ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת מוצר 
אייפוד נאנו דור 5: טוב יותר, למרות המצלמה 
 
 דק ועמוס אפשרויות. אייפוד נאנו    צילום: מערכת נענע10 מחשבים    
ביקורת מוצר |
 

למרות מצלמת הוידאו המאכזבת, הנגן החדש של אפל מציע מספר אפשרויות הממקמות אותו, שוב, כאחד מהטובים בשוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 

השפן האחרון ששלפה אפל מהכובע, הוספת מצלמת וידאו לסדרת נגני הנאנו הדקיקים שלה, מתברר כגימיק מיותר. אך פרט לכך, תוספת הרדיו, מגוון הפיצ'רים - ישנים כחדשים - וכמובן נגן המוזיקה המשובח והממשק האינטואיטיבי, הופכים את הנאנו החדש למתמודד רציני בתחרות נגן המוזיקה הבא שלכם.

 

יתרונות: הממשק הנוח של אפל, תצוגת וידאו מצוינת, חיי סוללה ארוכים, רדיו שניתן לעצור ולהפסיק מאותה נקודה, אוסף פיצ'רים מרשים.

 

חסרונות: מצלמת וידאו מאכזבת בעלת מיקום בעייתי, חובת התממשקות מול iTunes עבור חלק מהפיצ'רים, רמקול פנימי גרוע, נפחים קטנים מדי עבור חלק מהמשתמשים.

 

ציון: 8.5

 

מחיר נמוך בשוק ביום הפרסום:

לדגם ה-8 ג'יגה  - 699 ש"ח

לדגם ה-16 ג'יגה - 879 ש"ח

 

הקנקן

 

אם אתם ממש חייבים מוצר של אפל הכולל מצלמת ווידאו, ולא יכולים לחכות יותר לאייפון, תוכלו להצטייד בינתיים באייפוד נאנו החדש. הדור החמישי של נגן המדיה של החברה כולל מספר פיצ'רים ושכלולים חדשים, ביניהם, כאמור, מצלמת ווידאו, בנוסף ל(סוף סוף) רדיו, רמקול פנימי, אפשרות להקלטת קול ומד צעדים, שעל הדרך גם יאמר לכם כמה קלוריות שרפתם.

 

במבט ראשון, נראה הדגם החדש דומה מאוד לקודמו, כולל המבנה הדקיק והגימור האובאלי והאלגנטי.  רק מבט קרוב יותר יחשוף שניים מהחידושים של הדגם החדש. הראשון הוא המסך, שצמח במקצת לגודל של 2.2 אינצ' (מגודל של 2 אינצ') וכמובן המצלמה, שמכל המקומות נמצאת דווקא בחלקו האחורי התחתון של המכשיר. המכשיר שסקרנו - בצבע ירוק-תפוח מטאלי - גרף קריאות התפעלות במערכת, והוסיף חן למכשיר שכמו רוב מוצרי אפל, מקרין אלגנטיות קרירה.

 

מצלמת הוידאו: פשוטה ומאכזבת

המצלמה: ממוקמת בחלקו התחתון של המכשיר, בצורה לא אינטואיטיבית
 המצלמה: ממוקמת בחלקו התחתון של המכשיר, בצורה לא אינטואיטיבית 
 צילום: nana10 
 

 

נתחיל את הסקירה בתוספת המסקרנת ביותר של המכשיר החדש, וזו, למרבה הצער, די מאכזבת. גבות רבות הורמו כשסטיב גו'בס הודיע כי דווקא מכשירי הנאנו  (ולא הטאץ') יצוייד במצלמת ווידאו (ולא סטילס) ולאחר בחינת המכשיר, הבחירה נראית בעינינו עדיין תמוהה.

 

מצלמת הווידאו החדשה של האייפוד נאנו קלה מאוד לתפעול. רק שני קליקים מהתפריט הראשי ואתם כבר מצלמים, אך למרבה הצער, המצלמה בעלת  רזולוציית ה-640 על 480 לא כוללת אפשרויות בסיסיות כמו זום, שליטה בבהירות או בניגודיות, שלא לדבר על צילום HD, כפי שמציעות כבר חלק מהמתחרות. המצלמה כן מציעה חמישה עשר אפקטים שיהפכו את הצילום שלכם לשחור-לבן אמנותי או יקנו לו אפקט סייבורגי גיקי, כמו בסרטי "שליחות קטלנית". כל אלה הם בגדר גימיקים חביבים, כשבנוסף המצלמה החכמה יכולה לזהות אם הצילום שאתם מבצעים הוא אופקי או רוחבי, זיהוי בו היא עומדת בדרך כלל, למרות שרשמנו לחובתה מספר פספוסים.

