ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הטובים לבלוגים 

הטובים לבלוגים

 
 
עידו קינן

בסופשבוע הקרוב תושק הבלוגיה של האתר האיכותי "קונספציה"; בין הכותבים: קפטן אינטרנט (מיל.) דרור פויר ועורך netמגזין, שוקי גלילי; המייסדים: לכותבים תהיה במה קלה לכתיבה, ולכולם יהיה מה לקרוא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איכות זו לא מילה גסה. ``רשימות``
 איכות זו לא מילה גסה. ``רשימות``   
עם נחיתתם בנתב"ג זכו הבלוגים לקבלת פנים צוננת, עוד לפני שהגיעו לדיוטי-פרי ולמסועי המזוודות השובתים. "בלוגים מנג'סים בסגנון 'קמתי-הלכתי למכולת-איזה יום משעמם' ממלאים את הרשת בתכנים מיותרים ומשמימים, אך דומה כי מדובר בתופעת לוואי הכרחית של מדיום מבוזר", התלונן גל מור ב-ynet. "כמו כל חרטוט אמריקני, גם אופנת הבלוגים הדביקה את ישראל, וכרגיל, החיקוי הזול לא מתקרב לקרסוליו של האוריגינל, שגם הוא מפוקפק", כתבו דרור גלוברמן וכרמל וייסמן במעריב. אפילו בקונספציה טחנו להם ת'תחת: "לרוב הכותבים אין את הכלים להבליט את הבלוג שלהם בים הספאם ופוסטי-ה'משעמם לי' הרבים, ולשאר האנשים פשוט אין את החכה המתאימה לאיתור הבלוגים שווי הקריאה, או הכוח. כך, הבלוגספירה העברית הפורחת איבדה את עצמה לדעת".

הכי ארסי היה חברנו למשרד, צביקה בשור: "כמו מתקפת אתרי הילדים שהקימו אתר רק משום שיכלו, גם בלי שיהיה להם מה לומר, בעוד שהילדים הרציניים בשכונה מקימים את אתריהם לאיטם, כך גם הבלוגספירה העברית נוטה לארח יותר ילדים זבי חוטם המצהירים שמשעמם להם בחיים (ולכן אתם חייבים לקרוא את מה שיש להם להגיד, כמובן), ופחות אנשים שיש להם מה לתרום לשיח הציבורי בישראל".
 
 
אבל בשור לא עצר כאן, והחליט לעשות: "אנשי אקדמיה, שמוצאים פתחון פה ציבורי אחת לכמה חודשים, כשמישהו מ'פופוליטיקה' נזכר להזמין אותם לפאנל צעקני, ושמכלים את שפע דיעותיהם על שיחות בין עמיתים (והמתמטיקאים שביניהם אפילו לזה לא יזכו), ימצאו את דרכם אל הבלוגספירה. אם הם לא יגיעו לבדם, נאלץ לעזור להם ולחשוף בפניהם את היתרונות המרהיבים של תצורת האתר החדשה הזו (אני כבר התחלתי מיני-פרויקט של גיוס כשרונות שכזה). הרווח יהיה כולו שלנו".

המיני-פרויקט של בשור השתלם: בסופשבוע הקרוב תשיק שלישיית יזמים מקונספציה, התנועה לאיכות התכנים של האינטרנט הישראלי, את גירסת הבטא של "רשימות", בלוגספירה איכותית שתורכב מבלוגרים שנבחרו בקפידה מתחומי עיסוק שונים. בין הכותבים שגויסו בסבב הראשון - גדי "סבא לינק" שמשון, עורך וואלה ונענע לשעבר, וכיום עורך בכיר בקבוצת com.מדיה; דרור פויר, קפטן אינטרנט הראשון; אביבה משמרי, כתבת הביוטכנולוגיה של גלובס; ונעמה כרמי, ד"ר לפילוסופיה פוליטית ופעילה חברתית; שוקי גלילי, עורך netמגזין; רוני גלבפיש, כתבת ב-ynet; אליסיה שחף, מעצבת; ורונית ליברמנש, סופרת.
 

עם אקלקטיות רעיונית לא קונים במכולת

לא חממה, בוסתן. הבלוג של גדי שמשון
 לא חממה, בוסתן. הבלוג של גדי שמשון   
"החזון שלנו הוא פרויקט שייצור מהפיכה באיכות התכנים העצמאיים הזמינים למשתמשים ברשת בישראל", כתב במסמך האיפיון של "רשימות" עורך הפרויקט, אורי ברוכין, מאנשי IOL ז"ל וממייסדי קונספציה. "אנחנו מקווים לבנות 'סביבה לדוגמה', שתיבדל מסביבות התוכן האחרות בעצמאותה, באיכותה, בגיוון שלה, ובמיעוט ה'רעש' שבה (נאצות טוק-בקים, יומנים של ילדים בני 12 וכו'...)".

ואכן, טוקבקים יהיו רק אופציה. כל בלוגר יוכל להחליט אם הוא מעוניין בתגובות עבור כל רשומה (פוסט) בנפרד, כולל האפשרות לסגור רשומה מסוימת בפני תגובות לאחר שהיתה פתוחה אליהן. גם הגולשים יוכלו לבחור אם לראות או לא לראות את הטוקבקים.

עוד כותב ברוכין: "בעידן שבו כותב, וכל איש מקצוע מוביל, הוא כמעט סוג של 'מותג', נוכחות אינטרנט היא גורם חיוני בהצלחה מקצועית, שעד היום היתה חסומה בפני רבים מהכותבים בגלל מחסומים טכניים, כלכליים, או בגלל אי נכונותם להיחשף אל הצדדים הפחות נעימים של תרבות השיח האינטרנטי העברי (טוקבקיסטים למיניהם...). המחויבות שלנו לקוראים היא להציע להם מגוון רחב ומסקרן של תוכן מעניין ורלוונטי, ברמה שהיתה שמורה עד היום לגופי תקשורת מסחריים".
 
 
אפרופו מסחריים, האם יש מודל עסקי כלשהו לפרויקט, כמו פרסום?
ברוכין: "שוב - עצמאי, התנדבותי, לא מסחרי. יש חסות קלה וטקסטואלית לכיסוי הוצאות האחסון - ככה שלא יחזור כאן תסריט 'ההצלחה הורגת' שראינו, להבדיל, במומה".

האם כותבים מוצלחים במיוחד יתוגמלו כלכלית או אחרת?
"לא. זה לא חלק מהמודל. אבל חשוב לזכור שלמי שהכתיבה היא חלק מהתחום שהוא עוסק בו יש תועלת כלכלית עקיפה לא מבוטלת מנוכחות רשת. יש הרבה כוח למרכז שמאפשר לך לשמור על קשר עם קהילת הקוראים שלך בלי קשר לאכסניות השונות בהן מתפרסמים החומרים שלך, ולקדם פרויקטים אישיים".

(להמשך הכתבה הקליקו כאן)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by