ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דלוקה אש על המייבש  
 
 
ניק שאול

תכירו את מה שהולך באמת חזק היום: רובוטים יעודיים; כלב ממתכת ושואב אבק מדבר מצליחים לגעת היכן שכל השאר נכשלו. ורק החוקרים לא יודעים איך לאכול את זה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברת irobot היא המפתחת הגאה של הרובוט-ניקיון, רובוט קטן ושטוח למראה המתמחה בניקוי אבק מן הרצפה ללא מגע אדם. תכלית חייו של הרובוט הינה הסתובבות ברחבי חדרי המגורים מבלי להיתקל בחפצים, ויחד עם זאת לנקות אותו היטב מלכלוך ואבק. שהוא מסיים את העבודה, מאותות הרובוט על כך באורות מהבהבים ובהודעה מוקלטת האומרת "סיימתי. אני הולך לישון".

irobot, שציפתה לרובוט עתיד מזהיר במשרדים ובבתי אמידים, הופתעה לגלות כי הרובוט המנקה שלה עושה הרבה יותר מהמתוכנן, ואפילו שלא באשמתו. "לא האמנו שהדברים יתדרדרו עד כדי כך", צוטט אחד הבכירים בחברה.

בחודשים האחרונים, החלו להתקבל דיווחים רבים מטכנאים בחברה, כולם בנושא "תופעה מוזרה" אצל הלקוחות: בעלי הרובוט נקשרים עד מאוד לרובוט-המנקה ומתייחסים אליו ממש כאל חיית מחמד. "יותר ממחצית הלקוחות קראו לרובוט בשם. יותר מזה, אנחנו יודעים על רבים מאוד שלוקחים את הרובוט איתם לחופשות משום שהם אינם מעוניינים להשאיר אותם לבד בבית", מספרים בהשתאות בחברה.

חברת Electrolux, המוכרת רובוט דומה באירופה, מדווח על תופעה זהה. "מלבד זה שכולם קוראים למכשיר בשם, אנחנו מקבלים גם לעיתים קרובות מכתבי תודה, טלפונים נרגשים ותמונות של המכשיר עם הילדים והכלב", מספרים בחברה ומוסיפים "הייתה לקוחה שהתקלקל לה הרובוט. היא התעקשה לא להחליף את המכשיר אלא לקבל את המקורי מתוקן, ובכל מחיר".
 
 
מדוע נקשרים הקונים לרובוטי-הניקיון, ולא למשל, למכונת הכביסה או מדיח הכלים? האנתרופולוגית שרי טורקל, מעריכה כי הדבר נובע מהידידותיות הרבה שלהם לעומת המכשירים "של פעם". "אנחנו מאמינים שרובוטים, 'רובוטי-מחמד', מצליחים ממש לעורר רגשות אצל בני אדם. אנחנו עורכים בימים אלו מחקר על איך ילדים מתייחסים לצעצועים החכמים כמו Aibo, הרובו-כלב של סוני, עד כה נראה כי חלק מבני האדם פשוט מתוכנתים מטבעם להגיב בצורה אכפתית ליצורים ידידותיים-למראה, אפילו שהם מלאכותיים".

מלבד זאת, מספרים בחברה, הרובוט המנקה מפעיל ככל הנראה מגנון חיבה מסויים אצל הלקוחות, שמרגישים "אשמים" בכך שהרובוט מנקה לבדו את הבית, וצמאים להביע בפניו הערכה. ביזארי ככל שהדבר נשמע, התוצאה היא ברבים מהמקרים מערכת יחסים מיוחדת הנרקמת בין האדם לרובוט.

שסוני שיחררה לראשונה את Aibo, רבים הופתעו מההצלחה הניכרת לה זכה הפיתוח. למי שלא מכיר, מדובר בכלב-רובוט בעל בינה-מלאכותית בסיסית, המסוגל לנוע לבדו ולהגיב לפקודות. במקום שיאוחסן בבוידם לעד כפי שקרה למכונת האספרסו המקציפה או שישמש כמתלה בגדים כפי שקורה להליכונים משכוללים, הפך הרובוט-כלב לחיית מחמד של ממש ברבים מבתי הקונים. ההיקשרות המפתיעה ליצורי המתכת עוררה בעולם גל חדש של מחקרים המנסים להסביר את התופעה יוצאת-הדופן.

תוצאות המחקרים, בינתיים, מתאפיינות בעיקר בבלבול רב. ביפן הילדים והנוער הוקסם כליל מרובוט הכלב של סוני, לעיתים בהרבה יותר מהנובח המקורי. בבריטניה, לעומת זאת, דווקא המבוגרים התאהבו ביצור-המתכת וחלקם אף אימצוהו כבן בית. האם אנו זקוקים להם כצורך חברתי? האם זוהי החברה שאנו רוצים לצדנו? מכונה שתוכל להקשיב בלבד ולהיכבות בלחיצת כפתור?

שכחו מפלאי מפלאי הטכנולוגיה. מדובר בפלאי האנושות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by