ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ בחרדים וחרדות 
 
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

על בר רפאלי ונועם טור בעירום, כיפות שתולות וכיפות נעלמות - משטרת הפוטושופ חוקרת את הקייסים שלכם, הקוראים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם מישהו אומר לכם "טוב לנדוד, אבל טוב יותר לחזור הביתה" - זה רק אומר שהחופשה שלו לא היתה משהו. הוא אולי יספר לכם כמה שהוא נהנה ואח היה נפלא, אבל בעצם האוכל היה גרוע, היתושים אכלו אותו והתורים היו בלתי נסבלים. או משהו. חופשה טובה היא חופשה שממנה לא רוצים לחזור הביתה, וכזו היתה החופשה שלנו. טוב לחזור? עלק. בכיף היינו נשארים עוד שבוע או שבועיים, או אולי חודש.
 
 
אבל דבר אחד שבשבילו באמת, בכנות, כיף לחזור הביתה: לפתוח את תיבת המייל המשטרתית, לאחר מספר שבועות הפסקה, ולמצוא שם ערימה של פניות מעניינות ומשעשעות מאזרחים (שרבים מהם, באותה הזדמנות, מביעים געגועים למשטרה). זה כמעט עדיף על עוד שבוע בקאריביים (לשם הרי כולם יוצאים לחופשה, לא?). לא, רגע, התבלבלנו. זה לא. אבל זה עדיין מגניב. אז תודה לכל מי שכתב, וסליחה שאנחנו לא יכולים לענות אישית לכל מייל. השבוע אנחנו מקדישים את המדור לכמה מהפניות שהגיעו אלינו במהלך החופשה. לכמה מהאחרות נתייחס, ככל הנראה, בשבועות הבאים.
 

מכיפה לכיפה באותה כיפה

 
גל שלח לנו תמונת אריזה של קורנפלקס, ושאל, ישר ולעניין:

תמונה מקורנפלקס תלמה - היא אמיתית?

קצת רקע: בחקירה משטרתית קודמת בדקנו את תופעת הדבקת הכיפות על ראשי ילדים בפרסומות שמיועדות למגזר הדתי, ואחת החשודות העיקריות (שנמצאה אשמה) היתה עטיפת קורנפלקס של תלמה, שלקחה תמונה של אב ובן ממאגר תמונות זר, שינתה את הצבעים, הדביקה לילד כיפה ולאבא זקן, ושיווקה אותם בתור משפחה יהודית כשרה.
 
 
 
עכשיו, כך מתברר, תלמה שינתה את הציור שעל האריזות (בגללנו? היינו רוצים לחשוב ככה, אבל סביר שלא). העטיפה החדשה כוללת בדיוק את אותו הטקסט, אבל התמונה הוחלפה, ובמקום אב ובן ששוקדים על לימודי תורה היא מראה עכשיו ילד עליז משתלשל מחבל. הדרך היחידה לבדוק את יהדותו של הילד היתה - שוב - לחפש אותו ברחבי העולם; ובדיוק כמו במקרה של הבן והאב - מצאנו אותו.

הנה הוא, מתנדנד חסר דאגות וחסר כיפה במאגר התמונות Corbis. שוב, השינוי של תלמה לא התמצה בהדבקת הכיפה בלבד: באותה הזדמנות הם גם עשו לילד תספורת, כי לא ייתכן שילד יהודי טוב יסתובב בחוץ עם רעמה, כמו פרא אדם. הצבעים של החולצה, במקרה הזה, דווקא אותנטיים: הילד הזה אולי לא באמת דתי, ואולי לא באמת אפילו יהודי - אבל הוא אוהד בית"ר.
 

מי הזיז את הכיפה שלי?

עוד בנושא חרדים וכיפות:

בוודאי יעניין אותך לעיין בדיון הבא בפורום "בחדרי חרדים":
בברכה,
עמי שטרן


אכן מעניין. בדיון ב"בחדרי חרדים" מובאת תמונה מתוך אתר דתי אחר - "אתרוג" - שבו נראה קו הרקיע של ירושלים, אלא שבניגוד מוחלט למה שעשו לילד, כאן דווקא הורידו ממנו את הכיפה: כיפת הסלע נעלמה כלא היתה. תמונה אחרת (לא זהה) שצולמה מאותה הזוית ובאותו מעמד מוכיחה שכיפת הסלע היתה אמורה להיראות לעין בלתי מזוינת.
 
מימין: התמונה ה"מצונזרת". משמאל: התמונה המקורית. מתוך "בחדרי חרדים".
 מימין: התמונה ה"מצונזרת". משמאל: התמונה המקורית. מתוך "בחדרי חרדים". 
 
