ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תתכופפו להרים את הדיסק במקלחת 
 
 
צבי טלית

ל-RIAA נמאס כל הזמן להפסיד כסף ועכשיו הם מצאו דרך נפלאה לפצות על מכירות הדיסקים החלשות. בקרוב תתחיל להגיש תביעות נגד מאות מחליפי קבצים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחי, יש`ך את שאקירה החדש?
 אחי, יש`ך את שאקירה החדש?   
קבוצת הסחר האהובה ביותר בעולם הבידור, הלא היא יקירת המדור RIAA, הודיעה אמש (ד') כי יש בכוונתה לתבוע, בזמן הקרוב, מאות משתמשי מחשב שמפיצים בצורה בלתי חוקית שירים על גבי האינטרנט, ולהרחיב בכך את מאבק האנטי פיראטיות אל מיליוני בתים בארה"ב ובעולם.

בהודעה לעיתונות מסרה RIAA כי היא מקווה לרסן במשהו את החלפת השירים על ידי מציאת המשתמשים הכבדים של שירותי רשתות ה-P2P, דוגמת קאזאה וגרוקסטר ולתבוע להם את הצורה על נזקים שיכולים להגיע עד $150,000 על כל הפרת זכויות (וקוראינו מוזמנים עתה לבדוק כמה שירים יש להם בספריית ה-Share, להשתמש בלוח הכפל ולהתחיל לפזר צחוקים היסטריים בלתי נשלטים).

הודעה זו של הארגון מהווה ציון דרך נוסף במסע ההפחדה הציבורי (רצינו לומר חינוך אבל התפלק לנו) כנגד תופעת הפיראטיות באינטרנט, אשר עד כה התמקדה בנסיון (שלפעמים הצליח ולפעמים פחות) לסגור את הבאסטה של שירותי החלפת הקבצים עצמם.

משתמשי רשתות ה-P2P מעתיקים מדי חודש למעלה מ-2.6 מיליארד קבצי מוזיקה, סרטים ותוכנות האחד ממחשבו של רעהו, כך על פי הערכות התעשייה עצמה (אם אתם בוחרים להאמין, זה כבר עניין שלכם). והבוסים הגדולים של תאגידי הבידור בטוחים כי זו בדיוק הסיבה לירידה בת ה-14 אחוזים במכירות הדיסקים שהחלה מאז שפרצה נאפסטר לראשונה לתודעת הציבור בשנת 1999 –למחירים המופקעים של הדיסקים, הכלכלה העולמית שהתחרבנה לה ולרמת המוסיקה המסחרית המזעזעת אין כל קשר לרף המכירות, כנראה.
 
 
זה לא ש-RIAA היו עד עכשיו עדינים במאבקם. הם הצליחו לסגור את נאפסטר ועוד מספר שירותי החלפת קבצים, והטילו את כובד משקלם על אוניברסיטאות, עסקים ואפילו על הצי האמריקאי על מנת לוודא שלא ניתן יהיה להחליף שירים על מחשביהם. היא אף תבעה ארבעה סטודנטים שהפעילו רשתות הורדת קבצים בקמפוס, והגיעה להסדר פיצויים של בין $12,000 ל-$17,500 עם כל אחד מהם.

אבל עד עתה נמנעה RIAA לדרוך על הרגליים של המשתמשים הביתיים, והעדיפה לשלוח להם מכתבי איום ולפוצץ את רשתות ה-P2P עם קבצי דמי שיעצבנו את הגולשים. שום דבר רציני מדי.

נשיא RIAA קארי שרמן, מעודד כנראה מיוזמות המלחמה והרווחים הקלים של חברו הנשיא בוש, הכריז כי הגיעה השעה לרדוף אחר משתמשים ביתיים כיוון שבימ"ש פסק לאחרונה שיש להקל על איתור מפרי זכויות היוצרים באמצעות ספקי האינטרנט שלהם. ביהמ"ש לערעורים בוושינגטון פסק בתחילת החודש כי אין צורך בצו בית משפט על מנת לחייב את ספקית האינטרנט לגלות את שמם של לקוחות אשר חשודים (על ידי RIAA) כמפיצים של קבצי מוגנים בזכויות יוצרים.

משתמשי רשתות ה-P2P יכולים להאמין כי פעילותם על הרשת משאירה אותם תחת גלימה של אנונימיות, אך למעשה "מדובר בפעילות שחשופה מבחינה ציבורית בדיוק כמו לפתוח באסטה בשוק הפשפשים המקומי מסר שרמן בראיון לרויטרס.
 
החלום הרטוב של שרמן
 החלום הרטוב של שרמן   
החל מיום חמישי, חוקרים פרטיים יאתרו משתמשים אשר פותחים את אוסף המוזיקה הדיגיטלי האישי שלהם להורדה ברשת, אמר שרמן. אלו שמורידים שירים אבל לא נותנים לאחרים להעתיק, לא יהוו מטרה, לבינתיים.

מה שבעצם אומר שרמן (במילים עדינות כמובן) זה משהו בסגנון: קודם כל נטפל בנבלות שמפיצים את ביצי הזהב שלנו לכל דורש בחינם. אחרי שנטפל בהם כבר ממילא לא יהיה לכם מאיפה להוריד, ואם בכל זאת תתעקשו, נתפנה גם אל שאר הרפש האנושי (אתם) שגוזל לנו את הבונוסים השמנים.

על פי שרמן, תתחיל ככל הנראה RIAA להגיש מאות תביעות במהלך החודשיים הקרובים.

איך תמנעו מתביעה? אין בעיה, אומר שרמן, פשוט תשנו את ההגדרות של הקאזאה שלכם, כך שאף אחד לא יוכל להוריד מכם קבצים, או אפילו יותר טוב... פשוט תסירו את התוכנה מהמחשב. אוי כמה שהוא היה רוצה שתעשו את זה.
 
 
 
התגובות להודעת RIAA היו מעורבות משהו. נשיא שירות החלפת הקבצים גרוקסטר אמר כי בעוד הוא אינו תומך בהפרת זכויות יוצרים, הרי שמדובר בצעד שיגביר את הניכור בין שוחרי המוזיקה לבין תאגידי ההפצה שלה.

"RIAA, בחוכמתה האינסופית, החליטה לא רק ליצור נתק בינה לבין לקוחותיה, אלא גם להביא עליהם פשיטת רגל, דרך תביעות משפטיות", אמר ווין רוסו, נשיא גרוקסטר, אשר זכה לאחרונה בנצחון בבית המשפט כאשר שופט פסק כי הרשת שלו לא תיסגר, כיוון שאין באפשרותו לשלוט באילו קבצים בוחרים המשתמשים להחליף ביניהם.

מומחית לזכויות יוצרים אשר כבר יצא לה להתנגש חזיתית עם RIAA בעבר, אמרה כי היא מעדיפה שהתעשייה תרדוף אחרי המפרים הגדולים במקום לסמוך על טכנולוגיות להגנה מפני העתקה אשר יכולות להוות מגבלה על אזרחים שומרי חוק.

"במישורים מסויימים זה לאו דווקא הדבר הכי חכם שהם יכלו לעשות, אבל כנראה הם עשו את החשבונות שלהם והחליטו ללכת על זה", אמר ג'יג'י סון, העומדת בראש Public Knowledge, קבוצה לייעוץ משפטי ללא מטרות רווח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by