ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והעב"מים 
 
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

האמת אולי נמצאת אי שם, אבל תמונות העב"מים ברשת לא מצדיקות אפילו חקירה רצינית. משטרת הפוטושופ כל כך מאוכזבת, עד שהיא מעלה טור מהארכיון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ לא פה השבוע. לאחר חודשים של חיפושים אחר פופיקים נושרים, דוגמניות מכווצות ושיניים מיושרות, יצאה המשטרה לחופשה באחד המקומות בהם פשעי פוטושופ הם רק חיקוי חיוור של המציאות - יפן. (ודרך אגב, על חלק ממעלליה שם תוכלו לקרוא כאן באתר, ובבלוג שלנו). אז קבלו שידור חוזר של מה שהכי קרוב לתיאור החוויה היפנית - משטרת הפוטושופ והעבמ"ים.
 
אחרי שבועות של בהיה במגזינים וחיפוש פופיקים, החלטנו שחייב להיות בעולם יותר מזה. נשאנו עינינו למרומים, ואמרנו, "אה! עב"מים!".
 

האמת נמצאת אי שם

יש עיגול שחור בשמים! בירחו על נפשכם!
 יש עיגול שחור בשמים! בירחו על נפשכם!   
עב"מים הם הרי אחד הנושאים הפופולריים ביותר בעולם לזיוף תמונה. בטח יהיו כמה תמונות מעניינות לחקור. אבל ראשית כל, אנחנו רוצים להבהיר: אנחנו מאמינים בקיומם של עב"מים. בכל ליבנו. אין לנו שמץ של ספק שעב"מים קיימים, ויש לכך המון עדויות מצולמות. אנחנו בעצמנו ראינו כמה וכמה כאלה. היום בבוקר, למשל, ראינו עב"מ שהחתולה הקיאה על הרצפה בחדר האמבטיה, וזה היה די מגעיל. צריך אולי להזכיר בשלב הזה שעב"מ פרושו הוא לא "חללית חייזרית מעולם אחר", אלא "עצם בלתי מזוהה". ראיתם עצם? אתם לא יודעים מה הוא? מזל טוב - ראיתם עב"מ. אגב, באופן אירוני, אם תנחת לידכם צלחת מעופפת נוצצת ומתוכה ייצא חייזר שיגיד לכם "שלום, אני חייזר, זאת החללית שלי" - זה לא יהיה עב"מ.

בכל מקרה, את חיפוש העב"מים החלטנו לעשות באתר בעל הכותרת המבטיחה The Best UFO Pictures Ever Taken. האתר שמכיל עשרות צילומים על פני 11 עמודים, מסודרים לפי תאריכים. כצפוי, התמונות בעמוד הראשון - משנת 1870 ועד 1959- היו מגוחכות לגמרי, ונראו כמו מכסים של סירים במקרה הטוב, וציור מודרני במקרה הרע. שום דבר שיש טעם אפילו לחקור. טוב, נו – זה היה מזמן. פעם אנשים היו פתאים: היה צריך רק לזרוק איזה מכסה של סיר באויר, לצלם אותו, לשלוח את זה לעיתון ולספר ששלושה יצורים ירוקים דחפו לך דברים לתחת, וכבר הוזמנת לתוכניות ארוח והופעת בעיתונים כאילו היית מינימום עידן דקל. אבל היום, אחרי כל ההתפתחויות האדירות בטכנולוגית עיבוד התמונה והבישול (מה שהביא למכסי סירים מתקדמים הרבה יותר), בטח יהיו מקרים מעניינים יותר לחקור, חשבנו, ודילגנו בקלילות על פני חצי מאה של היסטוריה, אל התמונות מהשנה האחרונה.
 
 
 

זה עצם זה?

כשהגענו לשם גילינו ששום דבר לא השתנה. למרבה האכזבה, הרוב המכריע של התמונות לא רק שלא גרמו לנו לשקול מחדש את המחשבה על נוכחות חייזרים בכדור הארץ, הם אפילו לא עשו לנו חשק לעשות זום-אין. עדיין מדובר ברוב המקרים בכתמים זעירים בתמונה, שיכולים להיות חללית של שגריר מוורטיגון 3 בדיוק כפי שהם יכולים להיות גרגר אבק, ענן או עלה נידף שנקלע לתמונה במקרה. באמת שהיינו רוצים לעשות חקירה לעומק של העסק הזה, לנתח זויות צילום ורמות ניגודיות וכאלה דברים, אבל נו באמת - זה כתם כהה בשמים, בשביל זה לא צריך פוטושופ. אין שום דבר לחקור כאן. חלק מהצילומים אפילו לא הכילו עב"מים: טיפות מים על העדשה הם בקושי עצם, ובטח שלא בלתי מזוהה. ואלה אמורות להיות "תמונות העב"מים הטובות ביותר אי פעם"? אכזבה קשה.

חוץ מזה, למה לנו לבהות בנקודות מטושטשות בשמים שיכולות אולי אם מדמיינים חזק חזק להיות חלליות זרות, כשאנחנו יכולים לצפות בסרטוני וידאו מדהימים כמו זה?
 
פאקינג מדהים, הא? הסרטון הזה קיבל יותר מתשעה מיליון צפיות ביוטיוב, הוא אחד הצילומים המדהימים והאמינים ביותר הקיימים של עב"מים. והוא מזויף לחלוטין. אבל היי, לפחות הוא מספק אתגר, סוף סוף.

