ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
וידוייה של ספרנית לוהטת – חלק 2 
 
 תלחץ מהר ותקבל תשובה. רק אם זה לא קשור לסקס   
 
צבי טלית

ספרניות בעד פורנו, או לפחות נגד צנזורה על חופש הביטוי והמידע ברשת. ספריות רבות בארה"ב מסרבות לקבל מימון פדראלי כדי להמנע מהתקנת תוכנות פילטר על המחשבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדוד סאם ונציגו עלי אדמות (הנשיא בוש הצעיר בשבילכם) אינם מעוניינים שבספריות הציבוריות הפזורות ברחבי אמריקה תהיה אפשרות לראות אתרים פורנוגרפיים. אך ספריות רבות יעשו כל מה שצריך על מנת להמנע מהתקנת פילטרים המגבילים גישה למידע, גם אם זה אומר לוותר על המימון הפדרלי בימים אלה של מצוקה כלכלית.

ראשי ספריות רבים מאזור המפרץ של סן-פרנסיסקו נשבעו להמשיך לקיים את זכותם החוקתית של מבקרי הספריות לחופש הביטוי והמידע (לידיעת הנשיא המכהן, מדובר בתיקון הראשון לחוקה האמריקאית). מה שאומר שרבים ממבקרי הספריות פשוט יוכלו לגלוש כרגיל, למרות הפסיקה התקדימית של ביהמ"ש העליון (זה שמינה את הנשיא המכהן) שקבע כי ספריות המקבלות מימון של הממשלה הפדראלית חייבות להתקין תוכנות לסינון פורנוגרפיה העלולה חלילה להגיע לעיניהם של ילדים.

"אנחנו פשוט לא מרגישים שזה מתוקף תפקידנו כספרנים לאמר לאנשים מה הם צריכים לקרוא, לראות או לשמוע", אמרה סוזאן גלינגר, העומדת בראש הספריה הציבורית בליברמור. "כשאתה מתקין פילטרים על המחשבים, זה בדיוק מה שאתה עושה". גלינגר מסרה כי נגד הספריה מוגשות כל הזמן תביעות בשל החלטתה לא להגביל את הגישה לתוכן שבעיני גורמים מסויימים אינו ראוי.
 
 
ספריות רבות, כמו זו בליברמור, אינן לוקחות גרוש מהממשל הפדרלי כדי להמנע מהתקנת סנני המידע. ספריות שכן מקבלות סיוע פדרלי, כמו זו בסן חוזה, טוענות כי הסיוע הוא חלק כה קטן מהתקציב, עד כי יותר כדאי מבחינה כלכלית לסרב לקבל את הכסף וכך להמנע מהתקנת התוכנות היקרות שכה רבים ממנויי הספריות מתנגדים להן.

רק לשם הדגמה: מערכת הספריות הציבוריות בסן חוזה מונה עשרה סניפים ובהם 211 מסופים המחוברים לאינטרנט (באף אחד מהם לא מותקן פילטר, בעקבות החלטת העירייה משנת 1997). כך שהעיר תאלץ להחליט האם להתקין את התוכנה (בעלות לא קטנה) או לוותר על הסיוע השנתי על סך $20,000 שהיא מקבלת מהממשל. התקציב השנתי של רשת הספריות עומד על 20 מיליון דולר.

בעיירה מאונטן-וויו מותקנים פילטרים החוסמים פורנו בחמשת המסופים באגף הילדים בספריה הציבורית. אולם על גבי 32 המחשבים באגף המבוגרים אין כל פילטר והם פתוחים בפני המבקרים בני כל הגילאים.

"אנו סבורים שמאוד חשוב שהורים יבואו לספריה עם ילדיהם", אמרה קארן בארנט, מנהלת הספריה המקומית. "זה המפתח, ולא לצפות שאיזה פילטר יפתור לך את כל הבעיות".

ואכן, בסיפריות רבות שבהן הותקנו פילטרים, לא נרשמה הצלחה מסחררת בכל הנוגע להעלמת תוכן פורנוגרפי מעיניהם של ילדים. ברוב המקרים הדבר שכן נפגע הוא היכולת של משתמשי המחשב להשיג מידע רלוונטי ברשת, כגון עצות לטיפול באימפוטנציה או מידע הנוגע למחלות מין מידבקות ואמצעי מניעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by