ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זהות גנובה 

זהות גנובה

 
 
יוני שדמי

לאחרונה מתרבים המקרים של גניבת חשבונות ICQ, בעלי מספרים קצרים ואטרקטיביים. העשוקים מדברים על חוויות טראומטיות, שמתעצמות לנוכח אטימותה היהירה של מיראביליס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משפחה גדולה ומאושרת?
 משפחה גדולה ומאושרת?   
טרנד חדש משתלט על הפסבדו-האקרים של האינטרנט, שזכו כבר לכינוי המקצועי הלא מחמיא "script-kiddies". מדובר בכאילו-האקרים, לרוב בגיל העשרה ומטה, שגורמים נזק דיגיטלי לשמו מתוך הנאה או מצוקה חברתית. הנזק שהם גורמים יכול, לעיתים, להיות עצום (ראה מקרה האנלייזר, למשל): במקום לרסס "המורה שרה מכוערת נורא" על קירות בית הספר, הם פורצים לאתרי אינטרנט ומשחיתים מידע.

הכיף החדש של הילדים הללו נקרא "ICQ hijacking", חטיפת מספרי ICQ ממשתמשים תמימים, עם העדפה ברורה למספרי ICQ פז"מניקיים ומוקדמים יותר.

"הצורה הזו של ווירטואל-וונדאליזם הולכת ותופסת האצה", אומר נועם רוטר, מנהל פורום המחשבים של IOL וקורבן חטיפה כזו בעצמו. "יום אחד נכנסתי לICQ-", הוא מספר, "ופתאום גיליתי שהכניסה בפני נחסמה: מישהו שינה את סיסמת ההפעלה של התוכנה". לאחר סידרה ארוכה של מגעים טרנס-אטלנטיים, שכללו בין השאר דיאלוג אינטנסיבי עם חברת נטוויז`ן, ICQ, ואפילו עם אנשי יאהו! (כי הפורץ, כפי הנראה נער רוסי, פתח אצלם חשבון דואר), הצליח רוטר להחזיר עטרה ליושנה ואת הסיסמה האבודה לחיקו.

אבל רוטר לא מוכן לשקוט: "אני מתכונן להגיש תלונה במשטרה", הוא טוען בזעם. "הרגשתי פגוע, ממש כאילו פרצו לביתי וחיטטו בחפציי האישיים. זו בהחלט הייתה חוויה טראומטית, והאדם שחטף את המספר שלי היה יכול לגרום לי נזק אישי עצום."

 
גם עירא אברהמוב, מתכנת ישראלי בכיר העובד בעמק הסיליקון, עבר חוויה דומה: "ICQ, וכל משתמש חייב לדעת את זה, איננה, ומעולם לא היתה, כלי תקשורת מאובטח", הוא אומר. "אפילו היום, יותר משנה לאחר שנקנו בידי AOL, עשו אנשי החברה מעט מאוד בכדי לוודא שהמוצר שלהם מאובטח. יותר מכך: בחודשים האחרונים למדתי שיש הרבה תוכנות פשוטות לשימוש שמאפשרות לכל אחד לפרוץ את תוכנת איסיקיו ולגרום לחבלות וטרדות חמורות לכל משתמש".

התגובה הרשמית של ICQ לטענות אלו פשוטה: "תוכנת ICQ נוצרה בכדי להיות כלי תקשורת קל, כיפי, ידידותי לשימוש, אך בהחלט בלתי מאובטח", כך נכתב ב"מדריך הפרטיות" באתר של ICQ.

אברהמוב חושב שזוהי טענה מעליבה: "ההזנחה הזו הייתה נסבלת כשכל מיראביליס הייתה ארבע חבר`ה צעירים שמקודדים יישום קטן - לא כשהיא מגיעה מאחת החטיבות של חברת האינטרנט הגדולה בעולם".

