ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל מה שרצית לדעת: חיסול שאריות גלישה 

כל מה שרצית לדעת: חיסול שאריות גלישה

 
 
דורון טילמן

כל גלישה שלכם ברשת משאירה אחריה שובל של עדויות. אם אתם מעדיפים את האינטרנט שלכם פרטי באמת, כדאי שתצאו למסע חיסול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרבית בני האדם מגלים סקרנות בריאה בכל מיני תחומים. לפעמים זה מתבטא בכניסה לאתרים שהשתיקה יפה להם, כמו אתר האנציקלופדיה Encarta של מיקרוסופט או אתרי פורנו רך. ולעיתים הסקרנות מתבטאת ברצון לדעת לאן גולשים חבריך/הוריך/שכניך. דבר שלא פעם יוביל למבוכה, ריב, או אתרי פורנו רך.

מבלי לשייך אתכם לאחת מהקבוצות הנ"ל, אנו מביאים בפניכם מדריך שיעזור לכם לשמור, ולו במקצת, על הפרטיות. ברשותכם נעסוק בדפדפן הנפוץ יותר בעולמנו, הלא הוא Internet Explorer הידוע לשמצה. אבל כל מה שנכון לגביו, תקף גם לגביו אחיו ואחיותיו כמו Mozilla, Opera וכל השאר. במידת האפשר נשלב גם הסברים מיוחדים עבורם.
 

דע את האויב

 
כדי לדעת איך לשמור על פרטיות, צריך לדעת איך עובד הדפדפן שיהיה ברוב המקרים חשוף למתקפות סקרנות מצד הבריות. השלב הראשון בעת הגלישה הוא לרוב כתיבה של כתובת של אתר כלשהו ב-"שורת הכתובת" (Address Bar) של הדפדפן. מרבית הסיכויים שבשלב זה יופיעו כתובות של אתרים בהם ביקרתם בעבר בתפריט הנפתח מאותה שורה (שאפשר להגיע אליו גם על ידי לחיצה על החץ למטה הנמצא בקצה). בנוסף הדפדפן מנסה לנחש מה אתם כותבים ולהשלים את הכתובת.

מחיקה של אותה רשימת אתרים מהעבר נעשית על ידי מחיקת ה-"היסטוריה" (History), אשר זמינה גם דרך כפתור בעל אותו שם. כנסו לתפריט "Tools", "Internet Options" ותחת לשונית "General" וסעיף "History" לחצו על כפתור "Delete History". בנוסף ניתן להגדיר כמה ימים לאחור תשמר הרשימה המפלילה. כדי שהדפדפן גם לא ינסה לנחש מה אתם רושמים, עברו באותו חלון ללשונית "Advanced" ושם תחת סעיף "Browsing" בטלו את הסימון של "Use inline AutoComplete" (אבל זה רק חלק מהעבודה כפי שתראו מייד).
 
 
כאשר הגעתם כבר לאתר ייתכן ותצטרכו להזין את שם המשתמש והסיסמא שלכם, כדי להגיע לאותן תמונות בלעדיות של גורי חתולים לבושים בשמלות נשף. ואם עדיין לא פתחתם באתר חשבון, אולי תצטרכו למלא טופס ובו פרטים אישיים, כמו שם, כתובת וסטיות חביבות.

כל אותם פרטים ישמרו על ידי רכיב בשם AutoComplete, כדי לחסוך בהקלדת שם המשתמש או פרטים בטופס. אם אינכם רוצים שהפרטים הנ"ל יצוצו בעת הקלדה של פרטים תמימים יותר, תוכלו לבחור בהפסקת פעולת ההשלמה האוטומטית, או אפילו למחוק את כל המידע שנאגר: היכנסו לתפריט "Tools", "Internet Options", לשונית "Content" ולחצו על כפתור "AutoComplete". בחלון שנפתח בטלו או סמנו את הפריט הרצוי. שימוש לב שיש כאן אפשרות גם ל-Web Addresses אשר פרושה הצגת אפשרויות בחירה לכתובת אותה אתם רושמים, ולא רק השלמה. כמו כן ניתן למחוק את כל המידע שנשמר.

נציין רק שדפדפנים כמו Netscape, Mozilla, Opera ואחרים מאפשרים מחיקה של סיסמאות בודדות, הצפנה של המידע ואף הגנה עליו בסיסמה נפרדת.
 
