ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
מה מבשלת לנו גוגל? 
 
 העיניים נשואות לכרום    צילום: GettyImages    
השבוע ברשת |
 

כל הקשיים והבעיות הניצבים בפני האמא של Chrome OS וגם: כמעט-שיאים בלוויה של ג'קסון, וכמה עולה לקנות את כל החנות של האייפון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  מערכת ההפעלה החדשה ומלאת האמביציה של גוגל הותירה השבוע תקשורת מבולבלת במיוחד. גוגל לא שחררה הרבה פרטים, אבל כל פירור של מידע שהגיע מהחברה הקליפורנית הצליח ללחוץ על עצב רגיש של גורם כלשהו בתעשייה שמיד מיהר לרקוד על גופת מיקרוסופט/להשליך בובות פינגווין לעבר המסך/לנפנף בתמונות מהוהות של צ'ה גוורה/לפהק פיהוק רפה (מחק את המיותר) וכל זאת על פי נטיות ליבו ומצפונו.

 

פצצת אטום או קפצון?

 

  • מערכת מבוססת קוד פתוח? שתפותח על ידי הענקית גוגל? ותתמודד מול מיקרוסופט? אבל בכלל מיועדת רק לנטבוקים? ואיך בכלל הענן קשור זה? ההתחלה היתה צפויה וכללה בעיקר את אלו שצפו שה-Chrome OS יהיה תחילת מפלתה של מיקרוסופט. TechCrunch, בסגנון המעודן שכל כל מזוהה איתם, כינו את מערכת ההפעלה "פצצת אטום עשויית כרום שנופלת על מיקרוסופט". גם Mashable המשיכו בקו המלחמתי ואמרו שצפוי לנו קרב ענקים, כמו גם בלוגרים ב-cnet .

  • אנשי הקוד הפתוח, שחלקם נעלב מכך שגוגל לא פנתה אל מערכות ההפעלה המוכנות שלהם, היו מהראשונים להוציא מעט אוויר מבלון הכרום שנופח בשעות הראשונות שלאחר ההצהרה. ראשית, הם טענו, ישנה סתירה בין רעיון הקוד הפתוח הנתמך על ידי הקהילה ובין ענק הפרסום-על-ידי-חדירה-לפרטיות גוגל. השילוב בין שימוש בקוד פתוח לשליטה על התוצרים שלך, כמו שהחברה עשתה עד עכשיו, הוא נתיב בלתי אפשרי שיכול להוביל אותה לבסוף להיות בסך הכל עוד מיקרוסופט או אפל. ובכלל, אובונטו תמיד יהיה יותר מגניב.
 
סרגיי ולארי גוגל
 סרגיי ולארי גוגל   צילום: GettyImages 
 

 צילום: GettyImages 
 

 • Linux world הלך על קו נקי יותר ופרסם מאמר תחת הכותרת "חמש סיבות בגללן Chrome OS ייכשל". בין הסיבות הרציניות יותר נמצאות יכולת הדריסה המפורסמת של מיקרוסופט, שאם תרצה תוכל לרכז את כל כוחה נגד החוצפנית הקטנה גוגל, וסיבה נוספת הקשורה בדומיננטיות של החברה מרדמונד: אף אחד לא טורח לכתוב אפליקציות לפלטפורמות אחרות. מי שהתרגל להשתמש בפוטושופ או ב-ווינאמפ, למשל, לא יעבור לפלטפורמה בה הן פשוט לא קיימות.

 
• בכלל, בעיית הביצה והתרנגולת תהווה מכשול חמור בפני גוגל: אף אחד לא יהיה מוכן להיות להתנסות בדור 1.0 של מערכת ההפעלה, בטח לא חברה גדולה שתנסה את המוצר רק לאחר שיגיע לבשלות. דניס האוולט טוען בנוסף לכך משהו פשוט: מבין המוני המוצרים של החברה, רק שניים נחשבים טובים מספיק - שירות הדואר ג'ימייל ומנוע החיפוש. לטענתו, ללא שיפור משמעותי של שירותיה האחרים של גוגל, חברות לא ינטשו בהמוניהן את מוצרי אופיס (הבעיתיים כשלעצמם) של מיקרוסופט לטובת שירותי ה-docs המקבילים של גוגל, או שירותי הענן של החברה.
 

