ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל על הקול ורמקולים 
 
 
דורון טילמן

מדריך מקיף שילמד אתכם הכל על הקול שיוצא מהמחשב שלכם: כרטיסי קול, רמקולים, חיבורים וכל מה שאתם צריכים. חלק שני ואחרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ללא כל הקדמה מיותרת, נמשיך את המדריך משבוע שעבר, על כרטיסי קול ורמקולים.
 

חיבורים

 
כרטיסי הקול המודרניים מכילים ערב רב של שקעים ומחברים. יש גם דגמים הכוללים מחברים נוספים בדמות כונן (Drive/Rack) היושב בקדמת מארז המחשב (או מחוצה לו) ומאפשר גישה מהירה לכל מה שיש על הכרטיס, וגם חיבורים נוספים, שליטה בעוצמת הקול, חיבורי USB, Firewire ושלט רחוק. בהחלט אין טעם לשלם על דברים שאינכם זקוקים להם, ולכן נסקור את כל האפשרויות הקיימות, מהחובה לרשות.

חיבור לכונן תקליטורים או DVD במחשב - חיבור המצוי בחלקו הפנימי של כרטיס הקול ומשמש להעברת מוזיקה מהכונן ישירות לכרטיס הקול. החיבור קיים בגרסה אנלוגית, המספק איכות נמוכה יחסית וגרסה דיגיטאלית (הנקראת לפעמים גם CD SPDIF) בעלת איכות משופרת.

חיבורים אנלוגיים – משמשים לחיבור ישירות לרמקול, אוזניות, מיקרופון וכדומה:

Line Out – משמש לחיבור זוג רמקולים או אוזניות. לעיתים יש חיבור כפול, עם ובלי הגברה, לשימוש עם רמקולים בעלי הגברה חיצונית איכותית יותר.

Line In – משמש לחיבור מיקרופון או מערכת סטריאו חיצונית כדי לאפשר הקלטה. לעיתים קיים חיבור נפרד למיקרופון.

חיבור לג'ויסטיק ו-MIDI – חיבור זה בעל שימוש כפול מאפשר לחבר ג'ויסטיק או כלי נגינה התומכים בטכנולוגית MIDI (כמו אורגן).
 
 
כרטיס התומך ביותר מזוג רמקולים:
שקע ה-Line Out ישמש גם לחיבור זוג הרמקולים הקדמיים.
Rear Out – חיבור מיוחד עבור זוג הרמקולים האחוריים.
שקע נוסף לחיבור הרמקול המרכזי (Center) וה-Sub Woofer.

כרטיסים התומכים ברמקולים ומערכות דיגיטאליות יאפשרו להשתמש בחיבורים שהזכרנו (או בנוספים) להעברת מידע בפורמט דיגיטאלי בתקן הנקרא SPDIF. בצורה זו פס הקול של סרט DVD יועבר ישירות למערכת המכילה מפענח שיודע לקחת את המידע ולחלק אותו בין כל הרמקולים. לעיתים קיים גם חיבור שכזה בגרסה אופטית (לחיבור MiniDisc למשל).
 
 

להוציא את הקול החוצה

 
עוד דרך להתגבר על בעיית הרעש הנובעת מהמרת אות דיגיטאלי לאנלוגי בתוך המחשב, היא להרחיק את התהליך מהמארז, באמצעות רמקולי USB או כרטיס קול חיצוני.

רמקולים שכאלה (מצאנו בודדים למכירה ברשת, 300-900 שקל) מתחברים למחשב דרך שקע ה-USB, ולמעשה אינם זקוקים כלל לכרטיס קול. המעבד הראשי מבצע את כל תהליך העיבוד, (אפקטים וכל דבר אחר), ומוציא את המידע החוצה, שם הוא מומר לאות אנלוגי שהרמקול משתמש ליצירת המוזיקה והקולות. כך מובטח צליל נקי מעיוותים, זאת כל עוד אין הפרעות לזרימת המידע החוצה או לעבודת המעבד (שכעת עסוק גם ביצירת מוזיקה).

כרטיס קול החיצוני הוא פיתוח חדש יחסית, והידוע מכולם הוא ה-Extigy של Creative (החל מ-780 שקל). היתרון הוא בפשטות החיבור – שוב משתמשים ב-USB, וביכולת לבצע את כל החישובים הנדרשים לבד. בנוסף הכרטיס יכול לשמש כמפענח לנגן DVD חיצוני, ללא צורך במחשב. אבל עדיין ישנו ניצול של המעבד להעברת הנתונים בין הכרטיס למחשב (אם כי פחות לעומת הרמקולים.

פתרונות אלה טובים כמובן גם למחשבים ניידים בהם איכות הקול ירודה בהרבה (לרוב בגלל הרמקולים) ויכולת עיבוד קול חלשה. לא חייבים אפילו לקנות משהו משוכלל, ויש מוצרים פשוטים בהרבה.
 

איזה כרטיס לקנות

ההחלטה של מה לקנות תלויה בראש ובראשונה בצרכים שלכם. חובבי יצירת המוזיקה ישקיעו כסף רב בבניית מחשב שיספק את כל הצרכים שלהם מבחינת איכות.

האדם הממוצע לעומת זאת יוכל להסתפק בשבב המשולב בלוח האם, ואפילו לקבל אפשרויות רבות מאוד עם לוח אם בשם nForce של חברת Nvidia (החל מ-450 שקל), אשר נלחם יפה בפאר היצירה של Creative.

