ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב: ספר הטלפונים הסלולרי הראשון ברשת 

בקרוב: ספר הטלפונים הסלולרי הראשון ברשת

 
 
אורן הוברמן

השירות, שיושק בעוד מספר חודשים, יאפשר לכם למצוא כל מספר סלולרי ואת פרטי בעליו; מנהל המיזם אינו מאשר ואינו מכחיש; האם זה חוקי? נראה שכן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כולם יהיו שם. ושלך? (אילוסטרציה)
 כולם יהיו שם. ושלך? (אילוסטרציה)   
אתר "441" מתעתד להציע בעוד מספר חודשים שירות חדש ומלהיב למדי, שיאפשר מציאת פרטים בסיסיים (שם, שם משפחה ועיר מגורים) של כל בעל קו-סלולרי, וזאת באמצעות הזנת מספרו הנייד בלבד, כך נודע לחיים ברשת.

בראיון לחיים ברשת אמר רן רייטר, מנהל חברת "ברלה" (מפתחת המיזם), כי הוא אינו מוכן לאשר או להכחיש את הפרטים מסיבות שאותן הגדיר "משפטיות ועסקיות". כזכור, בעבר ניסתה בזק להוציא צו-מניעה כנגד "ברלה" ואתר 441, בטענה כי האתר עובר על חוק מאגרי-המידע, אולם בשבועות האחרונים משכה החברה את צו המניעה.
 

כמו 144, רק הפוך

 
441, עלה לרשת רק לפני שנה, אך כבר הספיק לצבור לעצמו קהל משתמשים עצום. האתר, למי שלא מכיר, מאפשר למצוא את פרטיו המלאים של בעל קו-טלפון בארץ (שם וכתובת) באמצעות הקשת מספר הטלפון שלו בלבד.

האתר הוקם במטרה לספק את השירות ההופכי של מודיעין 144 של בזק. תשאלו כל מי שזכה למצוא בכיסו פתק מקומט עליו רשום מספר טלפון בלבד (לפעמים כולל גם את המילים "להתקשר היום!", או סמיילי חשוד), כמה השפלה הייתה נמנעת אילו השירות הכל-כך נדרש הזה היה קיים מאז ומתמיד (השאלה המוכרת "הלו .. לאן הגעתי?", והתשובה שלעולם תפתיע - "את מי חיפשת?").

"אני יודע שאלפי אנשים נכנסים לאתר מדי יום, ואני מקבל מאות מיילים של תודות. אני מבין עד כמה השירות הזה חשוב רק שאנשים מספרים לי איך הוא עזר להם", מספר לנו ריטר. "למשל, שלחו לי מייל מאגודה למען ליתומים, והודו מקרב לב על השירות שלנו שאפשר להם למצוא המוני משפחות שכל מה שידעו עליהם זה מספר טלפון, לפעמים אפילו שגוי". לגבי העתיד הקרוב מספר לנו רייטר כי "צפויים לעלות כמה שירותים מעניינים וייחודים נוספים, שכל אחד כמעט ישמח לדעת שהם קיימים ברשת", אך שוב, סירב לפרט.
 

עניין של גישה

 
נשאלת השאלה כיצד הגיעו פרטי המנויים לחברה פרטית? במידה רבה כפי שניתן להסביר את הימצאותו של מאגר הטלפונים הקווים באתר. רבים אינם יודעים זאת, אך אחוז נכבד מהמספרים הסלולרים בארץ מועברים לבזק, וניתן לאיתור באמצעות שירות 144 של החברה (מלבד החסויים שבהם), כך שהמידע, לפחות ברמה הפיזית, קיים, נגיש ופומבי. העובדה שספר הטלפונים המלא יצא בעבר על גבי תקליטור הופכת את "ייבוא" המידע לפשוט עוד יותר. מלבד זאת, בלי קשר ל-441, ניתן למצוא כיום (בתשלום כמובן) מאגרים "פיראטים" גדולים למדי של משתמשי סלולר, שמם המלא וכתובתם. מאגרים אלו נחשבים לפחות אמינים, אך קיומם היא עובדה בשטח וידוע כי חברות פרסום קטנות, בעיקר מהסוג הבלתי-ממוסד (כמו למשל, יח"צני מסיבות) עושים בהם שימוש רב.
 
 

זה חוקי?

האם עשויה להיות כאן פגיעה בפרטיות הלקוחות? סמנכ"ל פיקוח-בזק במשרד התקשורת, חיים חביב, האחראי גם על תחום הרישיונות הסלולרים, מפקפק בכך. "תראה, שאתה מתקשר ל- 144 ונותן שם משפחה, שם פרטי ואיזור מגורים, אתה מקבל את מספר הטלפון של הלקוח, אבל לא הפוך. לפני כמה שנים הוציאו, נדמה לי חברת "עורק", את בסיס הנתונים של 144 על תקליטור, שזה בסופו של דבר סוג של גיליון אלקטרוני. טכנית אתה יכול למיין את זה איך שאתה רוצה ולערוך שם חיפושים גם על פי מספר הטלפון, ככה שלא המציאו פה כלום וזה נעשה כבר קודם. ברמה החוקית הנושא הועבר לטיפול משרד המשפטים, אבל לדעתי ספק אם ימצאו בזה דופי".

תגובת משרד המשפטים לא נתקבלה עד מועד פרסום הכתבה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by