ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חלומו של כל אח גדול 
 
 
מערכת חיים ברשת

הכירו את האח הגדול של האח הגדול: פרוייקט LifeLog של משרד ההגנה האמריקאי מצטרף לתוכניות הפנטגון לעקוב אחר כל דבר אפשרי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא ינום ולא יישן שומר הדוד סם. משרד ההגנה האמריקאי אינו נח על שמריו, לא כאשר מדובר בפיתוח אמצעי הגנה חדשים שמטרתם להלחם בטרוריסטים הנלוזים. והפעם בתיבת ההפתעות של הפנטגון צעצוע חדש שמטרתו (הגרנדיוזית משהו) היא לאסוף כל פיסת מידע אפשרית על חייהם של אנשים, ועריכת אינדקס שיאפשר להפוך את המידע זמין לחיפוש.

השאלה הקטנה שמטרידה את מנוחתם של מומחי אבטחה, קבוצות לשמירה על זכויות האזרח ועוד כל מיני שמאלנים מעצבנים היא: מדוע למען השם זקוק משרד ההגנה לכזה דבר?

מגזין wired מדווח כי התוכנית החדשה, שזכתה לכינוי LifeLog (יומן חיים) הנמצאת עתה בחיתוליה, אמורה לזרוק למאגר נתונים אחד כל פרט קטן בחייו של אדם: כל אי-מייל שהוא קיבל או שלח, כל תמונה שלו, כל עמוד אינטרנט שהוא גלש בו (להזכירכם שהפנטגון הוא זה שפיתח את האינטרנט), כל שיחת טלפון שהוא ביצע, כל תכנית טלוויזיה שהוא ראה, וכל מגזין שהוא קרא (כדרך אגב, המערכת תופעל גם על נשים).

כל הנתונים האלה ועוד ישולבו במידע שילוקט ממגוון של מקורות: משדר GPS שיעקוב אחר המקומות בהם ביקר, חיישנים אודיו-וידאו שיקלטו את מוצא פיו של אותו אדם, ואמצעי ניטור רפואיים שיאפשרו לעקוב אחר מצבו הרפואי.

ולמה צריך את זה? לדברי סוכנות המחקר לפרוייקטים הגנתיים מתקדמים (DARPA) של הפנטגון, העומדת מאחורי מימון פרוייקט המחקר, מטרת ריכוז המידע הזה היא "לאתר את הלכות חייו של אדם מסוים" כדי שאפשר יהיה לראות בדיוק כיצד מערכות יחסים נבנות וארועים מתרחשים.

מי שיבצע חיפוש במאגר הנתונים "יוכל להציג מידע ספציפי על ביצוע עסקאות מהעבר, או לשחזר חוויות שהתרחשו לפני מספר שניות או לפני הרבה שנים... ע"י שימוש בממשק משתמש הדומה לכל מנוע חיפוש". נשמע כיף, לא?
 
 
על פניו מדובר בעוד פרוייקט שאפתני שלא אמור בכלל לצאת את גבולות המעבדה, ש-DARPA כה ידועה בהם. אולם הפעם פנתה הסוכנות לעסקים ואוניברסיטאות להגיש הצעות מחקר קונקרטיות על מנת לקדם את המיזם. מה שמעלה חששות בקרב לא מעט אנשים, ביניהם אנשי מקצוע, כמו סטיבן אפטרגוד, חוקר הגנה העובד עם פדרציית המדענים האמריקאים.

סוכנות DARPA כבר עוררה מחלוקת קשה בארה"ב עם פרוייקט מאגר המידע Total Information Awareness, שבימים אלה משנה את שמו מטעמי יחצ"נות ל-Terrorist Information Awareness. תוכנית האמורה לעקוב ולרכז כל מידע על עסקות שמישהו ביצע (כגון מה קנית ולמי שלחת אי-מייל).

