ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
לפרק את הבייט 
האדם בשירות המכונה 
 
 זה גלגלים בראש שלך או שאתה סתם שמח לראות אותי?    צילום: GettyImages    
לפרק את הבייט |
 

מיוני קמיקאזה ועד לרמאות בשיעורי הבית: מה קורה כשנותנים לבני אדם לעשות את העבודה של המחשב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בזמן מלחמת העולם השניה, כאשר מחשבים היו יקרים, מסורבלים, נדירים ואיטיים להפליא, איש לא חשב ברצינות להשתמש בהם כדי להנחות טילים ופצצות בזמן אמת. כיום אנו רגילים לראות סרטי שחור-לבן צבאיים שצולמו מתוך טיל שפוגע למחבל ישר בנחיר השמאלי, אך לפני שישים ומשהו שנים, עצם המחשבה על מנגנון ניווט אלקטרוני שיוכל לעשות זאת (או על תקשורת מהירה מספיק כדי שמפעיל חיצוני יוכל לכוון את הטיל) היתה מופרכת לחלוטין. אחד הפתרונות שהוצעו היה אירוני במידה בלתי נתפסת ממש: להשתמש ביונים כטייסות מתאבדות.
 

יונת שלום ולא להתראות

הרעיון הבסיסי פשוט מאד. ראשית, מראים ליונה תמונות של (לצורך העניין) טנקים גרמניים. היונה המשועממת מנקרת לתומה, אך כאשר היא מנקרת במקרה במקום בו מופיע טנק, היא מקבלת אוכל. לתת ליונה אוכל זה כמו להציע לגולש הממוצע תמונות עירום של בר רפאלי ולכן, כעבור זמן קצר להפליא, היונה תנקר במהירות הבזק ובהתלהבות רבה כל טנק גרמני שתראה על המסך. בשלב השני מעלים את היונה על טיל – מילולית! – ומציבים אותה מול טלוויזיה קטנה במעגל סגור. טכנולוגיית מגע בסיסית, ואפילו אנלוגית, מתרגמת את מיקום הנקירות על המסך לפקודות הנחיה. המחשבה על יונה תמימה שמכוונת, בלי ידיעתה, ראש נפץ קטלני שיחסל גם אותה בזמן שהיא עצמה בטוחה שמעשיה יביאו לה את ארוחת חייה – טוב, עשו את האנלוגיות לבד. בכל אופן, בשביל מה סיפרנו את כל זה?
 
 

אינטליגנציה מלאכותית מלאכותית

לפצח את המכונה
 לפצח את המכונה 
 צילום: GettyImages 
 
המחשב הוא מכונה שחוסכת עבודה לבני אדם ומבצעת במקומם את כל החישובים המפרכים הכרוכים במניפולציה של נתונים – מהר ובזול. לכן, הרעיון שבני אדם יעבדו עבור מחשבים ו/או במקומם נראה, במבט ראשון, מגוחך למדי. בפועל, מדובר בביזנס אמיתי שמגלגל לא מעט כסף. איך זה קורה?

הדוגמה המפורסמת ביותר היא זו של reCAPTCHA, שנרכשה לא מזמן על ידי גוגל. בעת סריקה ופענוח ממוחשבים של טקסטים, התוכנה נתקלת לעתים במילים שקשה לקרוא – בשל פגם פיזי בספר, גופן לא שגרתי או מכל סיבה אחרת. מה עושים? במקום לשלם לאדם אחד שיפתור את כל מקרי הקצה הללו באיטיות משוועת ותוך שיעמום שיוביל בוודאי לשגיאות, אפשר פשוט לפזר את הסריקות הבעייתיות לכל רחבי האינטרנט כשירות CAPTCHA שמיועד להבטיח אנושיות של משתמשים. אלה ממילא נאלצים לזהות מילים ומספרים כדי להירשם לאתרים שונים, אז למה לא לעשות משהו עם כל הזיהוי המבוזבז הזה? עם תפוצה רחבה מספיק של הטכנולוגיה, סביר להניח שניתן יהיה לפענח בוודאות אלפי מילים בדקה.
 

 צילום: GettyImages 
 
אבל זו רק ההתחלה, מכיוון שב-reCAPTCHA העובדים עושים את עבודתם בלית ברירה (לפעמים גם בחוסר ידיעה) ואינם מקבלים תשלום. ב-Mechanical Turk, לעומת זאת, בני אדם עובדים עבור מחשבים מרצון ותמורת כסף.

הטורקי המכאני (או בקיצור MTurk) הוא פרויקט מרתק של אמאזון, שהתחיל בשנת 2005 ונקרא על שם ה"רובוט" משחק השחמט מהמאה ה-18, שהפליא אנשים בכל אירופה עד שהסתבר שבפנים הסתתר שחקן שחמט אנושי לגמרי. למעשה, מדובר באתר אאוטסורסינג אנונימי לעבודות זעירות, בתשלום זעיר עוד יותר. מעוניין שמישהו יכתוב עבורך מאמר קצר, יזהה סלבריטאים בתמונות או יאסוף כתובות אימייל שתוכל לשלוח אליהן ספאם? פרסם את הג'וב באתר, הקצה לכך סנטים ספורים (+עמלה לאמאזון) ותוך זמן קצר, אי-שם בעולם כבר יימצא הפראייר שיעשה זאת.
 

