ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איימש: לא נסגיר פרטים של מחליפי קבצים 

איימש: לא נסגיר פרטים של מחליפי קבצים

 
 
אהוד קינן

מנכ"ל החברה, אילן אורן, בראיון ל"חיים ברשת": לבקש את זה ממני זה כמו לבקש מיצרן צורבים את שמות הלקוחות שלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות לשיתוף קבצים מאפשרות למיליוני משתמשים ברחבי העולם להחליף כל קובץ שירצו. בפועל, התוכנות הללו משמשות להחלפה בלתי חוקית של שירים, סרטים ותוכנות שמוגנים בחוקי זכויות יוצרים. אחת החלוצות בתחום, נאפסטר, נסגרה בעקבות תביעה שהגישו האולפנים הגדולים לבית המשפט. בסוף השבוע האחרון פסק בית המשפט בלוס אנג'לס פסיקה הפוכה לזו של משפט נאפסטר, והכשיר את המשך פעילותן של שתי חברות אחרות לשיתוף קבצים, גרוקסטר ומורפיאוס.

חברה נוספת, iMesh הישראלית, שחררה לאחרונה גרסה חדשה ומשופרת. "התוכנה מאפשרת לשתף קבצים", אמר לחיים ברשת מנכ"ל החברה, אילן אורן. "הקבצים האלה יכולים להיות קבצים שאין שום בעיה לשתף אותם, ועשויים להיות קבצים שבעל זכויות היוצרים איננו מתיר לך לעשות בהם את זה. לי אין יכולת לדעת את זה. מי שצריך להקפיד על הכלל הזה הוא המשתמש, מי שמשתף את הקבצים."

יש אחריות מצדכם לספק פרטים של משתמשים שהפיצו מסחרית קבצים בצורה לא-חוקית?
"אינני יכול לדעת מי המשתמשים. אנחנו לא קשורים אליהם. בדיוק כפי שמיקרוסופט לא קשורה למי שמשתמש באאוטלוק. זה שיוזר הוריד איימש, אני לא יודע מה הוא עושה איתו. זה בערך כמו ללכת לפיליפס, לסוני ול-HP, שמייצרים צורבי סי.די. רום, ולהגיד להם: 'אנחנו מבקשים שתדווחו לנו על כל יוזר שצורב את השיר של מדונה, כי אסור'".
 
 
האם יש לך יכולת לקבל את כתובות ה-IP של הגולשים שמשתמשים בשירות שלך?
"אין לי שרת כזה. אנחנו לא מתערבים בתהליך [של החלפת הקבצים – א"ק], ולכן אנחנו לא יכולים לדעת. הדבר איננו אומר שהתעשיה לא יכולה לדעת. התעשיה יכולה לנסות לגלות מי הם היוזרים, ויש כזה מין משפט שמתנהל בארה"ב כנגד חברת ורייזון, שנדרשת לגלות מי זה יוזר מסוים. היא בינתיים טוענת שהיא לא רוצה להגיד. היא בינתיים בתיק הראשון בבית המשפט הפסידה, אבל לקחו את זה לבית המשפט לערעורים".

לפני שנתיים קיבלה איימש מכתב מ-RIAA, איגוד תעשיית המוזיקה של ארה"ב, בו היא מתבקשת להסיר משרתיה את השירים המוגנים בזכויות יוצרים. סמנכ"ל הפיתוח בחברה, יגאל מגזיניק, אמר אז שחלק מהשירים אכן הוסרו. מאז, מספר לנו אורן, נעשו מספר שינויים בתוכנה: "המערכת הישנה של איימש היתה סנטרלייז, זאת אומרת, היה לה שרת מרכזי. לכן, יכולנו לטפל בדברים האלה. כבר מזה שנתיים אין לנו שרת מרכזי".

היכולת שלכם לשלוט על התכנים הופסקה?
"היא אפס".

מי שהשתמש לאחרונה בתוכנות השונות כדי להוריד באופן בלתי חוקי שיר של מדונה, ודאי זוכר את התרגיל שעשתה. מדונה הפיצה קובץ מזויף (spoof), שבו היא נשמעת מקללת את המשתמש במקום לשיר. בנוסף, עדיין נתקלים משתמשים בקבצים שתכולתם ושמם שונים לגמרי.
 
האם נתקלתם בבעיות כאלה?
"זה המחלה של החלפת קבצים, אין מה לעשות. אי אפשר למנוע מגורם כלשהו לתרום קובץ שהשם שלו הוא משה, ובפנים יש תמונת עירום של ברכה. היוזרים יודעים שמנסים להפריע".

באיימש יש לזה פתרון פשוט: כוכבים ירוקים מסמנים את רמת השיתוף בקובץ בין המשתמשים. קבצים מזויפים או בעלי איכות גרועה ימחקו בדרך כלל על ידי המשתמשים, דבר שיוריד את הפופולריות שלהם ואת מספר הכוכבים שלהם. אורן: "סביר להניח שאם מישהו הוריד קובץ של מדונה שהוא spoof, הוא ימחק אותו, ואז הוא לא ישתתף במשחק הזה. אז בימים הראשונים היא תעשה בעיה כי היא היחידה שמספקת אותו. אבל מהר מאוד, אחרי יום יומיים, הקובץ האמיתי יקבל יותר ויותר כוכבים כל הזמן. לכן מומלץ תמיד להוריד את אלה שנמצאים ברמת שיתוף של 3 כוכבים ומעלה. לא להוריד את אלה שמופיעים באחד או שניים. כוכב אחד או שניים, זה אומר שאין הרבה ספקים ברשת של הקובץ. זה אחד משניים, או שהוא סתם לא פופולרי, או שהוא בעצם לא הקובץ המקורי"

בעתיד מתכננים באיימש לספק תוכן חוקי להורדה. "אנחנו כבר מכינים את המערכת לשיווק של תוכן בצורה מוסדרת. כבר בגרסה החדשה יש ניסוי קטן מאוד: בפינה השמאלית ישנו אייקון עם חסות של איזשהו משחק. כשאתה מקיש עליו ברשת הוא יורד, באמצעות איימש, מהאתר החוקי שלו. המפיץ יודע שהקובץ הזה ירד. הוא בשלב מסויים מבקש ממך לשלם עבורו, ואם לא – אז הוא יפסיק לעבוד. יש שמה כזה ניסוי, בלון שהפרחנו. איימש יודע גם להוריד, לא רק מהעמיתים, אלא גם משרתים מרכזיים חוקיים."

ועברית? תמיכה בקבצים עם שם בעברית תמיד היתה, אבל האם תצא גרסה עברית לתוכנה? אורן: "יתכן וזה יקרה. אין לנו בעיה להוציא גרסה בעברית. אנחנו רק לא נטפל כרגע בענין של ימין ושמאל – זאת אומרת שאם המילה file מופיעה אצלנו בצד שמאל, אז המילה קובץ תופיע בצד שמאל... כן, מאוד יכול להיות שתצא גרסה בעברית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by