אבל יותר משמדאיגה הקלות היחסית של הפריצה, מדאיגה התגובה השאננה של החברה שהקימו ארבעת המופלאים של ההי-טק הישראלי. רק לאחר שבוע טרחו במיראביליס לענות לאי-מייל שאברהמוב שלח, וגם אז הסתפקו בלשון לקונית ומתונה: "ייתכן שחשבונך וסיסמתך נגנבו, שונו, ואפילו נמחקו, אבל אין לנו כל דרך לוודא מי בעליו המקורי של החשבון", הם טוענים, ומוסיפים במה שיכול להיקרא רק כציניות, "ותודה על תמיכתך בICQ."

"הטענה הבסיסית של ICQ", מוסיף אברהמוב, "כאילו אינה יכולה לברר של מי היה המספר במקור, נראית לי בעייתית, לכל הפחות. השרתים שלהם רושמים את מספר הI.P (מעין "כתובת פיסית" שבעזרתה אפשר לזהות באינטרנט מאיפה זורם המידע - י.ש.) של כל הודעה, והם יכלו לראות שכל הזמן הכתובת הייתה בישראל, ולפתע עברה לרוסיה, שלא לדבר על שינוי הסיסמה, שמהווה גם היא הוכחה לחטיפת הסיסמה".

גם מאיתן שפר, אף הוא ישראלי לשעבר שעובד היום בקליפורניה, נגנב לאחרונה מספר האי.סי.קיו, ובידיו תכתובת דואר עם החברה, זהה באופיה לזו של אברהמוב: אדישה ורחוקה שנות אור משירות צרכנים ראוי לשמו. "מדובר בסכנה אמיתית", אומר שפר. "הכאילו-האקרים חומדים בעיקר מספרים נמוכים או מספרים מושכי-עין כמו "123456". בימים שבהם נמכרות באינטרנט בסכומים מגוחכים בגובהם דמויות ממשחקי מחשב כמו אולטימה אונליין, לא ירחק היום, לדעתי, שבו ימכרו במכירה פומבית מספרי ICQ נחשקים שנגנבו מבעליהם החוקיים."

אפילו הניסיון לקבל תגובה לכתבה זו ממיראביליס התגלה כמשימה כמעט בלתי אפשרית: יומיים רצופים של ניסיונות כושלים ליצור קשר עם החברה העלו אך ורק מפגשים חוזרים ונשנים עם תיבות קוליות ומזכירות אלקטרוניות. לאחר שמישהו כבר טרח להרים את הדבר השחור הזה שמצלצל כל הזמן, סירבו אנשי החברה, למרבה הפליאה, לדבר בטלפון ("זו המדיניות שלנו").

רק לאחר יותר משלושה שבועות מפנייתנו הראשונה, וממש יום לפני שכתבה זו ראתה אור רשת, טרחו אנשי החברה המנומנמים לענות לפנייתנו, עם הודעת דואר אלקטרוני בעלת משפטים ארוכים שמשמעותה ניתנת לתמצות הלקוני "האינטרנט היא מדיום מתפתח, ובכל מדיום מתפתח יש בעיות אבטחה". אין ספק, היה שווה לחכות.

כך או כך, נראה שלא מעט עננים קודרים התקבצו בשמי התכלת זרועי הדולרים של הצלחת מיראביליס. האיום הרציני ביותר מגיע מכיוון "חלונות 2000", שבו מבטיחה מיקרוסופט לכלול את MSN Messenger ואת Rendezvous, פרוטוקול תקשורת אימתני שיאיים על ההגמוניה של ICQ, משום שיאפשר לICQ ותוכנות מתחרות לתקשר ביניהן.

בכדי לזכות בסיכוי כלשהו בקרב נגד התמנון האימתני מרדמונד, קרב מהסוג שחברות מעטות מאוד שרדו (ראה מקרה נטסקייפ), תצטרך ICQ לגייס את כל הדיביזיות שלה למאבק אדיר. שירות לקוחות דחוס זלזול ויהירות של מנצחים, כמו גם התעלמות סיסטמטית מנושאי אבטחה ופרטיות, יבטיחו לנפיל מסיאטל עוד ניצחון מוחץ לאוסף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by