ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכה את המבקר 
 
 מאיר שניצר הבא בתור. מתוך המשחק ``מחץ את זיירמן``   
 
עידו קינן

כתב גיימר קטל את משחק המחשב פיפוש – ו"נקטל" בעצמו; יוצר פיפוש: הביקורת הכניסה אותי לדיכאון; גיימר: המשחק באמת גרוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"יום אחד, ישראל תהיה אימפריה בינלאומית בתחום פיתוח משחקי המחשב. כשזה יקרה, אולי יסלחו לנו על 'פיפוש: המהפכה'". כך נפתחה ביקורתו הקטלנית של עידן זיירמן, מבקר המשחקים של אתר Gamer, על הכותר החדש בסדרת המשחקים הישראלית פיפוש. הפעם זה לא עבר לו בשתיקה.

תגובות סוערות הציפו את שרתי הפורומים של גיימר ואת פורום פיפוש הרשמי. אחד מהם, אופיר אלמקייס, יצר משחק פלאש בשם "מחץ את עידן זיירמן". יצירת המופת העדינה ומלאת הניואנסים מאפשרת לגולש להפעיל יד שרירית שמוחצת את ראשו המעופף של זיירמן.

זיירמן, מה אתה חושב על משחק הפלאש?
"זה יותר טוב מפיפוש".

זו נראית לך תגובה אלימה?
"זה נראה לי מוגזם, אבל לא מפחיד אותי יותר מדי. אם אדם בוגר ורציני היה עושה את זה, לא סתם ילד שהתעצבן שפגעו במשחק שלו, אולי הייתי מפחד".

ידעת שיש לפיפוש מעריצים פנאטיים כאלה?
"לא ידעתי, עד שכתבתי את הכתבה, כמה זה קהל מעריצים קיצוני. רוב המעריצים שלהם מאוד צעירים ונסחפים בקלות".

קיבלת כבר תגובות כאלה על ביקורות שלך?
"היו תגובות, אבל לא בכזה סדר גודל".

אתה חושב שזו תקשורת לגיטימית – אתה קוטל את המשחק, הקוראים קוטלים אותך?
"למען האמת, לא. קהילת המשחקים בארץ מאוד צעירה, ורואים את זה. חוץ מזה, ביקורת משחקי המחשב בארץ לא נחשבת כמו מבקר סרטים, למשל. רוב המבקרים חסרי הכשרה מקצועית – זה נחשב משהו שכל ילד יכול לעשות". זיירמן פרסם את רשמיו מגל התגובות בניוזלטר "גיימר 2".
 

יוצר פיפוש: זו ביקורת? זה שדה קטל

למה כולם שונאים אותי? מתוך "פיפוש"
 למה כולם שונאים אותי? מתוך "פיפוש"   
"יש הבדל בין ביקורת שקולה ועניינית על משחק לבין חיבור היתולי שכל מטרתו להשמיץ", אמר לחיים ברשת ממציא המשחק, רנן גלוזמן מחברת גיליוטין, שמכחיש בתוקף שהוא זה שיזם את התגובות בפורומים. גלוזמן מחזיק בטן מלאה על זיירמן ומעסיקיו: "לגיימר היו כמה סיבות לכתוב על המשחק הזה בצורה שכתבו. אתר גיימר נמצא בבעלות הד ארצי, ואנחנו עברנו עכשיו [עם ההפצה של פיפוש] מהד ארצי לאינפוגרמז".

"היינו במגעים עם גיימר בחצי שנה האחרונה – הם היו אמורים לספק את השרת של המשחק. הם התעכבו ולכן עזבנו אותם, ואנחנו עובדים עם vGames, שגם הם, גם ynet וגם iGames כתבו ביקורות נורמליות. לא ישבתי מאחוריהם ואמרתי להם מה לכתוב".

(באימייל ששלח אחרי הראיון, הוא חוזר בו מהקישור בין הדברים: "אין אני טוען שמניעים של קנוניות הד ארצי עמדו מאחורי הכתבה. לפחות יונתן [דורטהיימר, אחד ממנהלי גיימר] טוען בתוקף שלא, ואני מקבל את דעתו. חשוב לי להדגיש את זה").
 
 
"קיבלנו הרבה ביקורות שלא היו חזקות במיוחד לאורך כל השנים. אבל רק שתי ביקורות קוטלות עד לנקודה שאין לך רצון להמשיך לחיות", אמר גלוזמן, כשהוא מכוון לביקורת שפורסמה בקפטן אינטרנט, "ביקורת משמיצה ונוראית שעברה את גבול הביקורת והפכה לשדה קטל". והסיבה? "משה פרסטר כתב לקפטן ביקורות משחקים. הוא פיתח איתנו את המשחק, ובדיוק עזב את הקפטן ועבר לכתוב במקום אחר. בתגובה לזה הם החליטו לקטול את המשחק הראשון שהוצאנו".

