ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התקשורת נגד עם עוין 
 
 
צבי טלית

אחרי שכלבי השמירה של הדמוקרטיה הוכיחו עצמם כפודלים מסורסים, מגיע זן חדש של עיתונות. הפעם הציבור הוא זה שמדווח מהשטח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תקראו, אני כתבתי!
 תקראו, אני כתבתי!   
שירות החדשות הקוריאני אומיניוז (Ohmynews), החוגג שלוש שנים להיווסדו, הוא שירות ידיעות שבו הציבור כולו הוא זה שמעלה את הכתבות, העוסקות בכל דבר אפשרי, החל מאירועים מקומיים, רכילות ועד פרשנות פוליטית. השירות זוכה לפופולריות כה גדולה, עד כדי כך שרו מו-יון, הבטיח לאתר את הראיון הראשון לאחר שהחל באופן רשמי לכהן בתפקיד הנשיא בחודש פברואר.

האינטרנט חולל זן חדש של עיתונות בדרום קוריאה, ובתוכו גם אתר אומיניוז, אתר פופולרי במיוחד שבו רופאים, סטודנטים, פרופסורים ועקרות בית, פועלים כולם ביחד כ"עיתונאים אזרחיים". כפי שמדווח היומון USA today.

"בעזרת אומיניוז, רצינו להפרד לשלום מעיתונות המאה העשרים,, שבה אנשים ראו דברים אך ורק דרך העיניים של עיתונות המיינסטרים השמרנית", אמר מייסד ועורך האתר, הו יאון-הו. "הקונספט העיקרי שלנו הוא שכל אזרח יכול להיות כתב. אנחנו מעלים את הכל לאוויר ושכל אחד ישפוט בשביל עצמו מה האמת".

אולם דרכי הפעולה של אומיניוז מעלים חששות (בעיקר אצל אנשי העיתונות המסורתית, מן הסתם) אודות איכות ואובייקטיביות הדיווחים, אשר נקראים על ידי כ-1.2 מיליון איש מדי יום. "אנשי שיווק ואקטיביסטים יכולים להתחזות לעיתונאים כדי לקדם את המוצרים והאידאולוגיות שלהם" (והרי ידוע כמובן שבעיתונות הכתובה כותבים רק מקצוענים נטולי אינטרסים), אמר צ'ואי ג'ון-סק, העורך הראשי של צ'וסון אילבו, העיתון המודפס הגדול בדרום קוריאה. "האיכות של המדיה המקוונת היא בעיה רצינית".

הו לא מסכים עם קביעתו של ג'ון-סק. כל הסיפורים המגיעים למערכת נבדקים עובדתית (המלצה חמה לעורכי הניו-יורק טיימס) ונערכים על ידי כתבים מקצועיים לפני העלתם לרשת, אמר הו. רק שני סיפורים שפורסמו הגיעו לכדי תביעת דיבה.
 
 
למעלה מ-26,000 קוראים כבר רשמו עצמם בתור "עיתונאים אזרחיים" והם כותבים למעלה ממאתיים סיפורים מדי יום. כאשר כשמונים אחוזים מהתוכן בעיתון מגיע מהקוראים עצמם, ואילו היתר מגיע מהצוות בן 38 העיתונאים והעורכים המקצועיים שמעסיק העיתון.

השפעתו של העיתון הודגשה במיוחד לאחר מקרה בו רכב משוריין של הצבא האמריקאי דרס למוות שתי ילדות דרום קוריאניות בחודש יוני שעבר. בעוד התאונה לא עלתה לכותרות העיתונים הגדולים (הממשל המקומי קשור קשר הדוק עם הממשל והצבא האמריקאי), אומיניוז הייתה אגרסיבית מאוד בפרסומו של הסיפור.

הכיסוי הנרחב באומיניוז והסיפורים שהופיעו שם, אף הובילו את אחד הכותבים לקרוא לציבור למחות – והציבור אכן מחה. הפגנות ענק, מהגדולות שידעה בקוריאה אי פעם, התנהלו ברחבי המדינה כנגד ארה"ב, וקראו לעריכת דיון מחדש בברית הצבאית בין דרום קוריאה לארה"ב (ברית שהחלה בעקבות מלחמת קוריאה, שבעקבותיה הופרדה המדינה לשתי מדינות נפרדות ומשפחות שלמות נקרעו).

יש לציין כי העיתונים הגדולים, הזדרזו לבקר נמרצות את אומיניוז, והעלו את השאלה כמה אתי המצב, בו עיתונאי-לכאורה יוזם הפגנות.

העליה המהירה בפופולריות של אומיניוז, כמו גם שירותי חדשות און-ליין אחרים, נעוצה בשימוש האינטרנט הנפוץ בדרום קוריאה. כשבעים אחוזים מבתי האב במדינה מחוברים לרשת בחיבור מהיר, יותר מבכל מקום אחר בעולם.

פייק האק-סון, אנליסט פוליטי במכון המחקר סיג'ונג אמר כי "הציבור הרחב עדיין קשוב לעיתונות המיינסטרים, אולם הדברים בהחלט משתנים. אנשים בני עשרים ושלושים, כבר מקבלים את רוב החדשות שלהם מהאינטרנט".

ומי יודע, אולי דרום קוריאה, אשר מהווה נושאת הדגל בכל הקשור להתפתחות כלכלית וחיבוריות לרשת, תהווה גם דוגמה לעולם כולו ותצמיח זן חדש של עיתונות, כזו שאנשים גם ירגישו שהם יכולים לסמוך עליה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by