ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת סלולר 
מודו: המהפכה תצטרך לחכות 
 
 מודו. קטן קטן ונבלע בכף היד    צילום: יח``צ    
ביקורת סלולר |
 
שי סומק

מצויד בשיא הטכנולוגיה של לפני 5 שנים, מודו מנסה לשנות את עולם הסלולר מהקצה. הממשק אמנם מפתיע לטובה, אבל איכות השמע מחפירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תקציר

מודו. מלבישים עליו ג'קט והוא משתנה ברגע למשהו אחר
 מודו. מלבישים עליו ג'קט והוא משתנה ברגע למשהו אחר 
 צילום: יח"צ 
 

 


הרבה זמן עבר מאז הוכרז מודו בקול תרועות וחצוצרות כמהפכה הגדולה של עולם הסלולר ועד ליום ההשקה הרכה, והשקטה מאוד, יש לומר. הרבה תקוות נתלו במכשיר הקטנטן הזה וגם הרבה חיצי ביקורות. מודו אמור היה לחולל מהפכה באופן צריכת האפליקציות הסלולריות - אבל עשוי למצוא את נכנס לדפי ההיסטוריה לצד הלייזר דיסק או מכשיר הבטא-וידאו.


 


יתרונות: הסלולרי הקטן בעולם, משתנה ברגע על ידי החלפת ג'אקטים


 


חסרונות: תכונות של לפני 5 שנים, מסך קטן מדי, ג'אקטים שהם כרגע למעשה פאנלים מתחלפים


 


מחיר ברשת סלקום: 500 שקלים (אם כי נכון לרגע כתיבת הסקירה מודו כבר לא נמכר)


 


ציון סופי: 7

 

עיצוב: תחשבו קטן, ממש קטן

 

 

מודו הוא יחידת הבסיס של הטלפון הסלולרי, ובפני עצמו הוא מספק פונקציות מינימליות ביותר. לפי שיאי גינס זה המכשיר הסלולרי הקטן ביותר - כל משקלו מסתכם ב-42 גרם, כמשקלו של מצית זיפו. למרות גודלו הוא עמיד בזכות המבנה המתכתי הקשיח שלו. הטלפון כולל מסך צבעוני בגודל 1.3 אינץ', שני כפתורי בחירה המשמשים גם כלחצני שיחה וניתוק, ולחצן ניווט המחולק לחמישה לחצנים. כרטיס ה-SIM נכנס לצד המכשיר - וזו כל התורה כולה.

 

הקונספט של מודו הוא לאפשר חיים מודולרים, בניגוד לשאר חברות הסלולר שמנסות לרדוף אחרי המכשיר המושלם. כולנו רוצים מכשיר עם מסך גדול אך שיהיה קטן ודק, עמיד בנפילות אך שיהיה שיקי ולא יראה כמו לבנה. מודו מנסה להיות כזה בזכות הג'אקטים, שהם למעשה מעטפת שמתחברת למודו ובתוך שניות ספורות הופכת אותו למכשיר שונה לחלוטין. בעבודה יש לכם מכשיר רגיל, כאשר תלכו לים תיקחו אתכם ג'אקט עמיד, לריצה תלבישו את מודו בג'אקט ספורטיבי שנכרך סביב היד, ובערב, כאשר אתם יוצאים לשתות והסלולרי צריך להיות בכיס, אתם יכולים לקחת את המודו שלכם "ערום" ללא ג'אקט.

 

 

ג'אקטים או פאנלים?

ג'קט מודו מסדרת Express. ללא חלק אחורי
 ג'קט מודו מסדרת Express. ללא חלק אחורי 
 צילום: יח"צ 
 

 


הבעיה הגדולה ביותר בהשקה הרכה שמתבצעת בסלקום היא בלי ספק הג'אקטים. המהפכה הגדולה היתה אמורה להיות בחיבור המודו לג'אקטים מגוונים ול- Matesשל חברות אחרות, אלא שבשלב זה ישנם בסך הכל שלושה ג'קטים - וגם הם, למעשה, שלושה עיצובים לאותו הג'אקט.


 


הג'אקט הוא פאנל עשוי מפלסטיק והוא מתחבר למודו בקלות באמצעות חיבור בחלקו התחתון של מודו. כאשר החיבור יתבצע תשמעו מנגינה וערכת הנושא במכשיר תשתנה. הג'אקטים המשווקים כרגע והמגיעים בערכה הם אכזבה גדולה מבחינה עיצובית ופונקציונלית - הם לא יותר מפנל לטלפון. במקום המהפכה שהבטיחו, חזרנו לימים העליזים של נוקיה 5120.


