ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלוגים הורסים את גוגל 
 
 אני ואני ואני ואני   
 
מערכת חיים ברשת

יותר מדי תוצאות לא רלוונטיות, יותר מדי טקסט שלא מעניין אף אחד. תופעת הבלוגים פוגעת באיכות החיפוש בגוגל, אבל בחברה חושבים שמצאו פתרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב תציע גוגל כלי לחיפוש בבלוגים, כך הודיע היום מנכ"ל החברה אריק שמידט, על פי דיווח של סוכנות רויטרס. ככל הנראה נזכה בקרוב לראות תווית נוספת בצד הללו המפנות לחיפושים באתרים, קבוצות דיון, תמונות וחדשות. גם חיפוש מוצרים דרך Froogle יתווסף לעמוד הראשי.

באתר הרג'יסטר יצאו מתוך ההכרזה הזו של חברת החיפוש הענקית, כדי לספר על אחת הבעיות שמציבים הבלוגים בפני מנוע החיפוש שנחשב עדיין לאיכותי ברשת. על פי האתר, משהכריזה גוגל על הפרדת החיפוש בבלוגים מהחיפוש הכללי ברשת, נשמו לא מעט אנשים לרווחה.

הבעיה הבלוגרית של גוגל נובעת מההבדל בין החלק היחסי של כותבי הבלוגים בקרב כותבי האתרים בכלל (0.03 אחוזים מהתוכן המאונדקס בגוגל מקורו בבלוגים, ושיעורם עולה כל הזמן) והחלק היחסי של קוראי הבלוגים בקרב הקוראים בכלל (שהוא קרוב לאפס ולא נמצא בקו עליה מרשים). כשגוגל מדרג את האתרים המתאימים למילת חיפוש מסוימת, הוא מדרג אותה על פי תוכן, ולא על פי קריאות. משמע, למרות שאיש כמעט אינו קורא בלוגים, ואיש בוודאי אינו מעניק לרוב רובם המוחלט בהחלט איזשהו שמץ של אמינות, הרי שגוגל מתחשב בדעתם.

ולא זו בלבד, אלא ששיטת הדירוג של גוגל מסתמכת על קישורים מאתר אחד לאתר השני. על פי ההיגיון הראשוני של גוגל, אתר שרבים יותר מקשרים אליו, נושא בתוכו תוכן טוב יותר, אמין יותר, מעניין יותר, שהרי אם לא כך, מדוע מקשרים אליו בכלל? בעולם הבלוגים, בו קיימות לעיתים מעין קליקות של כמה בלוגים המקשרים האחד לרשומותיו של השני מתוך איזו אחווה או הומור פנימי שאינו נהיר לציבור הרחב, הופכים הבלוגים את עצמם לחשובים בגוגל הרבה מעבר לחשיבותם האמיתית בקרב הגולשים.

מעבר לכך, בלוגרים רבים מכירים בעובדה הזו ומשחקים בגוגל כמו היה מנוע החיפוש ארגז החול הפרטי שלהם. GoogleWash, מונח שנטבע בבלוגים, מתאר קנוניה להעלות אתר מסוים למקום הראשון במילת החיפוש הרלוונטית לו. כל שנדרש הוא לקשר את המילה לאתר המסוים ולבקש מהאחים לקהילת הבלוגים הקרובה לעשות זאת גם כן, ולבקש מהאנשים שהם מכירים, וכן הלאה.

התוצאה מזכירה לעיתים את 1984 של אורוול. מי שמחפש כיום בגוגל את המילים “The Second Superpower” לא יגיע ראשית לאתר המספר על המעצמה הקומוניסטית הישנה, אלא יקבל קישור למאמר של הפרופסור למשפטים ג'יימס מור, המכנה בשם "המעצמה השניה" את תנועת המחאה נגד המלחמה בעיראק. עלייתו של המאמר הזה לראש הרשימה היא תוצר עבודתם של בלוגרים המשתייכים לתנועת המחאה. למעשה, בהינתן המקום ההולך וגדל שתופס גוגל בהגדרת העולם שלנו דרך מילים, הרי שיש כאן חטיפה של מילה, ריקונה ממשמעות אחת והחדרת משמעות אחרת לתוכה, מתוך מניעים אישיים.

לא פלא אם כן שרבים ישמחו לראות את גוגל בועטת את הבלוגים אל הגטו שלהם, מאפשרת להם כלי חיפוש משובחים וכלי ניהול מצוינים, אבל מרחיקה אותם מהכיכר המרכזית שלה. בתחילת החודש היה מי שהמליץ לגוגל להוסיף כפתור המאפשר לגולש להתעלם מתוצאות החיפוש שהושפעו מבלוגים, כשם שישנו כזה המאפשר להתעלם מתוכן פורנוגרפי. לדידם של המציעים, הבלוגים מדללים את איכות התוכן שגוגל מציע באותה מידה.

"לפני שנתיים היית יכול ללחוץ על 'I’m Feeling Lucky' והיה סיכוי טוב שתגיע לאתר שיש לו איזו סמכות", אמר לרג'יסטר גארי סטוק, "היום הסיכוי קטן יותר. ליותר ויותר אנשים יש עוד טקסט להדפיס, לרובם אין משהו בעל סמכות לומר - הם פשוט נותנים לאותיות לרוץ על המסך".

עכשיו ככל הנראה מתכוונת גוגל לשמוע בעצתם של המתלוננים ולהפריד את הבלוגים משאר האתרים. ונשאלת השאלה אם כשאדם יחפש בגוגל את שמו של הכותב המוכשר דייב בארי, יתעלם מנוע החיפוש מהבלוג המוצלח למדי של האיש? ומה בקשר למי שהתפרסמו דרך הרשת, והוכיחו דרכה יכולות עיתונאיות מרשימות? האם ניתן יהיה להפריד את הבלוגים משאר האתרים בלי שהמהלך יהיה כואב מדי? לגוגל הפתרונים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by