 
 

  • ישנן עוד אין ספור גורמים שעומדים בדרכה של גוגל לכיבוש השוק: נכון לתחילת שנה זו, רק חמישית מהמחשבים הנמכרים הם נטבוקים וקשה להניח שחברה מסוימת - אפילו גוגל - תצליח לגרום לאנשים להשתמש בנטבוק במערכת הפעלה שונה מאשר זו שיש להם במחשב הביתי או במשרד. בנוסף, לחברה יש היסטוריה ארוכה של מעקב אחר פעילות משתמשים וכניסתה לתחום מערכות ההפעלה רק מגדיל את החשש מפני גוגל, שגם ככה כבר יודעת על כולנו יותר מדי. ג'וש לוונסון מציג, וזהו ממש קצה הקרחון, את הדרכים בהן גוגל אוספת מידע על המשתמשים שלה באמצעות החיפוש המותאם אישית, דפדפן הכרום, גוגל דסקטופ וכמובן הג'ימייל שקורא את הדואר ומציג פרסומות מותאמות אישית. מערכת הפעלה עלולה להדק את איסוף המידע ולאפשר למשתמש הקצה פחות שליטה על המידע שיוצא מהמחשב שלו.
 
מסיבת גוגל
 מסיבת גוגל   צילום: GettyImages 
 

לבנות נוסחה מאוזנת

  • בעיה קריטית אחת ייתכן שכבר נפתרה: גוגל הציגה רשימה ארוכה של יצרניות מחשבים, חומרה ותוכנה המשתפות עימה פעולה בפיתוחה של Chrome OS. זוהי משוכה אותה היא חייבת לעבור על מנת לאפשר תאימות של מערכת ההפעלה למגוון רחב ככל האפשר של רכיבים חיצוניים. בנוסף יהיה על גוגל להתגבר על עשרות מכשולים נוספים כדי שתוכל להציג מוצר שההמונים יהיו מוכנים להשתמש בו, גם בחינם. הדרך הניצבת בפני גוגל עד החצי השני של השנה הבאה, המועד בו הכריזה שתצא מערכת ההפעלה, היא ארוכה ונראה שלא אנחנו ולא גוגל יודעים מהו בדיוק המוצר שייצא לשוק בסופה. עליה להתגבר על בעיות תאימות נוספות, לבנות נוסחה מאוזנת שתפשר בין פעילות ענן לעבודה לא-מקוונת, להחליט על מודל תמיכה ללקוחות (קוד פתוח או לא קוד פתוח?) ובעיקר, לשכנע מסה של אנשים להיפרד ממערכות ההפעלה אליהן כבר התרגלו ולעבור אל הכרום שלהם. יש לנו עוד שנה לראות לאן תוביל אותנו ההצהרה של ליל יום שלישי וכמו שאנחנו מכירים את גוגל, בטח יש לה עוד הרבה שפנים לשלוף מהכובע.
 

בקטנה:

בלוויה של מייקל ג'קסון
 בלוויה של מייקל ג'קסון 
 צילום: GettyImages 
 
  • קצת לפני כל רעש ההכרזה על מערכת ההפעלה שחררה גוגל את שירות הדואר שלה מכבלי הבטא, לאחר שבמשך יותר מחמש שנים דבקה בו תווית הילד הלא מפותח מספיק. יחד איתו יצאו לחירות גם שירותי לוח השנה, המסמכים והמסנג'ר. החברה כבר הודתה שאין לה מדיניות ברורה בקשר לבטא, והורדת התווית תסייע לה ביתר קלות לדחוף את השירותים לגורמים עסקיים שעד עתה נרתעו מלהשתמש (ובוודאי לשלם) על מוצרים המתוייגים כבלתי-אפויים. גם ל-Chrome OS, הפונה אל שירותי רשת, הסרת התווית "בטא" בוודאי לא תזיק.
   
 • כמו הודעת הפטירה הפתאומית, גם לוויתו של מייקל ג'קסון מתחה את גבולות הרשת, אבל במידה פחותה יותר: אקאמאי דיווחה על יותר משני מיליון שידורי סטרימינג שעברו דרכה ביום הלוויה - מדליית כסף לאחר השיא ששברה השבעת אובמה עם יותר משבעה מיליון שידורים. גם מספר הכניסות לאתרי חדשות כמעט שהוכפל באותו היום משני מיליון בממוצע לדקה לכמעט ארבעה מיליון.