שני כלי תקשורת כתבו עליך דברים רעים ואתה מאשים אותם בקונספירציה. אולי אתה פשוט רגיש מדי לביקורת?
"אני לא חושב שאני רגיש מדי. אני שמח על כל דעה וביקורת שמופנים אלינו. שים לב איך במהלך השנים המשחקים שלנו שינו אופי ושינו צורה רק בגלל ביקורות שקיבלנו. הכל אנחנו מקבלים בשמחה, חוץ מרשעות וחוצפה ישראלית לשמה. אני לא חושב שהמשחק שעבדנו עליו הכי הרבה עד היום מגיע לציון 2.4" (אגב, זיירמן מעיד שזה הציון הנמוך ביותר שניתן למשחק מחשב בתולדות גיימר).

מה אתה חושב על המשחק "מחץ את עידן זיירמן"?
"אני חושב שזה באותה רמה של הכתבה, ואם יורדים לאותה רמה – מגיע להם".
 
 

"אי אפשר להשוות סרט בורקס של יהודה ברקן לטרילוגיה של שר הטבעות"

בדיכאון, אבל לא רגיש מדי. גלוזמן
 בדיכאון, אבל לא רגיש מדי. גלוזמן   
גלוזמן שלח מכתב נזעם למנהלי גיימר, אסף גנדלר ויונתן דורטהיימר, בו שטח את טענותיו. "כשקראתי את הביקורת לקחתי ממש ללב", סיפר גלוזמן. "הסתובבתי מדוכא כל היום ולא רציתי לראות או לדבר עם איש. זה פגע בי אישית. זה מוריד את הבטחון, והרצון שלך הוא לתקוע לעצמך כדור בראש. הביקורת הזאת היא לא ביקורת – היא גובלת בהשמצה והוצאת דיבה".

אתה תתבע אותם?
"אני עוד לא יודע, אני לא מנוסה בזה. עד היום אמרו לי להתעלם, אבל אולי אני אעשה את זה".
 
מעבר לטענות הסמי-משפטיות, גלוזמן כועס גם על המקום ממנו באה הביקורת: "זה ידוע שפיפוש לא נועד להוות תחליף לקוויק, ומאז ומתמיד גיימרים מתעבים את המשחק שלנו. מי שאהב את פיפוש הראשון אוהב את החדש, וזו עובדה קיימת! זה זרם מסויים של משחקי מחשב, שהדגש בהם לגמרי אחר, והגיע הזמן להפסיק לשפוט אותם על סמך מה שהם בכלל לא יכולים טכנית ולא באים בכלל להוכיח. אי אפשר להשוות סרט בורקס של יהודה ברקן לטרילוגיה של שר הטבעות, אבל בשניהם יש קסם ולשניהם יש מקום".
 

גיימר: זה פשוט משחק גרוע

"כבר שנים שגיימר מבקר מאות משחקי מחשב ווידאו באופן סדיר עבור שחקני המחשב בארץ", מסר בתגובה עורך גיימר, אסף גנדלר. "בכל הביקורות בהן סיקרנו משחקים בשנים האחרונות, וידאנו תמיד כי המשחק יקבל את הציון המגיע לו לפי קריטריונים מקצועיים ברורים".

"עשרות אלפי השחקנים המבקרים באתר מדי יום סומכים עלינו, כי הביקורת על כל משחק תהיה אמינה ומקצועית, ללא קשר לשם החברה שמאחורי המשחק, או האם המפתחים מאחוריו הם ישראלים, בריטים או אינדונזים. גם במקרה הזה, נשפט המשחק על ידי שני כתבים מקצועיים, אשר מתמחים בסוג זה של משחקים. פסק הדין שלהם לגבי המשחק היה חד משמעי וברור, והשתקף, אגב, בכל ביקורת של גורם תקשורתי אחר אשר סיקר את המשחק, בהם אתרי אינטרנט ועיתונים אחרים.

"לא תמיד קל לנו לבקר משחקים, לפעמים בצורה חריפה, במיוחד כאשר המפתחים הם ישראלים. אבל המחויבות שלנו היא לומר להם את האמת על כל משחק. והאמת על 'פיפוש: המהפכה' במקרה הזה היא ברורה לחלוטין לכל מי שיניח ידיו על המשחק. אני יכול רק לקוות שמבקרי המשחקים העובדים בגיימר, לא יירתעו ממשחקי נאצה, תגובות על קונספירציות מסתוריות ואיומים, וימשיכו לעשות את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב – לספר בצורה הברורה ביותר, האם כדאי לשחק במשחק".


* גילוי נאות: נטוויז'ן, בעלת פורטל נענע, שותפה עם הד ארצי בבעלות על אתר גיימר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by