ברור, כמובן, שלא מדובר פה בפוטושופ, אלא בתוכנת תלת-מימד. אם ראיתם סרט אקשן הוליוודי בשנים האחרונות אתם יודעים שאנימציה ממוחשבת מקצועית הגיעה לרמה שבה קשה מאוד להבדיל בינה לבין צילומים אמיתיים. אפשר לבהות בצלחות המעופפות האלה שעות, ולא למצוא עדויות מובהקות לכך שהן לא אמיתיות – בין השאר משום שאין למה להשוות אותם.

אבל כלי הטיס הם רק הטעיה. מה שמסגיר את הסרטון הזה לא נמצא בחלליות, אלא בעצים. כשעוצרים את התמונה ומעיפים מבט על עצי הדקל, פתאום קל להבחין שהם מאוד דומים זה לזה. צורת הענפים ותנוחתם הם למעשה זהים בכל העצים, והסיבה לכך היא פשוטה: הם כולם אותו העץ. הסרטון הזה הוא לא צילום של סביבה אמיתית שלתוכו הושתלו העב"מים הממוחשבים, אלא סרטון ממוחשב לחלוטין. גם העצמים האמיתייים לכאורה הם וירטואליים. יוצר הסרטון הזה שיכפל אנימציה קצרה של עץ מתנועע ברוח שוב ושוב, במרחקים שונים. הפרשה הוסברה בידי הגיבור הנערץ עלינו, קפטן דיסאילוז'ן.
 
 
בכלל, יוטיוב התגלה כמקור טוב הרבה יותר לעב"מים מעניינים מאשר אתרי הקונספירציה. נדמה שכל אנימטור תלת-מימד שני מתנסה ביצירת עב"מים. קחו את הסרטון הזה, למשל – דבר מפחיד באמת.יופי של עבודה. אבל שוב, זה לא כלי הטיס שבעייתי, אלא כל השאר. העצים אמנם שונים זה מזה, אבל נראה שהם שתולים על פני מישור שטוח לחלוטין, שבנקודה כלשהי נפסק. לפני השטח אין שום תוואי שהוא. וגם יוצר הסרט הזה, manbird, לא ניסה מעולם להציג את עבודת התלת-מימד שלו כצילום אמיתי.

יש סיבה לכך שאמני תלת-מימד עושים עב"מים מצוינים, אבל מצליחים פחות בחפצים יומיומיים כמו עצים: אף אחד לא יודע איך נראה עב"מ, לכן הוא יכול להיראות כמו כל דבר. לעומת זאת רובנו ראינו עץ, לפחות פעם או פעמיים. הרבה יותר קשה לשחזר דברים מוכרים היטב מאשר עצמים בלתי מוכרים (ובלתי מזוהים).
 

איפה היתר?

המחקר העב"מי התברר כמאכזב מאוד, אבל למעשה ההוכחה הטובה ביותר לכך שצילומי חלליות זרות למיניהם אף פעם אינם אמיתיים היא השאלה הפשוטה: איפה התמונות האחרות?

לפני כמה שבועות נצפה בקנדה כדור אש שנפל מהשמים והאיר את אחר הצהרים המאוחרים באור יום. זה לא היה עב"מ, זה היה מטאור ענק שנכנס לאטמוספירה, התפוצץ והתרסק. זה היה מחזה מרהיב שנמשך פחות מעשר שניות. בהחלט לא מספיק זמן כדי לראות אותו, לרוץ הביתה, להביא מצלמה, להדליק אותה ולכוון אותה. הדרך היחידה ללכוד את נפילת המטאור במצלמה היתה אם כבר הייתם באותו הרגע במקרה בחוץ, מחזיקים ביד מצלמה עובדת. ובכל זאת, כמה צלמים שונים לכדו אותו בוידאו, מכמה זויות.

עכשיו תארו לעצמכם גוף חייזרי מרחף מעל עיר למשך דקות ממושכות. עשרות אנשים מסתובבים בחוץ. לחצי מהם יש פלאפונים. לשני שליש מהם יש מצלמה בפלאפון. כל אלה שלא המומים מדי ממראה העב"מ מיד שולפים את המצלמה ומצלמים אותו. חלקם בסטילס, חלקם בוידאו. הם מצלמים אותו שוב ושוב ושוב ושוב - אחרי הכל, לא כל יום רואים עב"מ, חוץ מהאלה שהחתולה פולטת. אם דבר כזה היה קורה, היינו רואים הרבה מאוד תמונות שונות של אותו עצם מעופף, מכמה מקורות, מכמה וכמה זויות. כל זה לא קורה אף פעם. עדויות על עב"מים מגיעות תמיד, משום מה, בתמונות בודדות - אחת או שתיים (הצלמים התקמצנו על הפילם במצלמה הדיגיטלית?). אף פעם אין צילום אחר שצולם במקביל, מזוית מעט שונה. אף פעם אין אדם אחר שראה את אותו העצם וצילם אותו בוידאו. זה אולי לא סביר שחייזרים יבואו לבקר, אבל הרעיון שחללית חייזרית תגיע אל שמינו ורק אדם אחד יצלם אותה - זה כבר הרבה מעבר ללא סביר: זאת הפנטזיה האמיתית.
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by