ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תביעה של חצי מיליון שקל הוגשה נגד מנהלת פורום לשעבר  

תביעה של חצי מיליון שקל הוגשה נגד מנהלת פורום לשעבר

 
 
עידו קינן

ד"ר משה בושמיץ תובע את ענת רפואה על הוצאת לשון הרע, פגיעה בפרטיות ורשלנות; רפואה פוטרה לאחרונה מניהול פורום זכויות בע"ח בוואלה; בושמיץ: היו איומים על חיי; רפואה: הוא מנסה לסתום לנו את הפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוא כל הזמן תובע אותי. רפואה
 הוא כל הזמן תובע אותי. רפואה   
ד"ר משה בושמיץ, בעלי חוות מזור לגידול קופים לניסויים, תובע חצי מיליון שקל מהמנהלת לשעבר של פורום זכויות בע"ח בוואלה, ענת רפואה, בטענה של הוצאת לשון הרע, פגיעה בפרטיות ורשלנות. רפואה, דוברת האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים, פוטרה לאחרונה מניהול הפורום אחרי פגישה של בושמיץ עם מנכ"ל וואלה.

התביעה של בושמיץ הוגשה ב-21 בחודש לבית משפט השלום בתל אביב. בתביעה נטען כי רפואה פרסמה בפורום הודעות המהוות הוצאת לשון הרע; נהגה ברשלנות כשלא מילאה את חובתה, כמנהלת פורום, למחוק הודעות משמיצות של משתתפי הפורום, בהן כונה בושמיץ בשמות גנאי והושווה לנאצים; ופגעה בפרטיותו כשפרסמה אימייל פרטי ששלח לחבריו בצירוף כתובות האימייל שלהם, מה שהוביל להטרדתם באימייל.
 
 
"אני עוסק במקצוע הזה 15 שנה", אומר בושמיץ לחיים ברשת, "ומאז השנתיים האחרונות שהיא התחילה לפעול נגדי, אנחנו מקבלים איומים. איימו על הבת שלי, בת 12, שיאנסו וירצחו אותה. אני רוצה להביא את זה לדיון משפטי. אני רוצה לשמוע שמי שעובד ביושר ותרם למדינה, מגיע לו שיקראו לו נאצי ו-herr ["אדון" בגרמנית – ע"ק] ורוצח. אני לא רואה מצב ששופט יגיד שזה בסדר. אין לזה בסיס – לא הייתי חבר במפלגה הנאצית, היא אפילו לא היתה קיימת כשאני הייתי. אין בית חולים בארץ שאין לו מבנה ענק שעוסק בניסויים בבעלי חיים. אין חיה כזאתי".

למה התביעה הוגשה רק נגד רפואה, ולא נגד וואלה, שנתנה לה את הבמה?
"כשפניתי אליהם, התגובה שלהם היתה תגובה אחראית".

עם זאת, בושמיץ לא מרוצה מהתפקוד של וואלה עד אותה נקודה: "וואלה נתנו לגברת הזאת להשתולל. אני מקווה שאם אותה גברת תיכנס לנענע ותתחיל להתבטא בצורה כזאת, יהיה מי שיגביל אותה. אם בנענע זה יקרה – אנחנו ניפגש בנענע".

ענת רפואה, זה בקשר לתביעה של בושמיץ.
רפואה: "איזו תביעה?"

תביעת הנזיקין בסך חצי מיליון שקל.
"אה, לא ידעתי על איזו תביעה אתה מדבר. הוא כל הזמן תובע אותי, זה ממש שיטתי אצלו. יש כל הזמן תביעות והן ממשיכות להגיע. זה תמיד נגמר בסגירת התיק או הפסד שלו. זה ריטואל קבוע. אחת הסיבות שהוא עושה את זה, זה כדי להגיע לתקשורת".

הוא גם משלם אגרה על הגשת תביעה.
"שמע, הבנאדם נלחם על העסק שלו. גם אם לי היה עסק שמכניס חצי מיליון דולר בשנה, הייתי מנסה לשמור עליו. הוא אדם בעל אמצעים, הוא יודע שאנחנו אנשים בלי כסף, והוא מנסה לסתום לנו את הפה עם הכסף הזה, להפחיד אותנו, להתיש אותנו. יש לנו הרבה עורכי דין שעובדים איתנו בהתנדבות – זה המזל שלנו".

הוא מספר על איומים באונס ורצח שקיבלה בתו.
"הוא בחר דרך חיים מסוכנת. ברגע שהנושא נחשף בתקשורת באופן רחב, ברגע שאתה עושה דברים כאלה, שפוגעים באנשים, אתה מעמיד את עצמך בסיכון. בינתיים שני האנשים שנתפסו על ידי המשטרה לא קשורים לאף אחד מארגוני זכויות בעלי החיים. האדם בחר מקצוע מסוכן, וצריך לחיות עם הסיכונים, ביניהם לקבל טלפונים מאיימים. שיגיד תודה – באנגליה לא רק מאיימים, אלא גם עושים. היו כבר מקרים של מכוניות של נסיינים וסוחרים בבעלי חיים שהתפוצצו. אנחנו רחוקים מזה, אנחנו עדינים".

