ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האינטרנט הרג את עורך העיתון 
 
 קוראים לי טוני בלייר   
 
צביקה בשור

בעלי טורים בארצות-הברית משוכנעים - האינטרנט, ובעיקר הבלוגים, הם שהביאו להתפטרותו של עורך הניו יורק טיימס מתפקידו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביום חמישי התפטרו מתפקידיהם האוול ריינס, העורך הראשי של הניו-יורק טיימס, וג'ראלד בויד, העורך בפועל של העיתון. השניים התפטרו שלושה שבועות לאחר שהעיתון חשף את טנא שקריו של כתב העיתון ג'ייסון בלייר, שבדה ידיעות וראיונות מלבו במשך שנתיים, מבלי שאיש מאנשי העיתון הבחין בכך.

מה אירע בשלושת השבועות האלה, שבראשיתם הצהיר המוציא לאור של העיתון, ארתור או. סלצברגר הבן, כי לא יקבל את מכתב ההתפטרות של ריינס אם האחרון יגיש לו כזה? כמה בעלי טורים בעיתונות האמריקנית טוענים כי מה שסיים את הקריירה של האוול ריינס ב"הארץ" של ארצות-הברית היה הקלישאה הגדולה מכולם - האינטרנט.

כך טים ראטן מהלוס-אנג'לס טיימס, הטוען כי חלק ניכר מבנייתו של כדור השלג שהפך את הפאשלה הנוראה הזו לדבר המחייב את התפטרותו של ה"קאפו די טוטי קאפו", עורך העורכים, אולי האיש בעל משרת העיתונות הנפוחה בעולם, נערכה ברשת. דליפות אימיילים, כתבה שעקבה אחר כתבה במהדורות המקוונות של העיתונים הגדולים, באתרים השונים, וכמובן בכוורת הרוחשת תמידית של הבלוגים, שלא הפסיקו לזמזם את הצורך בהתפטרותו של ריינס, עטו על כל אימייל שחשף מערכת יחסים עכורה כזו או אחרת בתוך העיתון.

קולין ליוויי מהוול סטריט ג'ורנאל טוענת שהיו אלה הבלוגים. לטענתה, העיתונות הממוסדת, לאחר כמה ימים של עיסוק בנושא, זנחה אותו לטובת הסיפור הבא. בבלוגים, לעומת זאת, לא חשו את החובה להניח לעורכי העיתון לחמוק מאחריותם למעלליו של בלייר. במשך שלושת השבועות דשו הבלוגרים הכמו עיתונאיים בסיפור, חיפשו בדיחות מהרשת והפכו את העיתון לבדיחה, הזינו בעלי טורים רעבים בעיתונים הגדולים. אולי ריינס יסיק את המסקנות המתבקשות, וינהל בלוג משל עצמו.

זו אינה הפעם הראשונה בה משמשים הבלוגים כמעין זכרון תקשורתי, מקום בו סיפורים שננטשים על ידי התקשורת הממוסדת מתפתחים ומבשילים, רק כדי שזו תקטוף אותם בבוא העת, ותשנה בעזרתם את סדר היום הציבורי. כך המקרה של טרנט לוט, מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים האמריקני, שהערה גזענית שלו לא זכתה ליחס מההתקשורת הממוסדת, תפחה בבלוגים למימדים אדירים, ולבסוף הביאה להתפטרותו מששבו העיתונים הגדולים לעסוק בה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by