 

מחק את המטמון

 
עד כה ביצענו רק חצי מהעבודה, וזאת בגלל שהדפדפנים מנסים לחסוך לנו זמן יקר על ידי שמירת עותק של הדפים בהם ביקרנו על הדיסק הקשיח. במידה ונגיע לאותו דף פעם נוספת, והוא לא התעדכן, המחשב פשוט יציג אותו על ידי טעינה של הקבצים ששמר קודם. אותם "קבצי אינטרנט זמניים" (או Temporary Internet Files או מטמון/Cache) מאפשרים למעשה צפייה מוגבלת במקצת באתרים האחרונים בהם ביקרתם. לשם כך תצטרכו להצטייד במידע על מיקום הקבצים בדיסק ובדפדפן עצמו. המהדרים יכולים פשוט להשתמש בתוכנות שיעשו בשבילכם את העבודה המלוכלכת.

כדי למנוע זאת, פשוט השתדלו למחוק את אותם קבצים סוררים מדי פעם, או לאחר גלישה לאתר מחתרתי במיוחד: כנסו לתפריט "Tools", "Internet Options", לשונית "General" ותחת סעיף "Temporary Internet Files" השתמשו בכפתור "Delete Files" כדי למחוק את הקבצים. לחיצה על כפתור "Settings" יאפשר לכם לגלות היכן נשמרים הקבצים (אם יש לכם ספק, פשוט בצעו חיפוש כדי אחר תיקייה בשם "Temporary Internet Files" כי לעיתים עלולות להיות כמה), לצפות בהם וגם להגדיר כמה מקום הם יתפסו על הכונן.
 

פירורי עוגיות

 
למי שלא קרא את המדריך שלנו אודות עוגיות (Cookies) נספר כי מדובר בקבצים קטנים המקשרים בין אתר כלשהו לדפדפן, וכך מאפשרים לקבל שירותים המיועדים רק לנו.

אבל אותן עוגיות מכילות גם את אותו פריט מידע שאנחנו לא רוצים לחשוף, והוא האתר בו ביקרנו. מחיקת כל העוגיות תפגע כמובן גם בהגדרות של אתריים רצויים. לכן ניתן למחוק את הקבצים ידנית, או להשתמש בתוכנה חיצונית.

גם במקרה זה דפדפנים אחרים מאפשרים לנהל את העוגיות בצורה מתקדמת יותר.
 

זה לא אני

עד כה עסקנו בפעולות שאתם הגולשים ביצעתם במודע, וגם במודע עסקתם במחיקת כל זכר להם. אבל ישנם אתרים שממש לא רוצים שתשכחו אותם, שהייתם שם וכמובן גם איך לחזור. אותם חוטפי דפדפנים, שעסקנו בהם בעבר, עלולים להשאיר כל מיני מזכרות בדפדפן. החל מדברים פשוטים כמו כתובת ברשימת ה-"Favorites", שינוי דף הבית (לעיתים מבלי יכולת לשנותו חזר), השתלטות על מנוע החיפוש המופעל אוטומטי ועוד כל מיני דברים. לכן כדאי מדי פעם לסרוק את המחשב ולהעיף כל מיני טפילים שכאלה, במיוחד אחרי ביקור באתר מפוקפק.
 

הפרנויה חוגגת, ובצדק

בתור מחווה אחרונה לדואגים לפרטיות, החליטה מיקרוסופט ליצור קובץ אשר יכיל רשימה של כל האתרים שהיינו בהם איי פעם. למעשה הם עשו זאת כדי לגרום לכל מיני דברים לפעול יותר מהר, אבל זה לא העניין. מספיק לפתוח אותו בעורך טקסט כלשהו כדי לצפות בתכולתו, אם כי רובו לא יהיה ברור. קובץ בשם "Index.dat" (שלמעשה יש כמה כאלה) נמצא בשימוש תמידי על ידי הדפדפן ומערכת ההפעלה, כך שלא רק שנפחו גדל, הוא גם בלתי מחיק בשיטות קונבנציונאליות. דבר שמצריך שימוש בתוכנות מיוחדות.

אבל לא הכול אבוד, כי מיקרוסופט הכינה יישום קטן בשם TweakUI עבור חלונות 9x (ו-Powertoys עבור XP) ובו לשונית בעלת השם המתאים "Paranoia" אשר מאפשר למחוק עוד כמה פריטי מידע.

בכל הנושאים שהזכרנו אפשר לטפל כמובן באמצעות תוכנות רבות, אותן ניתן למצוא גם אצלנו, ב"פרה פרה".


זהו להפעם, המדור יוצא לחופשה, אבל אנחנו מבטיחים לחזור בעתיד הקרוב, עם הרבה חידושים והמצאות (ואנחנו לא סתם אומרים את זה).

עד אז, אל תתנו למחשב להתקלקל.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, אל תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by