 


לא אהבנו את הג'אקטים הקיימים (מסדרת Express): הם נתפסים על ידי רצועת פלסטיק דקה ואין להם חלק אחורי. לא היה לנו נוח להחזיק אותם ביד וההרגשה היתה לא טבעית בעליל. המקשים נוחים אך מעט קשים מדי. כולנו תקווה שבעתיד יהיו ג'אקטים מרשימים יותר מבחינה עיצובית ובעיקר מבחינה פונקציונלית. 
מודו (בפאוץ') ושלושת הג'קטים הקיימים מסדרת Express. לא יותר מפאנלים
 מודו (בפאוץ') ושלושת הג'קטים הקיימים מסדרת Express. לא יותר מפאנלים   צילום: יח"צ 
 
 

ממשק: מינימליסטי ונוח

מודו. ממשק נוח
 מודו. ממשק נוח 
 צילום: יח"צ 
 

 


אני חייב להודות שחששתי מהממשק של מודו, מכיוון שלממשק טוב דרוש ניסיון רב של שנים (ורצוי שהדבר יהיה בחברת סלולר ותיקה). הממשק של מודו הוא לא הממשק של נוקיה, אבל לא נראה שבניסיון למצוא פונקציות מסוימות תזרקו את המכשיר בכעס. בכלל, נראה שהממשק מנסה להידמות לנוקיה ככל האפשר, ואפילו לחצן הרווח נמצא בספרה 0.


 


הממשק מתאים עצמו למודו ולג'אקט שבו הוא נמצא. כשהוא נטול ג'אקט, חיפוש איש קשר במכשיר המודו ושליחת הודעה הופכות לעבודת פרך - מקלדת וירטואלית נפתחת, ויש צורך לנווט בה על ידי לחצן הניווט. אנשי התוכנה של מודו ראויים לשבח: הבחירה בשני מקשי ניווט בלבד מתגלה כגאונית ונוחה. שיערתי בהתחלה שיהיה קשה לנווט על לחצן מענה, שמשמש גם כמקש בחירה, אך התרגלתי בקלות וללא קושי.


 


כאשר תלבישו את הג'אקט למודו שלכם, חייכם יהפכו להרבה יותר קלים. מסך הפתיחה מציג את חמשת הקיצורים שלא ניתנים לשינוי. חיפוש איש קשר נעשה בקלות והדבר היחיד שתמיד יציק הוא המסך הקטן המציג רק 4 שורות כתובות, בכתב קטן. כתיבת הודעה גם נעשת בקלות ובמינימום לחיצות. בלוח שנה מצאנו רק אפשרות פגישה והתאכזבנו לגלות שאין בשעון המעורר אפשרות לתזכורות חוזרת. במודו תמצאו גם תפריט פרופילים, אך למעשה יש רק שתי אפשריות: רגיל ושקט. כל ההגדרות נמצאות בתפריט אחד נוח ומינימליסטי. באופן כללי מודו הוא טלפון בעל אפשרויות בסיסיות ומוגבלות מאוד, שהיו שיא הטכנולוגיה לפי כ-5 שנים.


 


כיוון שבמכשיר הנוכחי של מודו, שעובד בדור 2.5, אין אינטרנט, הדבר ימנע מכם הודעות מולטימידה, דואר אלקטרוני וכמובן גלישה (אם כי נתפלא למצוא את האמיץ שיגלוש במסך כל כך קטן). בשקית ההפתעות ניתן למצוא בלוטות', אבל הוא עובד רק בשמע ולא בהעברת נתונים.


 

 

איכות שמע: אין

בעתיד מודו יוכל להתחבר לג'קטים נוספים, כמו ג'קט מסגרת דיגיטלית
 בעתיד מודו יוכל להתחבר לג'קטים נוספים, כמו ג'קט מסגרת דיגיטלית 
 צילום: יח"צ 
 

 


בדרך כלל אנחנו לא רואים צורך להתייחס מפורשות לאיכות השמע במכשירים סלולריים והפרסומות שדיברו על איכות הדיבור והקליטה כבר נשכחו מזמן. אך כיוון שרוב הפעולות שתרצו לבצע במודו הן לחיצה על שיחה וניתוק יצאנו לשטח ובדקנו נושא זה. כאשר דיברנו במודו בפעם הראשונה הרגשנו סוג של התרגשות - הדבר הקטן הזה מסוגל לקבל ולהוציא שיחות - אך האכזבה הגיעה מהר עם איכות קול לא מספקת. הצד השני התלונן לפעמים על חוסר שמיעה, בעיקר כאשר החזקנו את המכשיר רחוק מהפה. מהצד שלנו, שמענו את בני שיחנו באיכות לא נקיה, וכאשר הגברנו את השמע התחילו צרימות. הקול של הצד השני נשמע שטוח ולא תמיד אותנטי. אנשי מודו חייבים לבצע שיפורים מהירים בתחום זה, כיוון שזה מה שהלקוחות מחפשים בטלפון.


