ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כך ניצלנו מצרה גדולה? 

כך ניצלנו מצרה גדולה?

 
 
יוני שדמי

סיכום אירועי הבאג מסביב לעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד עכשיו, אין כיסי אוויר. המרכז הבינלאומי לבקרת טיסות בקנדה, ערב המילניום.
 עד עכשיו, אין כיסי אוויר. המרכז הבינלאומי לבקרת טיסות בקנדה, ערב המילניום.   
כל חדשות ההיי-טק החווירו השבוע אל מול הידיעה החשובה האחת: באג 2000 סוף סוף הגיע. מטוסים לא התרסקו, מלחמות אטומיות לא פרצו בלהבה, וכולנו, בסך הכל, די בסדר. אבל, חשוב לזכור, עדיין אי אפשר לשחרר אנחת רווחה. כל מי שממהר להכריז על קונספירציה בינלאומית ועוקץ גלובלי לגניבת מיליארדי דולרים במסווה של תיקון באג קטן אחד צריך להביא קבלות מה31.11.99, לכל הפחות.

לפי כמה מההערכות, 600 מיליארד דולר הושקעו בהכנה לשנת לבאג. הרבה, הרבה מאוד כסף. מי שאומר שכל הכסף הזה הושקע לשווא, צריך לזכור שנכון לכתיבת שורות אלה, יש לבאג רשימת נפגעים מכובדת. מערכת התעופה בסרי-לנקה כמעט ולא מתפקדת, כרבע מהשירותים הממשלתיים בגמביה סובלים מבעיות Y2K חמורות, ומערכת אספקת המים של ניקרגוואה נמצאת על סף אי-התפקוד.

גם כורים גרעיניים, לוויינים ומערכות מחשב קריטיות אחרות סבלו מכמה תופעות לוואי של הבאג. כך שאולי בכל זאת היה קמצוץ של אמת באגדת הבאג האורבנית.
 
בזבוז? מרכז ההכנה לשנת 2000 של אי.בי.אם, הגדול מסוגו בעולם
 בזבוז? מרכז ההכנה לשנת 2000 של אי.בי.אם, הגדול מסוגו בעולם   
הבעיות הרציניות
מחשבי מס ההכנסה במדינת גמביה האפריקנית סבלו מקריסה טוטאלית, ונכון לזמן כתיבת שורות אלה עדיין אינן מתפקדות. מערכת אספקת המים בניקרגוואה סובלת מקשיים רציניים, ולפחות רבע מאזרחי המדינה עשויים להתקשות במציאת ברז עם מים זורמים. כל נמלי התעופה בסרי-לנקה הושבתו משימוש, כשטיסות דחופות בלבד עדיין ממריאות ונוחתות. עדיין אין פרטים רבים על התקלות הללו, אך כולן נגרמו כתוצאה מהבאג.

100 בניו-זילנד
ניו-זילנד הייתה המדינה הגדולה הראשונה לחוות את הבאג (לפניה זרחה שמש המילניום על 300 תושבי איי צ`אט`אם), והחששות היו גדולים. אבל ההכנות הקדחתניות השתלמו, כשהתקלה הרצינית ביותר בה נתקלה המדינת קרתה באתר האינטרנט של שדה התעופה הבינלאומי בניו-זילנד, שטען בדף פתיחה מיוחד ש"לא נתקלנו בשום בעיות הנובעות מבאג 2000", בעוד התאריך על הדף היה הראשון לינואר, שנת 100.

באג אגד
באוסטרליה גרמה בעיית באג 2000 למכונות כרטיסי האוטובוס האוטומטיות בערים אדלייד והוברט לתקלה והתרסקות זמנית. עובדי התחזוקה בתחנות האוטובוסים המרכזיות במקום, שתודרכו מבעוד מועד, תיקנו את הבעיה תוך שעות ספורות.
 
 
גם כאן אין תקלות. סוחרים חוגגים בבורסת סאו-פולו
 גם כאן אין תקלות. סוחרים חוגגים בבורסת סאו-פולו   
מנויי הוטמייל: בחזרה לעתיד
כמה מנויים של שירות הדואר הפופולארי ביותר בעולם, הוטמייל, קיבלו מספר הודעות דואר עם התאריך הלא-ריאליסטי בעליל .1900 ההודעות הגיעו ליעדן ולא גרמו לכל תקלות במחשבי הוטמייל.

בעיות משפטיות בקוריאה
נאשמים ותובעים בעיר סואון, דרום קוריאה, הוזמנו להופיע למשפט ב4 לינואר, .1900 דובר מערכת בתי המשפט הקוריאני מיהר להבהיר שמדובר בתקלה מקומית ותו לא, שנגרמה כתוצאה מכך שאחד המחשבים בבית המשפט לא עודכן בתוכנות Y2K מתאימות.