 

עוד לפני שניגע באיכות הצילום, יש להזכיר אלמנט מדאיג נוסף הקשור במצלמה. הנאנו הוא קטן מאוד וניתן להסתיר אותו בקלות בכף היד מבלי שאף אחד ידע. מצלמת הווידאו, כשהיא פועלת, לא מראה כל אינדיקציה חיצונית לפעולתה, מלבד אור אדום קטן שמהבהב, אותו רואה רק הצלם - מעט מדאיג כל מי ששמירה על פרטיות חשובה לו. נקודה מציקה נוספת במצלמה היא מיקומה במכשיר. בניגוד לכל שכל ישר בחרו באפל למקם אותה דווקא בחלקו התחתון של המכשיר, וקרוב מאוד לשוליה. נדרשת אחיזה זהירה מאוד מצד המצלם (פעולה קשה במיוחד בהתחשב בשוליו הדקים של המכשיר ומשקלו הזעיר), שלא לדבר על המיקום התחתון, דבר שגרם לכך ששוב ושוב אצבעותינו הסתירו את העדשה, במיוחד כשרצינו לצלם תמונה אורכית.

 

 
למצלמה יש מיקום בעייתי
 למצלמה יש מיקום בעייתי   צילום: nana10 
 
 

נגן המוזיקה: צליל מצוין, רמקול מסרס

 

האייפוד החדש מנגן מוזיקה בפורמטים mp3, AAC ו-AIFF ומספק, דרך אוזניות, צליל מצוין, שמשתפר ברגע שמחברים אליו אוזניות טובות יותר מהזוג הלבנבן המגיע בקופסה. השליטה בנגן קלה במיוחד, כשבהינף אצבע תוכלו להגיע אל רשימות השמעה, או לבחור ולנגן על פי אומנים, אלבומים, ז'אנרים ועוד. גם אפקט ה-Coverflow הותיק, המאפשר דפדוף בין אלבומים, עדיין כאן. הנגן תומך באפשרויות ה-Genius של אפל, המאפשרות יצירה אוטומטית של רשימות השמעה על פי שיר, או אפשרות חדשה של יצירת רשימה כזו על פי ז'אנר, אך בהתאם למדיניות הידועה לשמצה של החברה, תוכלו להפעיל אפשרויות אלו רק באמצעות תוכנת ה-iTunes, עליה מעדיפים חלקנו לוותר.

 

אמנם הצליל מצוין, אך לא מומלץ להשתמש ברמקול המובנה החדש שאפל הטמיעו במכשיר - ראשית, הצליל הבוקע ממנו, גם בעוצמה מקסימלית, חלש מאוד, מה שלא מצליח להסתיר את האיכות עצמה, שהיא פשוט גרועה - שטוחה, גרעינית, ומסרסת באכזריות כל צליל גבוה או נמוך מדי. מבחינת סוללה, אפל טוענת שהמכשיר מסוגל לנגן ברציפות 24 שעות, והבדיקה שלנו הציגה מספר דומה - שיקול חשוב בבחירת מכשיר המשמש בעיקר כנגן מוזיקה.

 

רדיו: לשמור לשימוש מאוחר יותר

אייפוד נאנו דור 5
 אייפוד נאנו דור 5 
 צילום: נענע10 
 

לראשונה מאז הושק ב-2001, ובאיחור ניכר אחרי כל שאר החברות, הגיע סוף סוף הרדיו אל נגני החברה. ברוח הידועה של אפל, גם הרדיו פשוט לתפעול. הכפתור האמצעי של המכשיר יאפשר לכם לבחור בין כפתור ווליום לבורר תחנות, וניתן לשמור בקלות תחנות מועדפות ולהגיע רק אליהן במספר קליקים. הקליטה של הרדיו טובה אך אינה יוצאת דופן, ומתבססת ככל הנראה על האוזניות כאנטנה - ברגע שתנתקו אותן, תתבקשו בנימוס להחזיר אותן בחזרה, שכן בלעדיהן המשך ההאזנה לא יתאפשר.

 

הערך המוסף והשימושי של הרדיו המובנה הוא ביכולת לשמור רבע שעה אחרונה של מוזיקה, כך שאם נאלצתם להפסיק להאזין לתוכנית רדיו באמצע למספר דקות, תוכלו פשוט לשמור את הדקות החסרות על המכשיר ולחזור אליהן בדיוק מאותה נקודה. אם הפסקתם את הפעולה ליותר מרבע שעה, יישמרו לכם חמש עשרה הדקות האחרונות עד שתלחצו שוב על כפתור ה-Play. רוב משתמשי האייפוד מאזינים למוזיקה תוך כדי תנועה, או תוך כדי ביצוע פעולות אחרות, והאפשרות "להקליט" רדיו - בדומה להפסקה יזומה של נגן המוזיקה - יכולה בהחלט לסייע למי שמאזין לתוכנית רדיו אהובה.

