברר שהאפשרות הזולה ביותר לבניית גשר על פני הנהר הזה - שגם יאפשר מעבר של ספינות - היתה זאת: לבנות גשר-עמודים נמוך על פני רוב הנהר, ובמה שנשאר - להכניס את הכביש למנהרה מתחת למים. חווית הנהיגה במקום הזה בטח מזכירה קצת את אותה רכבת הרים יפנית.

ובכן, גם הפעם אין שום פוטושופ. שתיים אפס לטובת המציאות. הלאה.
 
חברים, אני מבקש לא להתרחק מהכביש!
 חברים, אני מבקש לא להתרחק מהכביש! 
 

יש קצת שלג בחוץ

מכיוון שאצלנו נהוג לקפוץ, לצעוק, לקחת יום חופש ולהכריז על מצב חירום לאומי בכל פעם שבה מדווח על שני פתיתי שלג ומעלה בירושלים, ברור שתמונה כזאת נראית לא אמינה בעליל. במקומות שבהם שלג הוא מצרך קצת פחות נדיר והוא לעתים קרובות מצטבר לערמות בגובה כמה מטרים, מראות כאלה הם דבר קצת יותר נפוץ - ובכל זאת, קירות שלג בגובה כזה לא רואים כל יום.

ובכל זאת, גם זה אמיתי. התמונה מגיעה ממקום שנקרא "יוקי נו אוטאמי", או "מסדרון השלג" (מעניין למה) שבאלפים היפניים. קירות השלג בתמונה הזאת אפילו לא גבוהים במיוחד: לפי אתרי התיירות, בשנים מושלגות במיוחד הם עשויים להגיע לגובה של 20 מטר. אתם יכולים להזמין טיול באוטובוס תיירים במסלול הזה - זה בדיוק כמו טיול עם נוף, רק ההיפך.

מציאות 3: זיופים 0. נו, מה קורה?! יאללה, ניתן לפוטושופ עוד צ'אנס אחד.
 

דרך המוות

מעקה בטיחות? משהו?
 מעקה בטיחות? משהו?   
התשובה המובנת מאליה לשאלה "איזה כביש רואים כאן" היא "כביש שאנחנו לא רוצים לנסוע בו אף פעם, ולא משנה לאן הוא מוביל". ולמרות זאת, היא מוכרת מאוד להרבה ישראלים, אלה שעברו את טיול אחרי-הצבא שלהם בדרום אמריקה.

זאת "דרך המוות" הבוליביאנית, מלה פאז לרורבנקה, 300 קילומטרים של נופי ג'ונגל יפים ואימה טהורה. זאת דרך צרה מאוד ומפותלת מאוד שעליה יש תנועה ערה של משאיות בשני הכיוונים, בלי שוליים ועם אפס מקום לטעות. מי שסוטה מהנתיב מוצא עצמו בתחתית ההר, וזה לא בדיוק אירוע נדיר: לפחות מאה אנשים בשנה מתים על הדרך. בעקבות המוניטין שיצא לדרך בתור המסלול המסוכן ביותר בעולם, התושבים המקומיים עשו את הדבר ההגיוני ביותר, והתקינו מעקי בטיחות התחילו להפעיל שירותי השכרת אופניים. וכך מטיילים ישראלים שכבר קפצו באנג'י וזה שיעמם אותם, ושמעולם לא עלו על אופני הרים לפני כן, יכולים במחיר סמלי לקחת זוג גלגלים ולנסוע את הדרך המסוכנת ביותר בעולם בכיוון מטה. חלקם אפילו יוצאים מזה שלמים.

לסיכום: המציאות נצחה בנוק-אאוט. אף אחת מהתמונות שחקרנו (וגם אף אחת מהתמונות האחרות במייל הנ"ל) לא היתה מזויפת. מוסר השכל: העולם הוא מקום מאוד מעניין, אבל הוא מעניין אפילו יותר אם גם קוראים את הטקסטים.
 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by