ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
דבורים, גורילות ונשים 
 
 עוקץ כדבורה. מת מקרינה    צילום: Gettyimages    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

משתפי קבצים עדיין בכותרות, גוגל טוענת כי אינה רוצה שדפדפן כרום יצליח, גורילות מתחברות לפייסבוק ונשים פאסיביות בויקיפדיה • סיכום חדשות השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
• חשבנו שמשפטיהם של ג'ואל טננבאום וג'אמי תומאס-ראסט - שתי ההרשעות המתוקשרות (והיחידות) של משתפי קבצים בארצות הברית – הסתיימו כבר, אך מסתבר ששתי הפרשיות מסרבות לשכוך, כל אחת מסיבותיה, כשטננבאום, שקיבל דווקא את הקנס הנמוך יותר, ממשיך לאכול מרורים מצוות התביעה.

• נתחיל דווקא עם ראסט, המערערת על הקנס האסטרונומי של 1.92 מיליון דולר שהורה לה בית המשפט לשלם בטענה שהוא מבוסס על מפתח שרירותי לחלוטין. כהוכחה היא מציגה את שני המשפטים שלה, שבראשון קיבלה קנס של עשרת אלפים דולר על כל שיר ששיתפה, בעוד בערעור פסק חבר המושבעים קנס של שמונים אלף דולר על כל שיר.
 
 
 
• חוק הגנת זכויות היוצרים האמריקני מדבר על קנסות שבין 750 דולר למאה וחמישים אלף דולר לשיר, במקרה בו הוכח שהפגיעה מכוונת. השרירותיות של הקנסות, טוענת ההגנה, נוגדת את החוקה האמריקאית, מה עוד שהתובעים לא דיברו כלל על הנזק שנגרם להם ישירות, אלא דיברו על הפגיעה של שיתוף הקבצים בתעשייה בכללותה.

• ג'ואל טננבאום, מצד שני, היה שמח להניח את כל הפרשה מאחוריו, אבל ההגנה הבעייתית-משהו שלקח ממשיכה לסבך לו את החיים. לאחר שכבר ניסו לטעון כי שיתוף קבצים נכלל תחת הגדרת "שימוש הוגן", עורכי הדין שלו סיבכו אותו עוד יותר באמצעות טוויטר. טננבאום הופיע בחודש שעבר בעמוד הראשי של "פיראט ביי" , אתר הטורנטים הגוסס, שהפיץ קובץ ובו שלושים השירים ששיתף ובעטיים קיבל קנס של 675 אלף דולר. אין דרך לקשר ישירות בין טננבאום ובין הקובץ, אבל הגנת האחיתופל שלו מיהרה לשגר טוויט שמודיע על קיום הקובץ ועל כך שרבים מורידים אותו כאות מחאה.

• התביעה מיהרה להסתער על הממצא וכעת, בפנייה נרגשת אל בית המשפט, טוענת שטננבאום כנראה ימשיך להפר זכויות יוצרים של אחרים, ושמישהו חייב לעשות משהו. מתי טננבאום יתפוס קצת שכל וינער את צ'ארלס נסון, הפרופסור שהכניס אותו מלכתחילה לצרה הזאת?
 

תפרה לו תיק

לואי-וויטון. אמיתי. נשבע לכם.
 לואי-וויטון. אמיתי. נשבע לכם. 
 צילום: GettyImages 
 
• ועוד קצת בתי משפט: חבר מושבעים בקליפורניה הטיל השבוע קנס של 32.4 מיליון דולר על חברת אכסון אתרים בשם "Akanoc Solutions", שאירחה אתרים שמכרו מוצרים מזוייפים של לואי-וויטון. החברה טענה כי סטיבן צ'ן, בעל החברה, אמור היה לדעת שהאתרים המתאכסנים אצלו מפרים זכויות יוצרים וכי היה עליו לפעול נגדם בעצמו. הסיפור מעט מדאיג, מאחר שאקאנוק לא הפעילה את האתרים ולא ראתה כל רווח מהמוצרים, אלא רק אכסנה את התוכן – דבר האומר שעל כל בעל שרת אכסון לעקוב באופן מדוקדק אחר הלקוחות שלו, צעד בלתי אפשרי עבור ספקיות גדולות המארחות עשרות אלפי אתרים.

• ללואי-וויטון יש היסטוריה של תביעות על הפרת זכויות יוצרים: בשנה שעברה זכתה החברה ב-63 מיליון דולר בתביעה נגד eBay, שלאחר שטענה חנויות שפעלו דרך האתר מכרו גם הן מוצרים מזויפים של החברה. eBay אמרה אז שבלתי אפשרי לפקח על כל הסחורה הנמכרת דרכה, והפסידה.
 
