ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל מה שרצית לדעת: כרטיסי זיכרון 
 
 
דורון טילמן

זיכרון הוא מזמן כבר לא חלק בלתי נפרד מהמחשב; השוק המגוון מציע היום כרטיסי זיכרון במגוון גדלים ונפחים, כך תבחרו לכם אחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זיכרון תמיד היה מצרך חשוב, והדבר נכון גם בתחום המחשבים. בעוד שמרבית האנשים מכירים את זיכרון המחשב (RAM) והדיסק הקשיח, התחום התרחב רבות בשנים האחרונות, וכיום ניתן לרכוש הרבה מאוד מכשירים אלקטרוניים העושים שימוש בזיכרון מסוג כזה או אחר לאחסון שירים בפורמט MP3, תמונות במצלמה דיגיטלית ועוד.

היום ניתן למצוא לא פחות משישה פורמטים שונים של כרטיסי זיכרון בהם נעשה שימוש, עובדה שהופכת את תהליך הבחירה ביניהם למסובכת במקצת. ובתחום זה ננסה לעזור.
 

הטוב הרע והמכוער

 
במחשב האישי נעשה שימוש בשני סוגי זיכרון עיקריים: הדיסק הקשיח (וגם תקליטורים ותקליטונים) שומר את המידע האצור בתוכו גם כאשר המחשב כבוי; בניגוד גמור לו קיים גם זיכרון המחשב (RAM) המורכב מאוסף של שבבים אשר מאפשרים גישה מהירה ביותר למידע (הרבה מעבר למהירות הדיסק), אבל רק כל עוד המחשב דולק. בעת כיבוי המחשב כל המידע שבהם נמחק.
 
 
שילוב של המיטב משני העולמות הביא ליצירת זיכרונות הפלאש (Flash), שכוללים את היתרונות הבאים:
- הם אינם מכילים חלקים נעים, ולכן יכולים לפעול גם במהלך תנועה
- שומרים את הנתונים גם כאשר אינם מקבלים אספקת חשמל
- קטנים בהרבה מכל דיסק קשיח ואפילו מיני דיסק
- יכולים להכיל כמות גדולה יחסית של מידע (עד 2 ג'יגה בייט ויותר)
- מאפשרים להגן על המידע באמצעות סיסמה ואמצעים אחרים
- יכולים להחזיר מעמד שנים רבות

אבל לא הכול מושלם:
- מחיר גבוהה לעומת דיסק קשיח או תקליטור
- מהירות העברת המידע איטית יחסית, במיוחד בהשוואה לדיסק קשיח או תקליטור
- מגוון רחב של פורמטים מקשה על הבחירה והשימוש בהם
- מצריכים שימוש בכונן מסוג כלשהו (או במוצר בו הם משולבים) כדי לאפשר חיבור למחשב
- לא תמיד נותנים מענה לצורך להשתמש בהם כאמצעי לאתחול (Boot) המחשב
 
 

הפורמטים

 
כפי שציינו, יש לא פחות מ-6 סוגים של זיכרונות פלאש, הנבדלים בכמה תחומים זה מזה. הסיבה לכך נובעת גם מרצון של יצרנים שונים להרוויח קצת כסף כדי לפתח רכיבים המותאמים בראש ובראשונה למוצרים שהם מוכרים, וגם בגלל הצורך לתת מענה לצרכים שונים מבחינת גודל, מחיר, מהירות ושאר פרמטרים.
 
 
ברשותכם נתחיל בסקירה קצרה של כל אחד מהם:

(CompactFlash (CF
הראשון מבין הזיכרונות שפותחו, דבר שהפך אותו לבין הנפוצים שבהם. הוא מגיע בשני סוגים (Type I ו-Type II) הנבדלים בעובי, ומכיל גם אפשרות של פלט/קלט (I/O). עובדה זו מאפשרת להשתמש בכרטיס כדי לחבר מצלמות, כרטיסי רשת ושאר רכיבים למחשבי כף יד או כל מוצר אחר התומך בו.

(SmartMedia (SM
כרטיס קטן מידות זה הפך גם הוא לחביב הקהל. כפי שתראו בהמשך הוא נוטה להיות הזול מבין מרבית האפשרויות. חוסר יכולת לשמש כאמצעי קלט פלט והמגבלות בנפח האחכסון מן הסתם יגרמו לו לחלוף מהעולם, אבל רק אחרי שיפסיקו להשתמש בו כאמצעי אחסון במוצרים כה רבים.

(Secure Digital (SD
גודלו הזעיר (בול דואר), היכולת לאחסן מידע בצורה מאובטחת (כפי שניתן להבין מהשם) והאפשרות של I/O תורמים הרבה לפופולאריות של תקן זה, במיוחד כתחליף ל-CF. ולמי שתהה, זמן לא רב אחרי יצירת הפורמט, יכולות האבטחה שלו נפרצו.
 
 
(MultiMedia Card (MMC
דומים מאוד לאח הצעיר (SD), בעיקר מבחינת גודל, אבל אינם נותנים מענה טוב מספיק מבחינת אבטחה ולא תומכים ב-I/O. ניתן להשתמש בהם במרבית המקרים בהם נעשה שימוש ב-SD, אבל לא להיפך.

