ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ ועיני האלוהים 
 
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

האם עיני האל התגלו מעל עזה בזמן מבצע עופרת יצוקה? משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ערב אחד, עת טיילנו בין ערביים בשדה תלתן, נפתחו השמים ובינות לעננים ראינו את שפתיו של מלאך ה'. נפלנו על ברכינו ושלנו נעלינו, ליתר בטחון. "משטרת הפוטשופ!" הוא הרעים בקולו, "מה עם הקטע הזה עם העיניים בשמיים? כמה בקשות אתם עוד צריכים לקבל לפני שתחקרו את זה?"

"אבל ריבונו של עולם!", פנינו אליו אישית, "זה בסך הכל סרטון, והוא די אידיוטי! (וחוץ מזה, כבר חקרנו פעם אחת פנים שהופיעו בעשן)"

"כן, והדוגמנית בלי הפופיק היתה נושא מה זה חשוב", הוא אמר, ואז התפוגג בעמוד עשן ואנחנו התעוררנו במיטתנו מכוסים בזעה קרה ושערות של חתולים. טוב, אולי בכל זאת הגיע הזמן לבדוק את הסרטון ההוא.
 

מי שלא מאמין - גוי!

 
יש סרטון שנפוץ ביוטיוב , ואשמח לדעת אם מה שמוצג שם זה פוטושופ או משהו דומה וגם מהיכן הגיע הסרטון, כלומר האם זה אכן צולם במבצע בעזה. תודה רבה, והנה הקישור:
מקווה שתחזו אלי, וגם שתמצאו תשובה.
סהר


מלבד סהר קיבלנו גם מכתבים ממשה, אופק ומתן, ואולי גם עוד כמה ששכחנו. כולם שאלו על אותו הסרטון – אבל כמעט כל אחד הצביע על גירסה שונה שלו. ישנן גירסאות רבות שלו ביוטיוב ובאתרים אחרים.

בואו נתחיל מאחת הפופולריות ביותר:
 
לפי הכותרת, הסרטון צולם ב"מלחמת עזה הראשונה" (הראשונה?! היתה שניה, ולא סיפרו לנו?). תיאור הסרט אומר: "תסתכלו טוב טוב ותבחינו בעיניים בשמיים , צלם או כתב צילם את זה וקרא לזה עיניים של האלוהים עוד אבינו חי !!!!!!!!!!! עם הנצח לא מפחד".

אבל זה עוד כלום לעומת מה שהולך בתגובות לסרטון. תגובה נבחרת אחת: "מי שלא מאמין שזה היה בעופרת יצוקה פשוט גוי ! יש הוכחותתתת שזה אמיתי אפילו מדענים מאמריקה בדקו הכל.. !!! תתביישו לכם , כופרים ימח שמכם..".

כיוון שאנחנו גויים כופרים יימח שמנו, אנחנו לא מאמינים שזה היה בעזה רק משום ש"מדענים מאמריקה בדקו", העדפנו לבדוק בעצמו. כל דבר פרט לשמיים בסרטון הזה אפל ומטושטש; אפשר לראות צלליות של עצים, בתים עם גגות רעפים ועמוד חשמל – אבל אי אפשר לדעת אם הם צולמו בהתנחלות בעזה, בפרברי אשדוד או בעיירה ליד פילדלפיה. הסאונד הוא "מוזיקה מסתורית" סטנדרטית, ולכן הוא לא אומר לנו כלום.
 
 

יא אללה, איזה אנשים

נעבור לגירסה אחרת של הסרטון. הפעם הכותרת היא "מבצע עופרת יצוקה - עין בשמיים מעל עזה באמצע התקפה". התיאור מכריז: "סירטון שצולם בזמן אמת בו רואים עין בשמיים שמשקיפה על עזה באמצע התקפה על עזה" (זה צולם בזמן אמת! לא כמו כל הסרטונים האלה שמצולמים בזמן, אה, לא אמת!).התגובה החביבה עלינו מבין התגובות לסרטון הזה: "ישתבך שמו לעד". ואכן, מכאן הכל משתבך והולך. העיניים אותן עיניים, אבל הפסקול שונה: משום מה, הוא נשמע דומה באופן חשוד לתפילה ערבית. גם העובדה שהסרט מתחיל בכתובת בערבית דווקא נראה קצת תמוה, בתור סרט שצולם על ידי כתב/חייל/צלם/חייט ישראלי. הכתובת בערבית לא סותרת את הנאמר בתיאור: גם שם נטען שזהו צילום של העיניים של אללה. ישנן גם גירסאות "ערביות" לגמרי, בלי שום הקשר ישראלי. משום מה, התגובות לסרטונים האלה לא כוללות הרבה "עם ישראל חי", אבל יש שם כמה "אללה הוא אכבר".