 

כרום. זה כל השוני

הכרום כבר בפנים. Sony Vaio
 הכרום כבר בפנים. Sony Vaio 
 צילום: יח"צ 
 
• כרום, הדפדפן מבית גוגל, חגג השבוע יומולדת שנה בחתימת עסקה פורצת-דרך מבחינתו עם סוני. הדפדפן יותקן מראש בסדרת מחשבי ה-Vaio של החברה, בניסיון להגדיל את נפח השוק הדל שלו, העומד על פחות משלושה אחוזים מגולשי האינטרנט. גוגל מוסרת כי היא נמצאת במגעים עם יצרניות מחשבים נוספות, אך מסבירה את חוסר הפופולריות של הדפדפן במספר טיעונים מפתיעים.

• בריאן רקובסקי, אחד ממנהלי המוצר של כרום, טוען שהדפדפן לא מצליח פשוט כי אנשים לא ממש יודעים מה זה. "מדהים" הוא אומר "שלרוב הציבור פשוט אין מושג מהו דפדפן ומה בכלל נחשב לדפדפן טוב". הסבר שני לחוסר ההצלחה של הכרום הוא, אה, שהחברה בכלל לא רוצה שיצליח. מה שחשוב לנו, אומר רקובסקי, הוא שטכנולוגיית הדפדפנים תתפתח במהירות.
 

בקטנה:

• חדשות עולם החי: לפני שנתיים כבשו הדבורים את כותרות המגזינים הטכנולוגיים לאחר שהתפרסם כי קרינה סלולרית היא הגורם המרכזי להיעלמותן הבלתי מוסברת של החרקים הקטנים. הסערה חלפה כשעומת שבאה, עד שהשבוע מחקר חדש מהודו קבע כי דבורים אלרגיות לאנטנות סלולריות ואפילו למכשירים עצמם: מכשירים שמוקמו ליד כוורות גרמו לכך שקרסה לגמרי תוך שבוע עד עשרה ימים, כשהפועלות פשוט לא שבו הביתה

• ואולי זה עוד מקרה של היסטרית קרינה מיותרת? מחקרים אחרים דווקא מצאו כי הסיבה לאותה היעלמות מסתורית של הדבורים היא וירוס שתקף אותן. כמו שפעת חזירים, רק עם דבורים.

• ועוד מעולם החי: אם לא ידעתם, השנה היא "שנת הגורילה" של האו"ם, הזדמנות מצוינת לאמץ בעל חיים אמיתי באמצעים ווירטואליים. משתמשי פייסבוק, טוויטר ואחיותיהם יוכלו לשלוח בקרוב – תמורת סכום סמלי – בקשת חברות לגורילה אוגנדית, ובתמורה יוכלו לעקוב אחרי בעל החיים המגודל באמצעות GPS, לקבל עדכונים על בעל החיים הספציפי, ולצפות בו באמצעות מצלמות רשת. כל ההכנסות קודש לשכירת פקחי יער חדשים ולרכישת קרקע נוספת עבור קרובי משפחתנו הנכחדים.
 
 צילום: GettyImages 
 
גורילה
 גורילה 
 צילום: GettyImages 
 
סקר של ויקימדיה חושף נתונים מעניינים על גולשי האתר ועל החלק מתוכם הפועל באופן אקטיבי על מנת לעדכן אותו. הנתונים, שנאספו מ-175 אלף מגיבים, הוצגו השבוע בוועידה השנתית של הארגון בבואנוס איירס.

• פחות משליש מהמשתתפים אמרו שעידכנו ערכים באינציקלופדיה המקוונת, ורק 13 אחוזים מאלו הזדהו כנשים. הגברים מהווים רוב גם בקרב אלו שרק קוריאם ולא מעדכנים ערכים – 69 אחוזים. ולמה בכלל לתרום? 73 אחוזים עושים זאת כי חשוב להם לשתף ידע ו-69 אחוזים מהמעדכנים פשוט גילו טעות והיו חייבים לתקן אותה.

• אלו שרק קוראים ולא תורמים משלכם מנמקים זאת בזמן שזה דורש, סיפוק מקריאה בלבד, או חוסר ידיעה כיצד מעדכנים. רבע מהנשאלים טענו שהם חוששים שיסתבכו בגלל תיקון שגוי.

• האמריקאים מתייחסים לספורט בצורה רצינית. כל כך רצינית עד שה-NFL, ליגת הפוטבול האמריקאית, אסרה על מאמנים, שחקנים וכל מי שבאיזשהו אופן קשור לקבוצה בצורה כלשהי לעדכן כל צורה של רשת חברתית בזמן המשחק, תשעים דקות לפניו ועד שמסתיימים הראיונות המסורתיים של "פוטבול משחקים מראשון לראשון". חלק מההגבלות אינן חדשות, אבל התקנה החדשה מרחיבה את גבולות המשחק ואוסרת גם על אנשים המייצגים שחקנים או מאמנים לעדכן את הפייסבוק בכל אזכור הקשור למה שקורה על המגרש. היינו מנסים לברר אם גם בארץ ישנה הגבלה כזו אבל מצד שני, נראה לכם שיש כאן כדורגלנים שיודעים להשתמש בטוויטר?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by