ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רישיון להרוג? 
 
 בין החלון לאלון   
 
צבי טלית

מיקרוסופט הודיעה כי חתמה על עסקת רישוי עם SCO, בעלת הזכויות על UNIX המאפשרת לה להשתמש באופן חוקי בטכנולוגיה ואולי גם לחסל את לינוקס באותה הזדמנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברת SCO, שהיא מחזיקת זכויות היוצרים על הטכנולוגיה שמאחורי מערכת ההפעלה יוניקס, הודיעה אמש כי חתמה על מתן רישיון על קוד המקור עם, מי אם לא, מיקרוסופט. SCO הודיעה בהכרזה לעיתונות כי "עסקת הרישוי מבטיחה כי מיקרוסופט עומדת בתנאי זכויות היוצרים בכל פתרונות התוכנה שלה ותאפשר למיקרוסופט להטיח תאימות עם יוניקס ועם שירותי יוניקס".

החברה אשר משווקת את עצמה כ"בעלים של מערכת ההפעלה יוניקס", פעלה כבר בעבר לחתימת עסקאות רישוי ללינוקס. למעשה, מה שעומד מאחורי מתקפת העיתונות הנוכחית של החברה שטוענת כי זכויות היוצרים של יוניקס הופרו כשחלקי קוד שלמים הועתקו ללינוקס, מכוונת בפירוש לעברה של חברת IBM, אשר עימה מנסה SCO כבר הרבה זמן לחתום על עסקת רישוי.

SCO אף הודיעה לאחרונה כי "עד שהסוגיה המשפטית עם לינוקס לא תובהר ותפתר, החברה מתכוונת להקפיא את כל המכירות העתידיות של מערכות ההפעלה של לינוקס". החברה אף שלחה מכתבי אזהרה לחברות ותאגידים גדולים, בהם היא הודיעה כי היא עשויה להגיש נגדם תביעה על הפרת זכויות יוצרים, בכך שהם משתמשים בלינוקס.

כך שאין מקום להתפלא שהחברה הראשונה שרצה אצה לחתום על עסקת רישוי עם SCO היא החברה שיש לה את האינטרס הגדול ביותר בעצירת כדור השלג בשם לינוקס. מיקרוסופט, אשר בהחלט מודעת לכך כי איבדה את ההגמוניה בשוק השרתים, מנסה למנוע את הסחף בעולם העסקים לעבר אופציית הקוד הפתוח והחופשי. מגמה שבהחלט יכולה להביא את מיקרוסופט לעמדת נחיתות גם בתחום מעכות ההפעלה הביתיות.

מיקרוסופט הודיעה כי מה שעומד מאחורי חתימת הסכם הרישוי עם SCO הוא דאגתה הכנה לזכויות היוצרים של האחרונה. אך צריך להיות ממש תמימים כדי שלא לראות את האינטרס העומד מאחורי העסקה. מיקרוסופט מנצלת את המצב (והרי ידוע שבעסקים הם מבינים שם) על מנת לזרוע בלבול בעולם הלינוקס, וכדי לקבוע תקדים, שעל פיו יצטרכו גם IBM ושאר העוסקים בפיתוח לינוקס, ליישר קו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by