מי שזקוק לכל החיבורים, או שיש לו כבר לוח אם, יכול להסתפק בכרטיס קול פשוט (פחות מ-100 שקל), או יקר יותר עם חיבורים חיצוניים.

למתלבטים בין משחקים ומוזיקה, הכרטיסים של Creative יתנו לרוב תמיכה טובה יותר במשחקים בעוד שחברה בשם Terratec (שניהם בין 100 ועד יותר מאלף שקל) נוטה לאיכות גבוהה מבחינת פלט וקלט. כדאי לבדוק היטב לפני רכישת כרטיס קול זהה המשווק כשניים – לשוק המשחקים ולשוק המוזיקה.
 

צליל היקפי

 
בשבוע שעבר הזכרנו בקצרה את הקיום של תקני צליל היקפי שהביאו מהפכה של ממש לעומת הסטריאו המיושן. כדי שתוכלו לשמוע פס קול של סרט או משחק באחד מאותם תקנים יש צורך במפענח שייקח את המידע ויוביל אותו לרמקולים. לשם כך תוכלו להשתמש בכרטיס קול התומך בכך (וקיימים הרבה) או במפענח חיצוני נפרד או כחלק מסט של רמקולים, שמקבל את המידע באמצעות יציאה דיגיטאלית.

בין התקנים הקיימים והנפוצים ניתן למצוא:
(Dolby Digital (AC-3 – המוכר והנפוץ ביותר אשר עושה שימוש במינימום של 6 רמקולים. כל סרט DVD מכיל את פס הקול בתקן זה. כאשר לתקן זה נוסף רמקול נוסף (6.1) הוא נקרא Dolby Digital EX.

DTS – גם תקן זה עושה שימור ב-6 רמקולים (5.1). הוא נחשב איכותי יותר, אבל בניגוד לקודמו, אין חובה לשלבו ב-DVD. מה שהופך אותו לטיפה פחות נפוץ.

THX – זהו תקן של איכות, שנועד להבטיח רמת מסוימת של צליל ומוזיקה שיופק ממערכת הקול שברשותכם. כרטיס קול או רמקול בעל תקן זה פשוט מבטיחים איכות ברמה טובה, אבל אין זה אומר שרמקול אחר לא יפיק את אותה איכות או אפילו יותר.

פורמט נוסף שרק נזכיר את קיומו הוא DVD Audio שהוא למעשה גרסת ה-DVD לדיסק המוזיקה הרגיל. כאן מדובר באיכות גבוהה יותר, אם בסטריאו או ב-6 רמקולים. נכון להיום רק כרטיס ה-Audigy 2 (החל מ-750 שקל) מאפשר ליהנות מפורמט זה במחשב. אבל גם לתקן זה יש מתחרים.
 
בהקשר לכרטיסי קול (ורמקולים) התומכים ב-6.1 ואפילו 7.1 נציין כי מדובר לרוב בשילוב מידע בין שני הרמקולים האחוריים של תקן 5.1 כדי ליצור 1-2 רמקולים נוספים. דבר זה לא תמיד מצדיק את האיכות (והמחיר).

זה המקום להזכיר כי צליל היקפי יכול להיות מדומה; דימוי צליל עבור 6 רמקולים על גבי שניים או אוזניות, וגם השמעה של קובץ MP3 סטריאופוני על 6 רמקולים. כל זאת נעשה על ידי תקנים של יצרני כרטיסי הקול (כמו CMSS) או של יצרני תקני האודיו (כמו דולבי).
 

רמקולים

גם לגבי רמקולים יש להתאים את הרכישה לצרכים ולכמות הכסף שניתן להוציא.
נקודות חשובות שיש לשים לבן אליהן הן;
- החיבורים הקיימים ברמקול, שיקבעו כיצד יתחבר לכרטיס הקול ואם יהיה ניתן לחבר אליהם גם אוזניות למשל.
- מי שברשותו כרטיס קול שלא יודע לפענח פס קול היקפי, יזדקק למה שנקרא רמקולים דיגיטאליים, שפשוט מכילים מפענח המקבל מידע דיגיטאלי ישירות מהמחשב.
- שליטה בווליום ומאפיינים נוספים גם כן חשובה, במיוחד כאשר קיים מפענח. במרבית המקרים הכפתורים קבועים ברמקול או במפענח, אבל לעיתים קיים גם שלט חוטי.
- הקפידו שהרמקולים מוגדרים כממוגנים (Shielded) – למניעת השפעת המגנט שבהם על המחשב.

מרבית הבדיקות לקביעת איכות הרמקולים תלויות במאזין, בכרטיס הקול, במפענח והתוכן המושמע. ולכן הן די סובייקטיביות. נתון מספריים שכן אפשר להסתמך עליהם הוא עוצמת הרמקולים (RMS), הנמדדת בוואט, SNR משבוע שעבר. ויש גם bandwidth (או Frequency Response) שאומר מהו טווח הצלילים שיכול הרמקול לייצר, לרוב 20hz – 20Khz.

מי שמאס ברמקולי הקופסה הגדולים, יתפתה לרכוש רמקולים שטוחים (flat speakers) שנראים נהדר ולא תופסים מקום, אבל האיכות שלהם פחות טובה ברוב המקרים.

מבחינת מחיר, זוג רמקולים פשוטים עם מגבר אפשר למצוא אפילו ב-30 שקל, עבור תוספת של סאב וופר המחיר עולה ל-90 שקל. סט של 4.1 ניתן למצוא החל מ-270, ו-5.1 אפילו ב-320 שקל. המבחר והמחירים הם אין סופיים, אבל הנה אתר שיכול לעזור.
 
כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, אל תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by