 


עוד בענייני שמע, למודו יש נגן מוזיקה עם אפשרות לאחסון של 2GB - ללא אפשרות להרחבה. הנגן, כמו כל שאר התפריט, מינימליסטי, אך מאפשר את הדברים העיקריים כמו השמעה בסדר אקראי ורשימות השמעה. הנגן לא מאפשר קריאה של קבצי AAC וזו אכזבה קשה, כיוון שהדבר היה יכול לחסוך מקום רב ולהכניס יותר שירים. בנוסף, לא ניתן להאזין למוזיקה ברקע, וחבל. הרמקול של המכשיר סביר, אך בעוצמה מרבית הוא צורם.


 


הסוללה לא חזקה במיוחד, אך אתם לא אמורים להיתקל במצבים שמכשיר המודו שלכם כבה באמצע היום, אלא אם כן אתם דברנים כרוניים. בנוסף, אין אפשרות להחליף סוללה. בנושא הזה מודו לא כל כך מודולרי.


  
מגיע בארבעה צבעים נוספים פרט לשחור
 מגיע בארבעה צבעים נוספים פרט לשחור   צילום: יח"צ 
 

סיכום: נופל בביצוע

 

מהפכות מתרחשות בעיקר אם יש להם תזמון נכון - כלומר עונות על צורך שקיים. מודו מכוון לכך. כולנו מתעייפים מהר מאוד מהמכשיר הסלולרי ורוצים לחדש אותו במהירות, אך גם בזול. הבעיה עם מודו היא הביצוע. אין כרגע ממש לקוחות ספציפיים שהמודו הוא המכשיר בשבילם, כיוון שמיעוט האפשריות שלו לא מתאים בכלל למדינה מתקדמת כמו ישראל.

 

מבוגרים לא יוכלו להשתמש במכשיר עם תצוגה כל כך קטנה, צעירים אולי ידלקו על הרעיון אך לא יהיו מוכנים להסתובב עם סלולרי נטול מצלמה. ייתכן שבעתיד, כשאנשי החברה ישווקו ג'אקטים נוספים, טובים יותר, מודו יהיה אפשרות שכדאי לשקול. במקרה הזה, הבעיה היא שמהפכות נוטות לעייף, והלקוחות רצים לדבר הגדול הבא. באופן אישי, אנחנו לא ממהרים לקבור את מודו לצד הלייזר-דיסק, אבל הוא עדיין לא המהפכה שעליה הכריזו בקול תרועה.

 

 

ביקורת מקוצרת:

מודו בתוך אחד הג'קטים העתידיים, בשם Shiny
 מודו בתוך אחד הג'קטים העתידיים, בשם Shiny 
 צילום: יח"צ 
 

 


תמורה להשקעה: 8.5


מסך ואיכות תצוגה: 6.5


מולטימדיה: 6.5


תפעול וממשק: 8


משרד וקישוריות: 7


עיצוב: 9 למודו ו-6.5 לג'אקטים


ציון סופי: 7  (הציון אינו ממוצע)פרטים טכנייםרשתות:  GSM 850/ 900 / 1800 / 1900


מידות: 72.1 מ"מ (גובה), 37.6 מ"מ (רוחב), 7.8 מ"מ (עובי)


גודל: קטן מאוד


משקל כולל סוללה: 43 גרם (קל מאוד)


זמן שיחה רצוף (הצהרת החברה): עד 150 דקות


זמן המתנה רצוף (הצהרת החברה): עד 100 שעות המתנה


תצוגה: 65 אלף צבעים, 1.3 אינץ'


צליל: תומך בקבצי mp3, midi


אחסון אנשי קשר: 500


זיכרון: 1.6gb ללא אפשרות הרחבה


הודעות: SMS


קישוריות: BT לחיבור אוזנייה בלבד


הערכה כוללת: מטען, כבל USB , אוזניות סטריאופוניות, נרתיק מגן


 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by