הרשתות החברתיות סיפקו נתונים משלהן לגבי אותו יום ולדברי טוויטר חמישה אחוזים מההודעות הוקדשו לזמר המנוח. בתחום אחד עבר הזמר המלבין את הנשיא השחור: בעמוד המעריצים שלו בפייסבוק ישנם 7 מיליון מעריצים - מיליון שלם יותר מזה של אובמה. בנוסף, שמונה מאות אלף כפפות מייקל ג'קסון וירטואליות כבר הספיקו לעבור באתר מיד ליד. 

 

צפון קוריאה? לא מכירים

יושב על טוויט
 יושב על טוויט 
 צילום: צילומסך 
 
  • ב-4 ביולי, יום העצמאות של ארצות הברית, ציפתה לאתרים רבים הפתעה בדמות התקפת DDoS לא נעימה. מספר רב של מחשבים נגועים מכל העולם - יש המעריכים את מספרם בשישים אלף - התקיפו לפחות 35 אתרי ממשל ואתרים פופולריים במדינה ולמרבה הפלא, גם בדרום קוריאה. בין המותקפים אתר הבית הלבן, שדוברו הגיב להתקפה בביטול ואמר "אנחנו כל הזמן מותקפים", אתר משרד הסחר וגם אתרים לא ממשלתיים כמו אתר הוושינגטון פוסט ואתר נסד"ק. דרום קוריאה הותקפה אף היא - שם הופצצו בין השאר אתרי משרד החוץ, מפלגת השלטון והפרלמנט - אך למרות זאת אף אחד לא מיהר להצביע במפורש לעבר צפון קוריאה כאחראית לתקיפה. הצהרה מצחיקה של הדרום-קוריאנים טענה שהתקיפה בוצעה "ברמת הארגון או המדינה", אבל מאחר שעשרות אלפי המחשבים הנגועים נמצאים, מטבע הדברים, בכל העולם, בגלל שקשה למצוא את היד המכוונת של התקפות כאלו ובעיקר בגלל שאף אחד לא ממש רוצה להתעסק עם הצפון קוריאנים בימים רגישים אלו, הסתיימה התקרית בקול ענות חלושה.

 

 • הודעה של 96 תווים כמעט שלחה צעיר מגוואטמלה לכלא. בחודש מאי השנה פרסם יאן אנלו ציוץ קצר בטויטר בו הוא קורא לכל לקוחות אחד הבנקים במדינה למשוך את כספם ולגרום להתמוטטותו, לאחר שבעליו נחשדו בשחיתות. מבחינת השלטונות הציוצון הביעה חוסר אמון במערכת הבנקאות המפוארת של המדינה והצעיר נעצר ונכלא למשך יום וחצי לפני ששוחרר בערבות. רק השבוע בוטלו ההאשמות נגדו, אך הוא עדיין צריך להתמודד עם חובות לעורכי הדין. נראה אותו מעז לכתוב טוויטים נגדם.
 •  

  תארוז לי את כל החנות


   • ועוד עורכי דין וטוויטר: רוצים לעקוב אחר החשבון של וול-מארט, רשת בתי הכלבו האמריקאית? אין בעיה, רק קראו בבקשה את הסכם השימוש. אין לכם מה לדאוג, בסכך הכל הסכמון קטנטון, שמישהו טרח וספר בו 3,379 מילים - הרבה יותר ממה שמשתמש הטוויטר הממוצע מסוגל, או רוצה, לקרוא.

   
  • ועוד קצת מידע לא שימושי, לקראת הגעתו של האייפון לארץ: השבוע היו באפסטור, החנות המקוונת של אפל, כמעט חמישים ושש אלף אפליקציות שאם הייתם רוצים לקנות את כולן (כולל כל אפליקציות הפלוצים) הייתם משלמים 144,326.06 דולר. המחיר הממוצע של אפליקציה בתשלום על פי חישוב זה הוא 3.34 דולר, מחיר שיורד ל-2.59 דולר אם כוללים גם את אלו שניתנות ללא תשלום (והרבה פעמים גם שוות את הסכום הזה).

   
  החנות של אפל
   החנות של אפל   צילום: צילומסך 
   
   
   
  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
   
  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
   
   
  תגובות
  הוסף תגובה0 תגובות
  הוספת תגובה
  מאת
   
  נושא
   
  תוכן
   
   
   
   
  תודה! תגובתך התקבלה.
  התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
   
   
   
   
   

  כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
   
   
   
   
  כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
  Video powered by