אולם בעוד הקריטריונים של LifeLog אינם ברורים כל כך עדיין, אפטרגוד מאמין כי המערכת הזו יכולה לשים את ה-TIA בכיס הקטן: להוסיף על המידע העסקי הזה גם מידע פיזי (על איך האדם חש) מידע הנוגע לתקשורת (מה קורא אותו אדם). "הפרוייקט הזה יהיה משהו בסגנון ה-TIA בריבוע".

ואין המדובר בעוד איזו תוכנית מגירה הזויה. בסקטור הפרטי כבר קיימים מספר נסיונות מחקר ההולכים לכיוון הזה של ארכיון דיגיטלי של חייו של אדם. כמו המיזם שמפתחת אהובת הקהל (ומשתפ"ית ותיקה של הממשל האמריקאי) מיקרוסופט: פרוייקט MyLifeBits (חתיכות החיים שלי), שבמסגרתו מכניס אחד החוקרים, גורדון בל, למאגר המידע כל מכתב (נייר ואי-מייל) שקיבל, כל פתקה שכתב, כל דף אינטרנט שביקר בו.

הפרוייקט של DARPA אמור לקחת את הקונספט הזה אי אילו צעדים קדימה, על ידי הוספת מידע על תנועותיו של האדם והדברים אותם ראה.

מה שמזכיר במשהו פרוייקט דומה שבו סטיב מאן, פרופסור מאוניברסיטת טורונטו, שמאז נעוריו בשנות השבעים החליט, בשם המדע, להפוך עצמו למעין סייבורג, וללבוש מצלמה וחיישנים אשר מתעדים את מהלך חייו. הוא טוען גם שכ-30 מתלמידיו (בעבר ובהווה) הצטרפו אליו למחקר אשר בא לבחון "טכנולוגיה קיומית" ואת "המטפיזיקה של הרצון החופשי".
 
 
לעומת זאת DARPA לא כל כך מעוניינת כנראה בהיבטים הפילוסופיים ב-LifeLog. יותר מעניין אותה הפוטנציאל של המערכת בשדה הקרב. "הטכנולוגיה תאפשר לצבא לפתח סייענים ממוחשבים ללוחמים ולמפקדים שיכולים להיות אפקטיביים יותר, כיוון שתהיה אליהם גישה קלה דרך זכרונות העבר של המשתמש", משערת דוברת DARPA, ג'אן ווקר, באי מייל ששלחה.

המערכת תאפשר גם פיתוח תוכניות אימון ממוחשבות מוצלחות יותר, אמרה ווקר: המחשבים יוכלו לזכור כיצד כל תלמיד לומד ומהי מערכת היחסים שלו עם מערכת הלימוד ואז לתפור לו את השיעורים בהתאם.

ג'ון פייק, העומד בראש צוות החשיבה GlobalSecurity.org, סבור כי "קשה מאוד להאמין" לספקולציות של ווקר בנושא. "זה נראה כמו הרחבה של פרוייקט ה-TIA ועוד פרוייקטים לעיקוב נוספים מבית היוצר של DARPA והמשרד לבטחון המולדת".

ללא ספק, LifeLog יכולה לשמש לאימון רובוטים סייענים. אך היא בהחלט יכולה לשמש ליצירת פרופיל של חשודים בטרור, אמר קורי דוקטורו מארגון החזית האלקטרונית. או במילים אחרות, "סוכן של בן-לאדן יוצא מהבית לסיבוב כל בוקר בשעה 10, קונה בייגל ועיתון בחנות הפינתית ואז מתקשר לאמא. אתה עושה את אותו הדבר – אז אולי בעצם אתה חבר באל-קעידה!"

לעת עתה הפרוייקט עצמו נמצא, כאמור, בחיתוליו. DARPA מבקשת כעת מחברות ואוניברסיטאות להכין ולשלוח הצעות מימון למחקר בן 18 חודשים, עם אפשרות להארכת המחקר בעוד 24 חודשים. (ב-DARPA עדיין לא בטוחים כמה כסף הם מתכוננים להוציא על הפרוייקט).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by