בקיצור: יש פה הסכמה בינלאומית נדירה על כך שמדובר בעיניים של אלוהים. השאלה היא רק איזה אלוהים.
 

אלוהים אורגינל

בגירסה נוספת של הסרט, גם היא עם תיאור בעברית, התגובה החביבה עלינו היא "זה צילום של אלוהים האורגינל. אין מצב שלא". יש בעיה אחת עם הגירסה הזאת - היא הועלתה ליוטיוב ב-16 בנובמבר 2008, כלומר חודש וחצי לפני תחילת מבצע עופרת יצוקה. וכך כל הטענות על כך שהסרטון צולם בזמן המבצע התפוגגו בעננים. למה מישהו החליט שזה היה צריך להיות מצולם בעזה דווקא? אין לנו שמץ, אבל אין בזה גם שמץ של אמת. כן, אנחנו כופרים גויים. אמרנו כבר.בסרטון הזה, שוב, הפסקול שונה - והפעם, לראשונה, זו אינה מוזיקה שהוקלטה על גבי הסרטון, אלא מה שנשמע כמו סאונד מקורי של האנשים המצלמים אותו מדברים בינהם. והם מדברים רוסית. זה כבר נותן רמז משמעותי יותר בעניין מיקומו האמיתי של הסרטון. אם מחפשים עוד קצת, אפשר להגיע לגרסאות מוקדמות עוד יותר: גירסה אחת עלתה לרשת בפברואר 2008, והתיאור שלה ממקם את הסרטון במיצרי קרץ' (Kerch) שבאוקראינה. גירסה מוקדמת עוד יותר - והמוקדמת ביותר שמצאנו - מתוארכת לדצמבר 2007.
 

יש אלוהים, והוא אוקראיני

כל זה לא עונה על השאלה הראשונה - האם הסרט מתעד תופעה אמיתית, או שהוא מזויף. כדי לברר את זה, בדקנו שוב את ההבדלים בין הגרסאות השונות של הסרטונים. קיימת יותר מגירסה אחת של הסרטון עם הפסקול המקורי של הדיבורים ברוסית, אבל גם אם הפסקול דומה, הצילום שונה. תנועות המצלמה שונות, הצבעים שונים, אפילו מספר הפריימים לשניה שונה. הדרך הפשוטה ביותר להסביר את זה (והדרך הפשוטה ביותר היא בדרך כלל הדרך הנכונה; אוקאם אמר) היא שאותו ענן צולם באותו זמן על ידי כמה אנשים, בכמה מצלמות שונות. הגיוני: כשבשמיים מופיע פתאום דבר כל כך יוצא דופן, סביר מאוד שיותר מאדם אחד ישלוף טלפון נייד, יצלם ויעלה את זה ליוטיוב. באחד מהסרטונים אפילו אפשר לראות לרגע את ידו של אחד הצלמים האחרים מחזיקה טלפון סלולרי שמצלם גם הוא.

נכון, מי שיכול לזייף סרטון אחד יוכל לזייף גם שניים - אבל למה? זאת נראית כמו הרבה עבודה מיותרת עבור סרטון שאין לו שום תכלית ברורה (לא סביר שמדובר בפרסומת, כיוון שאי אפשר לזהות בו מוצר או מותג כלשהו). המסקנה המפתיעה היא שהסרטונים האלה הם ככל הנראה לא מזויפים. כלומר: כן, קרה מצב, ככל הנראה באוקראינה, ככל הנראה בשלהי 2007, שבו העננים יצרו למשך כמה שניות צורה מאוד משכנעת של זוג עיניים. אם אתם רוצים לראות פה את אלוהים, בבקשה - אבל אז נשארת פתוחה השאלה האם מדובר באלוהים היהודי או המוסלמי או הרוסי. העיניים לא מסגירות. הסבר פשוט יותר (וההסבר הפשוט יותר הוא בדרך כלל נכון, שמענו אומרים) היא שזאת צורה אקראית שהופיעה בעננים. או בתוך להקה של ציפורי פלמינגו. דברים כאלה קורים.
 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by