 

נגן הוידאו ותזכורות קוליות

הווידאו נראה מצויין, אבל קטן
 הווידאו נראה מצויין, אבל קטן 
 צילום: אפל 
 

אמנם לעומת הדור קודם של הנגן גדל מסך התצוגה של המכשיר רק במעט, מ-2 אינץ' ל-2.2, אך השינוי בהחלט משמעותי, ומאפשר צפיה נוחה יותר בסרטונים. אפל עברו למסכי TFT בדור החדש, וזנחו את ה-LCD  בו השתמשו עד עכשיו, כשרזולוציית התצוגה המסך החדשה היא של 240x376 . נהנינו מאוד לצפות בקטעי ווידאו על המסך, והתמונה שהוצגה היתה חדה ובוהקת בדיוק במידה הנכונה עם זאת, יש להודות כי המסך עדיין זעיר למדי, וקשה לנו לדמיין מישהו צופה ביותר מסרטון קצר בגודל שכזה, ובטח לא בפרקי סדרות או סרטים שלמים. בנוסף, יש לזכור את הרמקול הפנימי הגרוע, שהופך את ההאזנה דרך אוזניות לאפשרות היחידה להבין את הפסקול. בנוסף תומך הדור החדש בהצגת כתוביות, פסקול אלטרנטיבי וכולל יכולת של התאמת הסרטון למסך. אם תצפו רק בסרטונים תחזיק הסוללה, לפי בדיקה שלנו, בסביבות ארבע שעות ללא טעינה - תוצאה יפה לכל הדעות.

 

באייפוד החדש הוטמע מיקרופון מובנה, המאפשר הקלטת הודעות היישר אל המכשיר, בניגוד לדורות קודמים שאיפשרו הקלטת הודעות אך ורק בסיוע מיקרופון חיצוני. גם ההקלטה שופרה וכעת היא מתבצעת בקובץ סטריאופוני - ולא במונו - בקידוד של 128kbps ובפורמט AAC. המיקרופון נמצא בחלקו האחורי והתחתון של המכשיר ודיבור ישירות אליו הפיק הקלטה איכותית יותר מאשר דיבור אל החלק הקדמי העליון - צורת דיבור שיש להתרגל אליה, ובמיוחד לשים לב שלא למקם שם את האצבעות.

 

 

 

מד צעדים ושאר פיצ'רים

פיצ'ר חביב נוסף הוא ה-pedometer, מד הצעדים החדש, שגם ימנה כמה קלוריות שרפתם תוך כדי צעידה. המד יספור את הצעדים שלכם, ובנוסף ימנה את הזמן שעבר מאז הפעלתם אותו. חיבור ל-iTunes יסנכרן את הנתונים לאתר המשותף של החברה עם נייק, כך שתוכלו לסנכרן היסטוריית צעידות ושריפת קלוריות, ולהתעודד או להתאכזב ממשטר הדיאטה והאימונים שלכם.

 

ומה עוד? האייפוד נאנו כולל עוד מספר תוספות, ביניהן מספר משחקים (נחמדים מאוד) יכולת להציג תמונות, לוח-שנה, שעון מעורר, רשימת אנשי קשר ורשימות, בנוסף לתכונות החדשות שכבר ציינו, כמו מד הצעדים ואפשרויות חדשות ליצירת רשימות השמעה באמצעות תכונת ה-Genius.

 

סיכום

אז כדאי? התשובה נחלקת למספר חלקים: מכשיר 8 ג'יגה מהדור הרביעי של המכשיר, ללא מצלמת וידאו, רדיו ושאר המאפיינים החדשים, עולה עכשיו בשוק החופשי 665 שקלים. אם אתם כבר בעליו של מכשיר כזה, עליכם להחליט אם אפשרות קליטת הרדיו ומצלמת הווידאו אטרקטיביים מספיק עבור שדרוג לדור החדש.

 

עבור כל מי שלא אוחז במכשיר נאנו, המחיר הזול והאטרקטיבי בהחלט מציב את הדור החדש בחזית שוק הנגנים, כשכמעט ואין  מוצרים המשתווים אליו מבחינת קלות שימוש, אלגנטיות ומגוון הפיצ'רים. גם אם מתעלמים מהגימיק החדש - מצלמת הוידאו - עדיין נשארים עם מכשיר עתיר אפשרויות וקל לשימוש, שתוספת הרדיו ושאר השיפורים הקטנים יותר רק מסייעים לו להפוך לשיקול מוביל בבחירת נגן המדיה הבא שלכם.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by