ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יד קלה על ה-forward 
 
 
עידו קינן

אל תמהרו לשלוח לכל העולם אזהרה שקיבלתם באימייל: אתם עלולים להסתבך כמו דניאל (שם בדוי), שכמעט פוטר בגלל סיפור כזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אזהרות שקריות ואגדות אורבניות יוצרות עומס על שרתי אימייל, אבל יש להן גם קורבנות אנושיים: אלו ששמם, כתובת האימייל ומספר הטלפון שלהם השתרבבו בדרך זו או אחרת להודעה. מרשימה זו לא נפקדים גם הישראלים, הממהרים להפיץ את הזבל מהאינבוקס שלהם לכל חבריהם, מכריהם ומי שלמזלו הרע, כתובת האימייל שלו נפלה לידיהם.

האימייל ומספרי הטלפון והפקס במשרדה של ג'ניפר פוקנר הוצמדו לאזהרה שקרית שכזו. האזהרה מסתובבת באינטרנט, בגירסאות שונות, לפחות שלוש שנים, ומספרת על אדם שיוצר קשר עם נשים באינטרנט תחת הכינוי Monkeyman935, מפתה אותן לפגוש אותו ורוצח אותן. "מי שזה לא יהיה, הוא/היא חשוד/ה ברצח 56 נשים (עד כה) איתן יצר קשר דרך האינטרנט", מתרה האזהרה, המבוססת באופן רופף על סיפורו של ג'ון אדוארד רובינסון האב. זה נעצר ביוני 2000 בחשד להתעללות מינית בשתי נשים אותן פגש באינטרנט, ובהמשך נידון למוות אחרי שבשטח בבעלותו נמצאו שתי גופות של נשים בתוך חביות. האיש נמצא מאחורי סורגים מאז יוני 2000, וודאי שאינו אורב לנשים נוספות באינטרנט.

פוקנר היא מומחית לחינוך ומידע במחלקת שירותי החירום ברואנוק, ווירג'יניה, ושמה מוסיף לאזהרה נופך של אמינות. פרסום הטלפונים והאימייל שלה, לעומת זאת, מגוון את שגרת עבודתה: אנשים פונים אליה בנושא האזהרה כבר יותר משנה. בראיון לניו יורק דיילי ניוז אמרה שהפרטים הללו הם "מידע ציבורי", אבל אין לה מושג איך השתרבבו לאזהרה: "למחלקה שלי אין שום קשר לזה".

קורבן נוסף של תפוצת נאט"ו הוא דניאל (שם בדוי), ישראלי שאכל מהדייסה שהוא עצמו בישל. דניאל קיבל אימייל עם אזהרה מזוייפת, והעביר אותה לכל העולם, אשתו והכלב. לרוע מזלו, הוא הגדיר את תוכנת האימייל שלו כך שחתימתו (הכוללת שם, תפקיד ומספרי טלפון), נוספת אוטומטית בסוף כל אימייל. לרוע מזלו 2, החברה בה הוא מועסק קשורה ישירות לנושא האימייל. לרוע מזלו 3, ההודעה המשיכה להתפשט ברשת הישראלית עם פרטיו המלאים.

שוחחנו עמו אז, והוא הסכים בקושי לספר שננזף, כמעט פוטר ונאלץ להחליף מספרי טלפון. "זה נושא רגיש", הוא אמר היום, יותר משנה אחרי שהדבר קרה, והסכים לבסוף בתנאי שלא נחשוף את שמו, מקום עבודתו ואף פרט על האזהרה ששלח. "אני כבר עם אינטרנט לא מתעסק", הוא צוחק.

אתה נזהר מהדברים האלה עכשיו.
"אתה מבין, זה לא תלוי בך".

אז אתה לא מעביר יותר אימיילים, או שאתה נזהר במיוחד?
"יותר אני לא מעביר כלום. שום דבר. יהיה רשום שמחר יש רעידת אדמה, ומיליון איש יינצלו אם אני מעביר את המייל – אני לא אעביר".

נכווית חזק.
"מי שמעביר את זה הלאה, הוא עושה דברים של חוסר אחריות. תבין, זה כבר שנה וחצי, וזה יימשך עוד עשר-עשרים שנה".

עוד מגיעים אליך אנשים?
"לא, כי החלפתי את הטלפונים, אבל לפעמים פונים לאנשים אחרים בחברה שאני עובד בה. החברה מבינה כבר שנה וחצי שזה קשקוש, ושזה לא בשליטתי ולא בשליטת אף אחד".

מה הלקח שלך?
"אינטרנט זה דבר לא נעים, וכל עוד שזה דבר כזה, אפשר לחיות עם זה – אני חי עם זה בסדר. אבל תחשוב על איזה מרב מיכאלי שמפיצים תמונות שלה בעירום".

שלמיטב ידיעתי היא מזויפת.
"לך תוכיח שאין לך אחות. ואתה לא יכול לעצור את זה, אין לך אפשרות לעצור את זה בכלל. אז כל עוד שזה כאלה דברים – שטויות, תאמין לי, זה עובר לידך. הכל עובר לידך. זה מבחינתי כבר היסטוריה. זה משעשע אותי לראות את זה, לפעמים כשמראים לי את זה אנשים שמכירים אותי".

הפכת לסלבריטי-אינטרנט.
"הנה, אני עכשיו פה בתל אביב, אם אני הולך ואומר 'אני דניאל', נראה לי שיפתחו לי פה הרבה שולחנות. והכל בגלל החתימה האוטומטית. אני כבר ביטלתי את החתימה האוטומטית. זה לקח חשוב. המזל הכי גדול שבחתימה לא היה האימייל שלי. וואלק, אם היה את הדואר האלקטרוני שלי, הייתי מופצץ".

"זה הטמטום של כל האנשים", מסכם דניאל, ואולי קצת מכה על חטא. "זה פשוט הטמטום, שלוקחים הודעה שהם לא יודעים מי ומה, ומעבירים אותה הלאה. ומי שמקבל אותה חושב שהוא קיבל אותה היום. 'היום, היום שלחת לי. אתה שלחת לי'. ואתה יודע מה הלקח הכי גדול? שאנשים אוכלים הכל. מה שתיתן להם באינטרנט – אוכלים, אוכלים בגדול. כל מה שתיתן להם – הם יאכלו. אוהבים את זה. ומה שהכי חשוב – יכולת ההפצה שלי היא אדירה. אתה חושב על זה, איזה מעשי קונדס יכולים לעשות אנשים, ולהפיץ כל מיני דברים במייל, על אנשים, על חברות, דברים אינסופיים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by