ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
למה יש לגברים פטמות? 

למה יש לגברים פטמות?

 
 
יוני שדמי

הוא "נלחם בבורות מאז !1975 (כי זה לוקח הרבה יותר זמן ממה שחשבנו)". וגם - גידולים ממאירים שהופכים לתינוקות מפלצתיים, חיילים סובייטים מתפוצצים, וחיי המין הביזאריים של סנאים מעופפים על גדות האמאזונס. ססיל אדאמס נותן בראש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוקצני. ססיל אדאמס בתחפושת, בציור על חולצה של מאייר הטור הקבוע שלו
 עוקצני. ססיל אדאמס בתחפושת, בציור על חולצה של מאייר הטור הקבוע שלו   
ססיל אדאמס הוא עיתונאי, במובן העמוק והתחקירני ביותר של המילה. זה יותר משני עשורים שהוא נובר בארכיונים, מטריד תאגידי ענק, מבצע ניסויי שדה, קופץ מהרים, מתחפש לברווז (ביותר מהזדמנות אחת), מוביל צוות מדענים ענק ומיומן ובאופן כללי הופך כל אבן שהוא יכול למצוא בכדי לענות על שאלותיהם של העם הצמא לדברו.

אדאמס הוא בעל הטור "The Straight Dope" ("האמת העירומה", בתרגום צולע), שמופץ בסינדיקציה ביותר מ30 עיתונים (רובם מקומונים תמהוניים משהו).

הטור משיב לשאלותיהם הצורבות והמגרדות ביותר של קוראיו - ``המיליונים האלמונים``, מכנה אותם אדאמס - מ``האם מוחו של איינשטיין באמת נשמר בקפסולה בעיר קטנה בטקסס?``, דרך ``האם להיטלר היה רק אשך אחד?`` ועד ל``מיהם באמת הבונים החופשיים?`` והכל בדייקנות כירורגית ותוך הקפדה פדנטית על אמינותם של הפרטים הקטנים ביותר.
 
סגנון התשובות של אדאמס אף הוא ייחודי - הוא לועג לקוראיו, נוזף בשואלי שאלות טיפשיות, רודה בצוות שלו מעל דפי העיתון, ומאשים את אימו בטעויותיו הנדירות. אבל אדאמס מדגים שסגנון וסטייל, כמו גם אנטיפתיות מענגת, לא חייבים לבוא על חשבון דייקנות מדעית ונאמנות אתית קשוחה.

כך, למשל, באחד מטוריו הידועים, דן ססיל בשאלה כבדת המשקל - ``כיצד מהפנטים תרנגולת?``. הוא מסביר בפשטות ובהירות כמה מהשיטות שהיו מקובלות על החוואים הקדמונים, ואף מוסיף ומפרט דרכים מדעיות להפנט יונים (זה עובד!), ומספר ציפורים נוספות.

בטור אחר מסביר אדאמס, בתשובה לחקירתו של קורא מסוקרן, שרוב הלוויתנים פולטים צואה השווה ל2 אחוז ממשקל גופם מדי יום (כך, למשל, הלוויתן הכחול הממוצע עושה מדי יום קקי במשקל הממוצע של 3 טונות).

הצלחתו של אדאמס הביאה אותו לפרסם מספר ספרים המקבצים את תשובותיו השוות ביותר, וכראוי לאדם בעל חזון ורוח שיתוף אמיתית, הוא מאפשר לקרוא את כולם ברשת, ובחינם.
 
יש גם נקודה ישראלית. כמה מספריו של אדאמס
 יש גם נקודה ישראלית. כמה מספריו של אדאמס   
מלבד הפיקסציה שיש לאדאמס בנושאי בעלי חיים (למה אף פעם לא רואים גוזלי יונים?), הוא גם מחבב שאלות דתיות - ``האם ישו היה גבוה?``, ``האם יציאת מצרים באמת התרחשה?``, וכמובן, ``מה היה שמו האמיתי של ישו?``.
 
 
 
אבל כישרונו של אדאמס זוהר באמת כשהוא עוסק בשאלות אבוסרדיות, שלא לומר מטומטמות ממש: לאדם ששואל כיצד אפשר למחוא כפיים ביד אחת הוא מצטט מדבריו של מומחה זן עתיק ומסביר לו שעליו לנסות להאזין ליקום בדרך שונה.

לחובב אווירונאוטיקה הוא מסביר כיצד מטוסי הנייר המוכרים לכל דרדק מחזיקים בתוכם גרסה מקודדת של המפציץ המחמקן, לחובבי ההישרדות הוא מפרט מדוע לאישה במחזור יש סיכוי מצויין להיטרף בידי דובים (הם נמשכים לריח הדם), ובטור מרתק במיוחד, הוא מודה במבוכה לא קטנה שאין לנו מושג, בעצם, מדוע אנחנו מבזבזים את רוב חיינו בשינה.
 
איש מעשי. כוסות ססיל אדאמס, לרכישה דרך הרשת בלבד
 איש מעשי. כוסות ססיל אדאמס, לרכישה דרך הרשת בלבד   
אבל אדאמס לא עוסק רק בענייני הרוח. לחובבי המעשיות והחסכנות הוא מציע שיטה מצויינת להאזין לרדיו בעזרת שיניהם (רמז: אבדו כמה מהן בסביבות גיל 10), מסביר למה אנו חשים לא נוח כשהטמפרטורה עוברת את ה30 מעלות למרות שטמפרטורת הגוף שלנו היא 35 ומעלה (טמפרטורת האוויר צריכה להיות נמוכה יותר מטמפרטורת הגוף בכדי שנקרר עצמנו ביעילות), ולסיום מנסה להבהיר סוף סוף מדוע יש לגברים פטמות (כי אין קשר בין פטמות ומין).
 
כיאה ליהודי-למחצה, אדאמס לא מוותר על הנקודה ישראלית: בלעגניותו הרגילה, הוא מסביר כיצד משתמש אורי גלר בכוחותיו המנטאליים הכבירים בכדי לכופף כפית, ובהזדמנות אחרת הדגים כיצד אפשר להשתמש באזרחות ישראלית בכדי להתחמק מהרשויות האמריקאיות.

באחד מטוריו האחרונים, תוך כדי הבהרת הסיבות מדוע ניוטון, אחד המדענים הגדולים ביותר שהעולם המערבי ידע מאז ומעולם, נשאר בתול כל ימיו, הבהיר אדאמס מה באמת מניע אותו ואת מסעות הצלב הסהרוריים שלו: "אתה יכול להיות חוקר ואיש מדע דגול, ועדיין יישאר לך מספיק זמן ליין ונשים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by