ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שלא תזכה לשנה הבאה 
 
 אני ראשון!!!!1 ספאם האימייל הראשון   
 
עידו קינן

מזל טוב (?): אתמול לפני 25 שנה נשלח דואר הזבל הראשון. למרבה ההפתעה, המילים כסף, סקס ו"עבודה מהבית" לא הוזכרו בו בכלל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לך, יא זבל! מחשב Dec-20
 לך, יא זבל! מחשב Dec-20   
הוא כבר ממש בחור צעיר ומצליח, הספאם.

אתמול לפני 25 שנה, ב-3 במאי 78', נשלח ספאם האימייל הראשון, כך לפי בראד טמפלטון, אחד מוותיקי האינטרנט. הספאם הזמין את הנמענים לתצוגה פתוחה של הדגמים החדשים של Dec-20, מחשב מרכזי (מיינפריים) של חברת Digital Equipment Corporation.

הספאם חובר ב-1 במאי, ונשלח כעבור יומיים ברשת ארפאנט. הרשת היתה קיימת אז כשש שנים, והאימיילים יצרו את חלק הארי של התעבורה בה. הערכות מצביעות על כך שבימינו אנו, הספאם תופס 40 אחוז מתעבורת האימיילים הכוללת בעולם.

הספאם נשלח לכל מנויי ארפאנט (ARPANET) בחוף המערבי של ארה"ב. לא היה קשה להשיג את כתובות האימייל שלהם – הן הופיעו במדריך מודפס – אולם מחבר ההודעה, קארל גרטליי, עוזר טכני ב-DEC, נאלץ להקליד ידנית את הכתובות. וגם אז זה לא עבר חלק: תוכנת האימייל לא תמכה בכמות העצומה של האימיילים (כמה מאות), וחלקם גלשו אל שדות ה-CC, ה-BCC, הנושא והתוכן.

שולח הספאם היה משווק של DEC, גארי ת'וארק, אולם באימייל הוא הזדהה רק כ-THUERK at DEC-MARLBORO. הכתובת המוזרה נובעת מכך שבאותם ימים לא היתה קיימת שיטת הסיווג של אתרים לפי סיומות בסגנון com, וסימן ה-@ הוחלף לעיתים במילה המפורשת – at. אחת השיטות הנפוצות כיום להתחמקות מספאם היא, למרבה האירוניה, החלפת ה-@ במילה at או בסימן אחר, כדי למנוע מהרובוטים, ש"קוצרים" כתובות אימייל המופיעות בעמודי אינטרנט, לזהות שמדובר בכתובת לגיטימית.

טמפלטון שוחח לאחרונה עם ת'וארק, שלא חשב אז, ואינו חושב היום, שעשה משהו לא בסדר. הוא חושב שהמידע על Dec-20 היה רלוונטי לקהילת ארפאנט. עם זאת, מפעילת ארפאנט, סוכנות התקשורת ההגנתית (Defense Communications Agency), התלוננה בפני מעסיקו של ת'וארק, משום שמדיניות השימוש הגבילה את השימוש ברשת לשימושים מחקריים ולימודיים. אולם למרבה ההפתעה, הגיעו גם תלונות מאנשים שלא קיבלו את הספאם, משום שהם חשו מחוץ ללופ בדיון שהתקיים על הלגיטימיות של שיטת הפרסום הזאת.
 
 
במקור, "ספאם" הוא שמו המסחרי של הלוף של חברת Hormel Foods (שחגג אשתקד 65 שנה לקיומו). המונח נטבע כשמו של דואר הזבל הפרסומי שנים רבות לאחר מכן, בתחילת שנות ה-90' של המאה ה-20. אחד ההסברים אומר שהכינוי מבוסס על שיר של חבורת מונטי פיית`ון הבריטית, מתוך מערכון שהקדישה החבורה לספאם. השיר מורכב בעיקר מחזרה אובססיבית על המילה ספאם, תוך עלייה בעוצמת הקול, שמחרישה כל שיחה אחרת. דבר זה דומה להתנהגות של דואר הזבל, שמחריש כל תקשורת אחרת באינטרנט. הסבר נוסף גורס שהכינוי נטבע על ידי קבוצת מעבדת המחשבים של אוניברסיטת דרום קליפורניה, משום שיש לו מאפיינים משותפים עם המאכל: איש לא רוצה או מבקש אותו; הוא הפריט הראשון שנדחק לצד כשמגיעה המנה העיקרית, כמו דואר הזבל שנדחק לצד עם קבלת אימייל רגיל; לעיתים רחוקות הוא באמת טעים, כמו שמעט מאוד מדואר הזבל הוא באמת מועיל.

ומה נקנה לספאם האימייל ליום הולדתו? ויאגרה צמחית? אולי. מצד שני, הוא רק בן 25, ולא נראה שהוא סובל מאין-אונות. שמא ערכת הפחתת משקל מיידית? ומה אם פשוט נעניק לו את ספר הנימוסין של חנה בבלי? אולי הוא ילמד משהו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by