ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משהו רקוב בכוכב הקופים 
 
 לכתוב או לא לכתוב? גם וגם   
 
מערכת חיים ברשת

אם נותנים למספיק קופים מספיק מקלדות, בסוף הם יכתבו גם יצירות של שייקספיר, נכון? ממש לא, לפחות על פי המקרה של ששת הקופים האנגלים והמחשב שלהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמירה לפיה אם תיתנו לכמות אינסופית של קופים כמות אינסופית של מכונות כתיבה, בסופו של דבר הם יכתבו שירה באיכות של שייקספיר, נטבעה כנראה על מדען בן המאה ה-19, שרצה להדגים בעזרתה את כוחה של המקריות. במשך שנים המשיכו מדענים, ובעיקר מתמטיקאים, לחזור על האמירה הזו. אבל איש לא חשב לנסות ולבדוק מה יקרה אם ניתן לכמה קופים מכונת כתיבה, או מחשב.

טוב, אז עכשיו ניסו. במשך חודש שהה מחשב עם תוכנת מעבד תמלילים בסיסית בכלובם של אלמו, גאם, הת'ר, הולי, מיסלטו ורוואן, ששת הקופים של אוניברסיטת פלימות' שבאנגליה . התוצאה היא חמישה עמודים של אותיות, ואף לא מילה מוכרת אחת. "הם לחצו הרבה פעמים על ה-Sים", אמר מייק פיליפס, אחד החוקרים שנטלו חלק בפרויקט המוזר, "ככל הנראה, אנגלית אינה שפת אמם".

פיליפס תיאר את מהלך העניינים. "בהתחלה, הזכר המנהיג לקח אבן והתחיל להרביץ במחשב עד מוות. דבר אחר שעניין אותם היה לחרבן ולהשתין על המקלדת". בסופו של דבר החלה גם מתקפת ההקלדה, שאת התוצר שלה תוכלו למצוא כאן.

המסקנה של הניסוי, על פי פיליפס, פשוטה למדי: "קופים אינם מחוללים מקריים. הם יותר מורכבים מזה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by