את חושבת שתנצחי?
"אני ממש לא חוששת, כי אני עומדת מאחורי כל מה שאני אומרת. יש לי הוכחות לכל מה שאני אומרת, ואני אציג אותן בבית המשפט. לי אין אינטרסים כלכליים – אני עושה את זה כי אני מאמינה בזה. לדעתי, הכוח המניע של המשך הניסויים בבעלי חיים הוא החברות שמרוויחות מזה".
 

"השיח בפורום ירד לפסים של הסתה וקריאה לפגיעה בנפש"

הפורומים נראו כמו כיכר ציון לפני רצח רבין. ישראלי
 הפורומים נראו כמו כיכר ציון לפני רצח רבין. ישראלי   
בתחילת אפריל הגישה האוניברסיטה העברית תלונה במשטרה נגד מנהלי וואלה, על פרסום איומים והסתה לרצח בתגובות לכתבה על ניסויים בקוף, שביצע מדען של האוניברסיטה. מנכ"ל וואלה, אילן ישראלי, הגיב על התלונה: "התלונה שהוגשה במשטרה מעידה לא רק על שיקול דעת משובש ועל חרחור ריב ומדון מצד המתלוננים כי אם גם על חוסר הבנה של כללי המשחק, הנהוגים בתקשורת ובזירה האינטרנטית. יותר מכך, נודף ממנה ריח חמוץ של ניסיון לסתימת פיות, בעיקר אלה של העיתונאים בוואלה".

מספר ימים לאחר מכן, נסגר פורום זכויות בעלי חיים של וואלה, ופורסמה בו הודעת מערכת: "מערכת וואלה! החליטה לסגור באופן זמני את פורום זכויות בעלי חיים, עקב התבטאויות שחרגו מהנורמה הציבורית". ההחלטה התקבלה אצל מנכ"ל החברה, אילן ישראלי, בעקבות הודעות פורום שמהוות לכאורה הוצאת דיבה ולשון הרע. וואלה מסרה כי הפורום נסגר מכיוון ש"השיח ירד לפסים של הסתה וקריאה לפגיעה בנפש, של קומץ משתתפים בפורום", וכי "הודגש ניגוד האינטרסים הקיים בין תפקידה [של רפואה] כדוברת העמותה נגד ניסויים בבעלי חיים לבין יכולתה לנהל פורום בנושא זה באופן אובייקטיבי, הנקי מכל שיקול זר".
 
 
המהלך לסגירת הפורום התחיל בפניה של בושמיץ למנכ"ל בזק, אילן בירן, בה התלונן בושמיץ על הסתה נגדו בפורום (בזק היא חברת האם של בזק בינלאומי, ובזק בינלאומי היא חברת האם של וואלה). בירן השיב: "אכן הגיעו פניות רבות באשר להסתה בוואלה. בזק בינלאומי היא הבעלים, ויו"ר בזק בינלאומי וואלה [ליאורה מרידור – ע"ק] נתבקשה על ידי לעצור זאת ולטפל בנושא. גם אנוכי סבור כי יש למנוע כל הסתה ולכבד כל אדם".

בעקבות הפניה לבירן, הזמין ישראלי את בושמיץ לפגישה, וזה הגיע עם קלסר עב-כרס של תדפיסי הודעות מהפורום. הדבר הוביל להחלטה של ישראלי החליט לסגור זמנית את הפורום ולהחליף את רפואה. בעקבות הדברים אמר ישראלי בראיון למעריב: "האווירה בפורומים הזכירה לי את האווירה בכיכר ציון, לפני שרצחו את רבין. אני לא מוכן לזה, לא כמנכ"ל וואלה ולא כאזרח מדינת ישראל". לאחרונה נפתח הפורום תחת הנהלה חדשה, אולם בושמיץ עדיין לא מרוצה, משום שלדבריו מדובר בחבר בוועד המנהל של האגודה נגד ניסויים בבע"ח.

באותו ראיון, הזהיר ישראלי כי פסיקה לפיה הודעות פורומים צריכות להיות מסוננות לפני פרסומן – תחסל את הפורומים, משום שקצב ההודעות הגבוה לא מאפשר זאת: "אם השופט יטיל עלי את המטלה הזו, כל הפורומים והקהילות ייסגרו בפועל, אבל מיד יהיה לזה מעקף. אחרי עשר דקות מישהו יפתח שרת פרטי באנגליה שישרת את כל הקהילות בישראל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by