ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
לפרק את הבייט 
כך תכינו גליטרים 

כך תכינו גליטרים

 
לפרק את הבייט |
 

ייתכן שזהו האלמנט החזותי הנורא מכולם: גליטר, התמונה המנצנצת שמככבת בכל אתר פקאצות ראוי לשמו. איך זה עובד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתיבה על מחשבים ותכנות לא נכללת ברשימת המקצועות המסוכנים ביותר, אך אין פירוש הדבר שהיא נטולת סיכונים לחלוטין. למעשה, התחקיר בנושא הטור השבוע גרם לנו לבחילה קשה, הלם נפשי, דיסאוריינטציה ואולי גם התקף אפילפסיה קל, ואנו חושדים שנוצר גם נזק לטווח הארוך. אנו מדברים, כמובן, על סיור שערכנו במחוזות הפקאציות הוירטואליים ועל ההשפעה הנוראית של סימן ההיכר שלהם – הגליטרים.
 

על הבלינק והבלינג

בלינג בלינג (הופק ב-GlitterTextGraphics.com)
 בלינג בלינג (הופק ב-GlitterTextGraphics.com)   
כמו כל דבר אחר שפקאצות נוטות לשים באתרים שלהן, גם לגליטרים – אותן תמונות מזעזעות עם הנפשה מזעזעת לא פחות של נצנוצים והבהובים – אין הסבר רציונלי, מלבד האבחנה הכללית שמדובר בטעם רע והרבה ממנו, ושכל הפקאצות האחרות עושות את זה.

נצנוצים יכולים להיות נעימים מאד לעין. חשבו, למשל, על גלים קטנים בים לאור השקיעה. אך בסביבות טבעיות אחרות, נצנוץ, הבלחה או הבהוב מעידים לעתים קרובות על תנועה, על עיניים צופיות או על מקווה מים, ובראייה אבולוציונית, אלה דברים שתמיד כדאי לשים לב אליהם. מכאן שהנצנוץ מושך את תשומת הלב אם נרצה ואם לא נרצה, וכאשר הוא שובר את הריכוז שלנו ואינו משרת שום מטרה מעשית, כפי שקורה בגליטרים, הוא פשוט מרגיז.

בדפדפני Netscape ההיסטוריים, וכיום גם בפיירפוקס, תג ה-HTML הלא-סטנדרטי Blink שימש להצגת טקסט מהבהב בדף הרשת. בדומה לתג Marquee שהזיז טקסט לרוחב המסך, ולמוזיקת Midi צורמנית שמתנגנת בלולאה ברקע, התג Blink נחשב מעצבן במיוחד כבר מימיו הראשונים, והוא היה שמור לאנשים חסרי חוש אסתטי שבנו לעצמם אתרי בית חובבניים. נראה שהגליטרים הם פשוט השלב האבולוציוני הבא של האלמנטים המיותרים הללו, כמו תכשיטי ה"בלינג" הצעקניים.
 
 

מהיר ועצבני

ההנפשה הפרימיטיבית שבתמונות הגליטרים הנפוצות מושגת באמצעות פורמט התמונה GIF, וליתר דיוק Animated GIF מסוג GIF89a – גרסה משופרת משנת 1989 של הפורמט המקורי, שכוללת אפשרות להציג מספר תמונות בזו אחר זו, בהפרשי זמן מוגדרים מראש ואפילו בלולאה. בניגוד לאפשרויות שקיימות בטכנולוגיות מתקדמות יותר, כגון Flash, ההנפשה אינה מושגת באמצעות חישוב זמן-אמת כלשהו אלא כמו בסרט קולנוע, כרצף של תמונות בדידות. כאשר כל תמונה נפרדת מורכבת מתמונת בסיס קבועה כלשהי בתוספת "כוכבים" או סימונים אחרים במיקומים אקראיים, האפקט המצטבר הוא של הבהובי גליטר.
 