לתכנת את המשאב האנושי

הפלא האמיתי ב-MTurk, לפחות בהקשר התכנותי, הוא ה-API שלו – ממשק תכנות היישומים, כלומר אוסף של פונקציות לשליחת שאילתות ואיסוף תשובות מהאתר. בעזרת ה-API הזה, מתכנת יכול לשלב את הפונקציונליות של האתר בתוך התוכנה שלו, בצורה שתהיה שקופה לחלוטין למשתמש. לדוגמה, אפשר לכתוב תוכנה מדהימה לתלמידי בית הספר שמכינה את שיעורי הבית: הילד מקליד את השאלה, התוכנה שולחת אותה כמו שהיא ל-MTurk, הודי רעב ללחם עונה עליה תמורת סנט או שניים (אפשר גם שניים או שלושה הודים, כדי להשוות תשובות ולוודא שהן נכונות) – ותוך כמה דקות "חישוב" המידע חוזר מהרשת למחשב והילד מקבל את התשובה שלו. שווה חצי מדמי הכיס או לא?

במשך תקופה מסוימת, אמאזון עצמה הציפה את MTurk במשימות של זיהוי פריטים. ככל הנראה, המוני ספקים שונים מכרו דרך אמאזון ונוצרו הרבה כפילויות מוצרים. המערכת האוטומטית סרקה את המוצרים וכאשר איתרה שניים דומים, היא העבירה אותם דרך הממשק התכנותי לעובדים האנושיים, שקבעו אם אכן מדובר בדיוק באותו המוצר. אם אינטליגנציה היא היכולת לפתור בעיות במינימום מאמץ, הרי שהשיטה הזו היא שיא השיאים של האינטליגנציה – למצוא פראייר שיפתור אותן עבורך.
 

המלחמה נגד המכונות

אדם או מכונה?
 אדם או מכונה? 
 צילום: GettyImages 
 
אלא שזו רק תחילת הסיפור. עם כלי עבודה נוח וזול כמו MTurk, גם המתכנתים עצמם הפכו לעצלנים יותר. בשביל מה לכתוב אלגוריתמים כשאפשר פשוט לתת לאנשים לעשות את העבודה? מהצד השני, לעומת זאת, ישב לו מתכנת מוכשר והסתכל על המשימות השגרתיות-יותר ב-MTurk: בתמורה של סנט למשימה, אילו יבצע אותן ידנית, יוכל להרוויח במקרה הטוב שניים או שלושה דולרים לשעה. מצד שני, אם יתאמץ קצת ויכתוב אלגוריתם חכם, התוכנה שלו תוכל לקרוא את המידע מהאתר ולהחזיר תשובה תוך שניות, וכך להרוויח עבורו עשרות דולרים בשעה בזמן שהוא מנמנם לו על הספה!

תסריט מופרך? מסתבר שלא, כי מי שיבצע משימות פשוטות ב-MTurk "יזכה", פעם בכמה דקות, לדף מיוחד שיוודא שזהו אדם שעובד מול המחשב ולא תוכנה. איך הדף עושה זאת? באמצעות CAPTCHA בסיסית, כמובן! וכאן מתחיל משחק המוחות האמיתי, מכיוון שגם CAPTCHA אפשר לעקוף בעזרת ה-API של MTurk עצמו. המתכנת הערמומי שלנו בוודאי ישמח לשלם סנטים ספורים בשעה לפראייר אחר שיעקוף עבורו את ההגנות של MTurk. בעצלנות כמו במלחמה, אין גבול ליצירתיות ולשיטות התחמון.
 

מטרות נלוזות

ה-CAPTCHA עצמה הומצאה, כזכור, כדי למנוע ניצול של שירותי רשת על ידי תוכנות למטרת התקפות למיניהן (ספאם, הפלה של שרתים בעזרת עומס יתר וכן הלאה). התוקפים לא נשארו חייבים, והחלו לנתב תמונות CAPTCHA לדפי כניסה של אתרי פורנו בבעלותם, כדי שמשתמשים חרמנים יעשו את העבודה בשבילם. אתר MTurk הנגיש הפך גם הוא, פה ושם, לזירה של פעולות שחוקיותן מפקפקת במקרה הטוב. כך ניתן היה למצוא שם משימות בסגנון "תן תשובה במילה אחת לשאלה 'מה שם המשפחה הקודם של אמא?'" (בבירור, שאלה סודית לאחזור סיסמה שנשלפה על ידי תוכנה אוטומטית לצורך פריצה לחשבון), או בקשות לשכתב טקסט מסוים תוך השמטה או הוספה של מילות מפתח (לצורך קידום אתרים או העתקה מתקדמת של שיעורי בית).

משחק המוחות הזה מרגיז אך צפוי, ואפשר למצוא דרכים להתמודד איתו. הבעיה האמיתית תתחיל כאשר מישהו יצליח לפתח אינטליגנציה מלאכותית של ממש, וזו תדרוש מאיתנו לעשות את העבודה בשבילה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by