ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח מיוחד כבר כאן 
 
 אני רואה אנשים כמעט-מתים   
 
מערכת חיים ברשת

משטרת פיטסבורג מפעילה תוכנת מחשב חדשה שצופה אילו פשעים יתרחשו, איפה ומתי. "דו"ח מיוחד" כבר לא מדע בדיוני?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כדור עץ מתגלגל במורד מסילה מזוגגת, נערה צעירה חנוטה בלבן הוגה "רצח", ועוד רגע טום קרוז יידע מי הולך לרצוח את מי, איפה, וכמה זמן נשאר לו כדי למנוע את המוות האלים הבא. חזון ה-Pre Crime שסטיבן שפילברג הציג בסרט "דו"ח מיוחד", למרות ההצגה הלא מחמיאה במיוחד, היה ונשאר משאת נפשה של המשטרה. לא עוד להעניש על הפשע הקודם, אלא למנוע את הפשע הבא.

המילה האחרונה במירוץ אל העולם ההוא שאין בו פשיעה, מדווחת סוכנות הידיעות AP, הוא תוכנה חדשה של משטרת פיטסבורג, הממפה את הפשיעה בעיר, ומצליחה להגיע לטווח טעות של עשרים אחוזים, כשהיא חוזה את כמות וסוג הפשיעה באיזור נתון חודשים מראש.

התוכנה היא פרי פיתוחם של חוקרים באוניברסיטת קרנגי, והיא מומנה על ידי זרוע המחקר של משרד המשפטים האמריקני, מה שמצביע על הרצון להטמיע אותה בשאר חלקי ארצות-הברית, אם תוכיח את עצמה יעילה. החוקרים השתמשו בנתוני הפשיעה של העיר בשנים 1990-2001, ברישומי שיחות למוקד החירום של העיר, ואפילו לרישומים עונתיים במדריכים נוסח "דפי זהב" כדי להגיע לתוצאות המרשימות. גזע, אגב, לא שוקלל לתוך הנתונים של השכונות השונות, הגם שהממפים מודים שכמות האימהות החד-הוריות בשכונה, כמות העניים ושאר משתנים ששוקללו, אינם בלתי קשורים לגזע.

המערכת הריצה בחודשים האחרונים 36,000 תחזיות לגבי פריצות, הצתות, תקיפות וגניבת מכוניות. כאמור, טווח הטעות היה כעשרים אחוזים בלבד. המערכת צפתה גם פשעים שלא יכולים היו להצפות על ידי המערכות הישנות, או על ידי האינטואיציה האימהית של שוטרי פיטסבורג.

אגב, בניגוד לטום קרוז והחברים מ"דו"ח מיוחד", המערכת הנדונה לא מנסה לצפות רציחות, שהן אירועים נדירים יחסית ולכן קשים יותר לניתוח.

הפרויקט הפיטסבוג אינו היחיד הנמצא בשלבי פיתוח. נד לוין, למשל, מומחה תחבורה מיוסטון, משתמש בדפוסי תנועה של פושעים (היכן הם נעצרים, היכן הם גרים, היכן הם מבצעים את פשעיהם), דפוסי תנועה של קורבנות ונתוני פשיעה אחרים, כדי לזהות מתי ואיפה יצטלבו דרכי הזאב והכבש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by