ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל המוצרים באתר אחד 
 
 
ניק שאול; ברקוד: 0028

ראש ארגון לשכות המסחר חושף בראיון לחיים ברשת פרטים על מאגר המוצרים האלקטרוני הראשון בישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"האגודה לקידוד המוצר" הינו הגוף הציבורי היחיד בארץ המורשה "לייצר" תגי בר-קוד, אותו רצף של קווים ומספרים שניתן למצוא על כל מוצר כמעט בארץ ובעולם. הבר-קוד, מאפשר לרשתות ולחנויות קמעוניות לזהות כל מוצר הנמכר בהן באופן אלקטרוני מהיר, ובכלל, לעשות סדר בעולם עצום של מוצרים, כשכל מוצר בעולם זוכה לתעודת זהות משלו הניתנת לקריאה ופענוח בתוך שניות ספורות.

האגודה הוקמה בארץ בשנות השמונים ביידי ארגוני היצרים ורשתות השיווק, ופועלת כיום במסגרת איגוד לשכות המסחר בישראל. כל חברה בישראל המעוניינת למכור מוצר, פונה לאגודה וקונה ממנה "קוד" עבורו. בהמשך, מסומן המוצר בקוד גראפי ומספרי ייחודי, ונכנס למאגר המוצרים הארצי הנמצא בשימוש כל הרשתות והחנויות בישראל. הרישום, מאפשר לו להיות מזוהה בקלות בכל מקום, החל בחנות קטנה וכלה ברשת-סופרמרקטים ענקית, ובנוסף גם להעניק ליצרניות דיווח ומעקב בזמן אמת אחר מכירותיו של כל מוצר בכל מקום בארץ.

היוזמה החדשה של האגודה היא קטלוג אלקטרוני חדש, שיהיה נגיש בקרוב לכולם באמצעות האינטרנט, ויאפשר לכל החפץ בכך למצוא כל מוצר ומוצר הקיימים היום בישראל, למעלה ממאה אלף מוצרים שונים, לדברי האגודה.

עד כמה דרוש מאגר שכזה? לדברי ראש האגודה לקידוד המוצר ומנכ"ל איגוד לשכות המסחר, יוסי שוסטק, יותר ממה שנדמה לנו: "מבחינה צרכנית ראוי שמאגר שכזה יהיה קיים ונגיש לכולם. במקומות רבים בעולם, דוגמת גרמניה, זה כבר קיים ומצליח, ובישראל אין שום ריכוז דומה".
 
 
מה יכלול המאגר?
כל מוצר ומוצר הקיים בישראל, ובכמה דרגות של בחינה. לכל מוצר תהיה תעודת זהות מפורטת הכוללת איפורמציה חיונית על המוצר, אם למשל מדובר במזון - אז הדף יכלול תמונה, משקל, רכיבים, מידע קלורי וכו'. כמובן שלא מדובר רק במוצרי מזון, יהיו גם כל הספרים המקודדים בישראל, רהיטים, בגדים, חומרי ניקיון, מוצרי מחשב, כל מוצר שנמכר.

גם מחירים מומלצים?
לא, לא יהיו מחירים.

מה המאגר יספק לנו כצרכנים?
אם למשל תשמע על מוצר מסויים, תוכל למצוא אותו שם במהירות. תוכל לראות מוצרים שונים באותה הקטגוריה, תוכל לחפש דברים בבית לפני שאתה קונה אותם ולבדוק אם הם עונים לדרישות שלך. יש הרבה ייתרונות. ליצרנים ולחנויות זה ממש כמו פרסומת, עוד חשיפה למוצרים שלהם.

מתי הוא צפוי להיות על הרשת?
כבר בשנת 2004. כל המאגר מוכן כבר אצלנו, רק צריך להעביר את זה לרשת ולדאוג שזה יאושר ביידי כל הספקיות המרכזיות בשוק, ונותרה רק אחת שאנו מחכים לאישורה. מלבד זאת, הפיילוט כבר קיים, וראיתי אותו, וזה בהחלט נראה מבטיח.

פרוייקט הפקת הקטלוג נמצאת בימים אלו במכרז, כשהמתחרה העיקרית לפיתוחו היא חברת "בזק זהב".

לדברי בכיר בתעשייה, ישנה תוכנית להתחיל כבר בעתיד הקרוב למכור קוראי-בר-קוד גם עבור הצרכנים הבייתים, במחירים שווים לכל נפש. "קורא שכזה לא צריך לעלות יותר ממצלמת-וידאו קטנה למחשב, והוא יכול להקל את השימוש במאגר המתוכנן. צרכנים לא יצטרכו להקליד יותר כלום - רק להעביר את המוצר שקנו בעין האלקטרונית וכל הפרטים יופיעו על גבי מסך המחשב. הדבר מאוד יקדם את הצרכנות הנבונה בישראל, במיוחד בתקופות מיתון", לדבריו. שוסטק סירב לאשר או להוסיף פרטים על קורא-הבר-קוד, אך אמר כי מדובר באופציה מעניינת.

על פי דיווחי האגודה, חל בשנתיים האחרונות גידול של כלמעלה מ- 50 אחוזים בשימוש במסחר האלקטרוני בין-הספקיות. כיום, למעלה מ-500 ספקים מתקשרים בינם לבין עצמם באמצעות מערכות ממוחשבות לחלוטין, גידול משמעותי המרמז גם על מגמה כוללת בשוק: יעיל יותר, מהיר יותר, זול יותר, ובעיקר, מקושר יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by