מהירות ההנפשה, כלומר משך הזמן להצגת כל תמונה, מוגדר על ידי המשתמש בתוכנה שמייצרת את ה-Animated GIF. בירור קצר מעלה שרבים מהגליטרים (מבחר נאה, במובן הכי כללי של המילה, של גליטרים אפשר למצוא באתר האקראי הזה) מוגדרים עם משכי הצגה בסביבות 100 עד 200 אלפיות השניה לכל תמונה. לשם השוואה, שידורי הטלוויזיה מציגים תמונות בקצב של 25 לשניה, כלומר 40 אלפיות השניה, ונתפסים כתנועה חלקה. מדוע, אם כך, ההבהובים של הגליטרים באתר הנ"ל אינם נראים חלקים כל כך כשמסתכלים עליהם בדפדפן?

הסיבה היא פשוטה: יש כל כך הרבה מהם בו זמנית. הדפדפן אינו תוכנת מולטימדיה המוקדשת לפענוח זריז של GIF89a דווקא. אלא אם יש לכם מחשב רב עוצמה, העומס על המעבד יהיה גדול, ותוכלו לראות את הגליטרים "נעצרים" מדי פעם לזמן קצר. העצירות האקראיות הללו יוצרות תחושה קצת פחות מונוטונית לגליטרים – ומשום כך, כמובן, הם מושכים עוד יותר את תשומת הלב.
 

גליטרים לחבר'ה

הגיע הזמן לייצר גליטרים בעצמנו. לצורך העניין נידבנו את ארנב הקטניפ חביב המערכת ואת סביבת הפיתוח דלפי שנואת הטוקבקיסטים. הרעיון היה פשוט: לייצר מספר תמונות, כולן בעלות רקע זהה (הארנב) אך עם נצנוצים משתנים. כדי להעניק לנצנוצים מראה קצת יותר נסבל מהגליטר הממוצע, הצבנו כל אחד מהם (יש 600 בסך הכל) במיקום קבוע על גבי התמונה, וכל אחד מהם צויר כצלב שגדל לאורך שלוש תמונות, קטן שוב לאורך שלוש הבאות ואינו מופיע כלל בשלוש שנותרו. בסך הכל יצרנו תשע תמונות, מה שאומר שכל נצנוץ מופיע רק לאורך שני שלישים מהרצף.

נקודת ההתחלה של כל נצנוץ, כלומר התמונה מתוך התשע בה הוא מופיע ומתחיל לגדול, נקבעה אקראית בין 0 ל-8, ושלב הציור שלו עבור כל תמונה ספציפית נקבע על פי השארית של (מספר התמונה + נקודת ההתחלה) חלקי מספר התמונות הכולל, ועוד אחד. חישוב השארית היה חשוב מכיוון שהצגת התמונות היא מחזורית, ובלעדיו רצף ההצגה של חלק מהנצנוצים היה נקטע בצורה לא טבעית בין התמונה התשיעית לראשונה.

התוכנה הפיקה תשע תמונות, אותן נאלצנו להמיר ידנית לפורמט GIF על מנת לטעון אותן לתוך התוכנה העתיקה והחינמית שמצאנו ליצירת Animated GIF – הלא היא Microsoft GIF Animator. בתוך המוצג המוזיאוני הזה הגדרנו פרק זמן של 40 אלפיות השניה להצגה של כל תמונה, והתוצאה המרנינה לפניכם:

גליטר של ארנב הקטניפ
 

עתיד נוצץ

גליטרים מרשימים וריאליסטיים עוד יותר אפשר ליצור בעזרת הוספה של שקיפות חלקית לנצנוצים, צביעתם בצבעים בהירים יותר ו/או שקופים פחות במרכז (כמו בנצנוצים אמיתיים) ואפקטים נוספים כגון הארה של התמונה מאחוריהם. השמיים הם הגבול – אם רק נצליח להבין בשביל מה, לכל הרוחות, צריך את הדברים האלה.

למידע נוסף על טכניקות יצירת גליטרים, קצת לא קוהרנטי אבל מקיף, ראו כאן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by