מזור למהמרים כפייתים
כמה ממכונות ההימורים במסלולי המירוצים בדלוור, ארה"ב, סבלו מבאג 2000 ותיסכלו מאות מהמרים לאחר שבלעו את סכומי ההימורים שלהם. טכנאים שהוזעקו במהירות למקום השיבו את הסדר על כנו. לסוסים שלום.
 
תקלות לא משמעותיות. עובד בתחנת הכנה לשנת 2000 של אחד מהכורים הגרעיניים בארה``ב
 תקלות לא משמעותיות. עובד בתחנת הכנה לשנת 2000 של אחד מהכורים הגרעיניים בארה``ב   
בקולומביה אין רמזורים
המחשב ששולט בתעבורה וברמזורים בעיר קולומביה, ארה"ב, התגלה כלא תואם לבאג 2000. התקלה התגלתה שעות ספורות לפני המעבר לשנה החדשה, ונראה היה שטכנאי העירייה לא יספיקו לעדכן את המערכת עד לכניסת המילניום, כך שהשלטונות המקומיים מצאו פתרון פשוט: הם הזיזו את השעונים בכל העיר כמה שעות אחורה.

מבוכה בצרפת
אחרי שתיקתק במשך יותר מ1000 ימים, שעון המילניום המפורסם בפריז, שכיכב במרכז מאות אירועים בעיר בשנים האחרונות, הפסיק לתפקד בדיוק שעה לפני חצות. לא נעים.

התקלות הגרעיניות הראשונות
ארבעה כורים גרעיניים ביפן הם כנראה הכורים הגרעיניים הראשונים בעולם להיתקל בבעיות באג 2000. הבעיות, חמש במספר, שלא היו קשורות למערכות הבטיחות של הכור, תוקנו במהירות.
 
מופתעים לטובה. הסמל של וועדת ההכנה הרשמית של ארה``ב לשנת 2000
 מופתעים לטובה. הסמל של וועדת ההכנה הרשמית של ארה``ב לשנת 2000   
תקלות גרעיניות גם בארה``ב
שבעה כורים גרעיניים בארה"ב סבלו מבעיות שונות הקשורות לבאג 2000, מדווחת סוכנות הידיעות "רויטרס". התקלות התרחשו במערכות שעוסקות בהרשאות כניסה לחלקים שונים של הכור, מערכות מטאורולוגיות, ומערכות לניתוח נתונים. כל התקלות תוקנו.

לווין צרפתי מתקלקל
לווין מזג האוויר צרפתי היה העצם החוץ-אטמוספירי הראשון לחוות מבעיות באג 2000, כשתקלה זמנית במערכות הלווין גרמה לו לקטלג כמה מהתמונות שצילם כאילו צולמו בשנת 19100. הבעיה תוקנה במהירות.

פיגוע 2000
פיצוץ התרחש במתקני חברת החשמל "קומונוולס אדיסון" באילינוי, שיקגו, כמה דקות לפני חצות, מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג. הFBI והמשטרה המקומית כבר חוקרים את האירוע, שגרם להיבהוב צר בבתיהם של כמה ממנויי חברת החשמל, לפני שמתקני הגיבוי נכנסו לפעולה.

הבאג של הCIA
הCIA דיווח כי פעולתו של אחד מלוויני הריגול המרכזיים של ארה"ב נפסקה לכמה שעות, לפני שמערכת הגיבוי של הלווין נכנסה לפעולה. התקלה, שנבעה מהמעבר לשנת 2000, הייתה התקלה המשמעותית היחידה שהבאג גרם לסוכנות הריגול המרכזית של ארה"ב.
 

מהנעשה באינטרנט

ובזמן שאנחנו ממתינים להפעלתם מחדש של חלק גדול מהמחשבים שכובו לכבוד הבאג, ועדיין לא ברור מה יקרה כשיפעילו אותם מחדש (מחשבי הכור בדימונה, למשל), אנקדוטה קטנה: חברת הטלפונייה הבריטית "בריטיש טלה-קומיוניקישנס" וחברת הטלפוניה הלאומית של דרום קוריאה רכשו בשנות השמונים מערכות טלפוניה זהות. "בריטיש טלה-קומיוניקיישנס" השקיעה בתיקוני Y2K שמונה מאות מיליון דולר. חברת הטלפוניה הדרום-קוריאנית השקיעה בתיקונים לכבוד הבאג סכום עגול ויפה: 0 דולרים. שתי החברות עברו את הבאג ללא כל תקלות משמעותיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by