השינוי הזה דומה ל"צינזור" תמונות של נשים וילדות בפרסומים חרדיים. לחרדים נורא כואב לראות דברים מסוימים, כמו מבנים דתיים מוסלמיים, או אישה - לכן הם מעמידים פנים שהדברים האלה לא קיימים. הבעיה היא שזה לא הולך ביחד עם מה שנהוג לכנות "סטנדרטים עיתונאיים" או "המציאות". אתם לא אוהבים את כיפת הסלע? זה לא משנה את העובדה שהיא שם. אם אתם לא מדווחים על המציאות כפי שהיא אלא כפי שהייתם רוצים שתהיה, למה שלא תדפיסו כבר תמונה של המשיח מגיע על חמורו, מוקף במלאכי שרת מזמרים, זיקוקין די נור ודינוזאורים עם קרני לייזר? זה אמנם לא קרה, אבל זה הרבה יותר מגניב מסתם תמונה של איזה בית קברות.
 

ולסיום: בר רפאלי בעירום

כי בימינו בלי בר רפאלי בעירום אי אפשר לגמור טור. נועם טור, במקרה הזה.

שרית לב הפנתה את תשומת ליבנו לשערוריה שגרתית שהתרחשה כשלא היינו בסביבה: היה איזה שלט ענק של רשת פוקס שהוצב מעל צומת לה-גארדיה, שבו הופיעו נועם טור ובר רפאלי, במה שאפשר לקרוא לו עירום, במובן הרחב של המילה. כרגיל, החרדים (הנה הם שוב) התרגזו, וכרגיל, החברה התקפלה, טענה שהיא לא התכוונה לפגוע באף אחד והחליפה את השלט בשלט אחר, צנוע יותר. תהליך סטנדרטי לחלוטין.

אז מה הבעיה? בכל הדיווחים באינטרנט על הפרשה נעשה שימוש בשתי תמונות - אחת של פינת הרחוב עם שלטי ה"לפני", והשניה - עם שלטי ה"אחרי". התמונות האלה לא צולמו על ידי שום צלם עיתונות - הם הגיעו מהיחצ"נים של פוקס. "האם השלטים פה באמת תלויים או שהודבקו בפוטושופ?" שאלה אותנו שרית - והתשובה קלה: לא שלטים ולא בטיח. פוטושופ בלבד.
 
הגירסה החשופה (למעלה) והגירסה הצנועה (למטה). מי האמיתית? אף אחת מהן
 הגירסה החשופה (למעלה) והגירסה הצנועה (למטה). מי האמיתית? אף אחת מהן   צילום: יח"צ 
 
איך אנחנו יודעים? קודם כל, להחליף שלט ענק לוקח זמן. אבל שתי התמונות האלה, מלבד תוכן השלטים, זהות לחלוטין. אותה תאורה, אותה זוית, ואפילו המכוניות שבקידמת התמונה לא זזו מילימטר בזמן שלקח, כביכול, להחליף את השלט. זה צריך להיות חתיכת פקק תנועה. תמונת השלט בוהקת והצבעים בה אחידים הרבה יותר מדי מכדי שתהיה אפשרות, ולו קלושה, שהיא תהיה אמיתית; הצד השמאלי של פינת הרחוב מואר יותר, ולכן הצבעים בו היו אמורים להיות בהירים יותר, אבל גוון האדום שבפס התחתון של התמונה אחיד לחלוטין משני הצדדים. בשתי התמונות, עמודי הרמזורים, שהיו אמורים להסתיר את השלט, נבלעים מאחוריו באופן בלתי אפשרי בבירור; ולבסוף, אם למישהו נשאר ספק כלשהו, עמוד התאורה שבקדמת התמונה, בצד ימין, מסתיר את השלט בגירסה ה"שערורייתית" שלו, אבל איכשהו מוסתר מאחוריו בגירסה ה"מרוככת".

אנחנו מכירים הקלות הבלתי נסבלת שבה חברה מסחרית יכולה להשיג לעצמה פרסום חינם בעיתונות: עושים איזו רבע פרובוקציה מתוכננת היטב, ואז מפיצים סיפורים על "שערוריה" ו"איום חרדי בחרם", ואז "התנצלות", והנה, הכנסת את שם החברה (וצילום של שלטי הפרסום שלה!) לעתונים היומיים, חינם אין כסף. האמת, עדיין לא ברור לנו למה העיתונות ממשיכה ליפול שוב ושוב בתרגיל השקוף הזה. וכיוון שכאמור, היינו בחופשה בחו"ל ולכן לא ביקרנו במחלף לה גארדיה בשבועות האחרונים, וכיוון שהתמונות היחידות שראינו של השלט ה"שערורייתי" הן זיוף גרוע, לא יכולנו שלא לתהות אם פוקס בכלל טרחו לתלות את השלט הזה במציאות, או שכל הפרשה היתה קיימת רק בין עמודי העיתונים והפוטושופ שלהם. אנשים שהיו בארץ טוענים שהשלטים היו שם באמת - אבל זה לא גורם לנו להפסיק לחשוד. המשטרה, כמו המשטרה, לא מאמינה לשום דבר שהיא לא רואה בעיניה, ובמקרים רבים גם לזה לא.
 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by