(Memory Stick (MS
התשובה של חברת סוני לזיכרונות הפלאש. למרות שהשימוש בתקן זה נפוץ בעיקר במוצרי סוני השונים, היכולות שלו יאפשרו לו להישאר עמנו עוד זמן רב. בשנים האחרונות נוספו לתקן זה גרסה קומפקטית בשם Memory Stick Duo, וגרסה משוכללת יותר בשם PRO.

(xD Picture Card (XD
התקן החדש ביותר מבית אולימפוס ופוג'י נוצר כדי לתת מענה בעיקר בתחום המצלמות לעומת ה-SD וה-MS.
 
תקן נוסף שקיים בשוק הוא ה-MicroDrive (במקור של IBM). כאן נעשה שימוש בגרסה ממוזערת של דיסק קשיח, ולא בזיכרון פלאש. דבר שמביא כמובן שורה של יתרונות וחסרונות, שבהם נעסוק אולי בעתיד.

כל התקנים שהזכרנו עד עכשיו נמצאים בשימוש בעיקר בהתקנים אלקטרונים ניידים (כמו נגני MP3 ומצלמות דיגיטאליות) וכן במחשבי כף יד. בהחלט ניתן להשתמש בהם לאחסון קבצי מחשב רגילים, אבל לשם כך יש צורך להשתמש באותו התקן אלקטרוני, או באמצעות כונן שיתחבר למחשב (ואותם נזכיר אחר כך). וכאן נכנס לתמונה תקן ה-USB.
 

USB Flash

 
העובדה ששקעי USB קיימים כמעט בכל מחשב, הפכו את השילוב שלו עם זיכרון פלאש לנוסחה מנצחת. השם הנפוץ בתחום הוא כמובן ה-DiskOnKey של חברת M-Systems, אבל כיום ניתן למצוא עשרות רבות של מוצרים מכל מיני חברות.

פרט לשימוש כאמצעי אחסון, ניתן למצוא דגמים המכילים מעבד זעיר בהתקן המאפשר לו להריץ יישומים שונים וגם להגן על נתונים באמצעות סיסמא ואפילו טביעת אצבע.
 
מוצרים אלה יכולים להוות תחליף נאות לדיסקטים ותקליטורים, אבל יש להם בעיה אחת עיקרית. נכון להיום, רק חלקם מאפשרים אתחול של המחשב (Boot) וזאת על ידי שילוב של תמיכה על ידי יצרן המוצר – לעיתים יש צורך בביצוע פירמוט בצורה מיוחדת, וכן בתמיכה של ה-BIOS של המחשב. במידה וניתן להגדיר שם אתחול מאמצעי USB (לעיתים מופיע כ-USB HDD ו-USB ZIP). לכן כדאי לבדוק אפשרות זו היטב לפני הקניה.
 

עוד נקודות למחשבה

מהירות – מהירות הקריאה והכתיבה של התקן הזיכרון אותה מציין היצרן תלויה כמובן בחיבור לאותו רכיב ששולח את המידע. במחשב האישי נעשה שימוש בחיבור USB או Firewire, דבר שיכול להגביל את מהירות העברת המידע למגה לשנייה (ואפילו פחות) בתקן USB 1. לכן כדאי לבדוק כי הכונן (או התקן זיכרון USB) עובדים באמצעות USB2 או Firewire.

מחיר למגה – בדומה לדיסק קשיח, גם כאן כדאי להסתכל על המחיר למגה בייט ולא על המחיר הכולל, במיוחד אם אתם רוצים להשקיע בתחום האחסון. זכרו רק שכמו תמיד, המחירים יורדים עם הזמן.

גודל – למרות שמדובר בסדרי גודל קטנים יחסית, אפשרויות כמו אובדן, או התקן USB שבולט יתר על המידה מהמחשב עלולות להפריע במצבים מסוימים.
 

קוראי כרטיסים

פרט ל-USB, לא תמצאו במחשב שקעים לכל אותם כרטיסי זעירים. אפשרות אחת להעביר מידע מהם ואליהם הוא באמצעות אותו התקן שמכיל אותם – מצלמה דיגיטאלית שמתחברת למחשב עם כבל מתאים ומשמשת כאמצעי הכותב והקורא על הכרטיס. האפשרות השנייה היא לרכוש כונן התומך בתקן אחד יותר ואשר יתחבר למחשב.

המבחר בשוק הוא גדול למדי, וניתן למצוא בקלות דגמים שיכולים לקרוא כל דבר שזז. מבחינת מחיר מדובר בסדר גודל של 80 שקל לסוג אחד של כרטיס ועד 600-700 שקל לקורא/כותב התומך בכמה תקנים. גם כאן נושא המהירות תלוי בדרך בה מחובר הכונן למחשב. כמו כן, כדאי לשים לב כי מדובר בכונן שאפשר להעבירו ממקום למקום (וממחשב למחשב).
 

הטבלה לא משקרת

 
המחיר מן הסתם ישחק תפקיד חשוב בבחירה שלכם, ולכן צירפנו טבלה שתעזור. רק אל תשכחו שכרטיס הזיכרון הוא רק חלק אחד מהמוצר שמכיל אותו, ולכן הוא אינו יכול להוות הגורם הקובע ברוב המקרים.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, אל תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by