ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלוגר העיראקי מדבר 
 
 יומני היקר, תראה מה מצאתי בחצר (אילוסטרציה: רויטרס)   
 
עידו קינן

"סאלאם פּאקס", שדיווח על המלחמה בזמן אמת, העניק ראיון בלעדי למגזין האוסטרי Format; המראיין היה שותפו לדירה בווינה; פאקס מבטיח: "לא משנה מה, אני אמשיך לכתוב את היומן"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"המצב הרבה יותר טוב ממה שדמיינּו לפני המלחמה", מספר סאלאם פּאקס, אזרח עיראקי שדיווח בבלוגו "איפה ראאד?" מחזית המלחמה, בראיון למגזין האוסטרי פורמט. אחד המראיינים הוא העיתונאי סטפן קלטנברונר, שותפו לשעבר של פאקס לדירה בווינה, מה שמחזק את הסברה שסאלאם פאקס – שם בדוי שמורכב מהמילה "שלום" בערבית ובלטינית – הוא אותנטי ולא מתחזה.

פאקס, שמספר שחלק דירה עם קלטנברונר במשך ארבע שנים כשלמד באוסטריה, סיפר בתחילת החודש בבלוגו על שיחת טלפון שקיבל מקלטנברונר. "אני בטוח שחלק מה'שיחה' הזאת יתפרסם איפשהו באוסטריה, כי הוא עובד עם סוכנות הידיעות האוסטרית", כתב פאקס.

קלטנברונר מתייחס בראיון לספקות שהתעוררו בנוגע לפאקס: "במשך זמן מה, התייחסו ליומן שלך כאל זיוף. זמן קצר לפני שפרצה המלחמה, השמועות אמרו – תלוי בגירסה – שאתה עובד בשביל ה-CIA או השירות החשאי העיראקי".

פאקס: "ובכן, ברור שכל זה נכון... לא, בכנות: כל זה היה מסוכן ופשוט היה לי מזל. אני מכיר יומני אינטרנט עיראקיים אחרים שנחסמו ברשת. למזלי, בעיראק, לאף אחד בממשל או במקום אחר לא היה מאוד אכפת, מה שהפתיע אותי. מצד שני, אין הרבה עיראקים עם גישה לאינטרנט... בנוסף, אני כתבתי באנגלית. לו כתבתי בערבית, ודאי היה קל יותר לגלות מי אני".

פורמט: האם אתה בסכנה?
פאקס: "אני מאמין שכרגע, אין סכנה מיידית לחיי. אבל אני לא יכול להיות בטוח ב-100 אחוז. לכן, אני לא רוצה ששם המשפחה שלי יתפרסם או שתודפס התמונה שלי". לדבריו, הוא לא סיפר אפילו למשפחתו על הבלוג, והיחידים שכן ידעו בעיראק היו אחיו וחברו ראאד (שעל שמו נקרא הבלוג), ומספר חברים לשעבר לספסל הלימודים באוסטריה ובארה"ב. לאביו נודע הדבר לאחר שראה כתבה בב-BBC שסיפרה על הבלוג, ופאקס מספר ש"הוא היה המום, אבל בסוף לקח את זה בהומור".

פורמט: אתה תמשיך את היומן שלך?
פאקס: "לא משנה מה, אני אמשיך עם היומן. אולי אני אשנה את הטון. מאז שהתחלתי לעבוד עבור CIVIS, ראיתי המון דברים איומים... הדבר הגרוע ביותר הוא תמיד המצב בבתי החולים. עדיין, לעיתים תכופות, אנשים באים והולכים, מחפשים את הילדים והקרובים שלהם. במהלך המלחמה, קורבנות רבים נקברו מיידית ויצטרכו להוציא כל כך הרבה גופות מקבריהן כדי שיוכלו לזהותן. זה מפחיד".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by