ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
מפרץ הפיראטים, גרסת 1897 
 
 היסטריה קלה. שפעת החזירים    צילום: Flickr,Ben Chau,CC by    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

גוגל ידעה על השפעת ולא סיפרה, מוכרים הרבה פחות מוסיקה, מיילים מאנשים מתים וגנבי מוזיקה עתיקים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
• לא שירותי קידום-עצמי ב-140 תווים ולא זמרות מאותגרות-גבותית העסיקו את הרשת השבוע. אין כמו מגפה טובה בשביל להזכיר לעולם שישנם עוד דברים מעבר לאסקפיזם של הרשת, לשליחת הגיגים על כנפי הציפור ולאהדה מזוייפת לזר ולשונה. שפעת החזירים הבהילה את כולם השבוע, כשמעבר לדרך בה לובתה ההיסטריה בתקשורת, תרמה גם המדיה הדיגיטלית את חלקה במעקב ובניתוח התופעה.
 
הפציינט 0 .
 הפציינט 0 .    צילום: Flickr, djuggler , CC by 
 

מי צריך רופא כשיש גוגל

 
• כמו תמיד, מסתבר שגוגל יודעת הכל לפני כולנו, רק שאין מי שיסתכל. בנוסף למעקב באמצעות שירות המפות שלה, מסתבר שגוגל מפעילה מזה זמן שירות בשם Google Flu Trends המסייע במעקב אחר התפרצות המחלה בארצות הברית. השירות מנתח את חיפוש המידע אודות המחלה בארצות הברית (מילים כמו "שפעת" , "שיעול" וכדומה) ומאפשר מעקב בזמן אמת אחר מוקדי התפרצות של שפעת, אלרגיות ושאר מרעין-בישין במדינה. מקסיקו, לדאבונם של אלפי מוכרי תפוזים ברחובות קליפורניה, אינה אחת מחמישים המדינות ולכן השירות הופעל בה באיחור מה, רק לאחר בקשה מרשויות הבריאות האמריקאיות ונחשו מה? בהחלט נחזתה בו עלייה בחיפוש אחר תסמיני-שפעת, מעט לפני שהנושא פרץ אל התודעה הציבורית. אם רק היה השירות פעיל בזמן אמת, ומישהו היה עוקב אחריו, היו יכולים להיחסך לנו שעות של יונית לוי במבטים חמורי-סבר.

• למרות זאת, בגוגל מסייגים את הנתונים: המודל האמריקאי מבוסס על מידע היסטורי, המאפשר הבחנה בנתונים חריגים לעומת שנים ועונות קודמות. מידע כזה לא קיים במודל המקסיקני, ולכן לא ממש ניתן לדעת עם הנתונים חריגים, או שהמקסיקנים פשוט נורא אוהבים לשלב מחלות קטלניות בחיפושי הגוגל שלהם.
 
כך נראית שפעת החזירים בגוגל
 כך נראית שפעת החזירים בגוגל   צילום: צילום מסך 
 

מיסיסיפי לא מודאגת

• לא רק שירות-השפעת של גוגל זכה להכרה ציבורית, גם שירות נסתר של פייסבוק עלה השבוע לתודעה בעקבות שפעת החזירים. לרשת החברתית ישנו שירות בשם Facebook Lexicon העוקב אחר רמת התפוצה של מילים וביטויים כפי שאלה מתפרסמים על הקירות של המשתמשים. פייסבוק ניתחה את הנתונים האלה והציגה אותם במפה, המתייחסת לאזכורים של השפעת על קירות של תושבים בבריטניה, קנדה ובארצות הברית בין ה-20 ל-27 באפריל.

• מה מתברר? תושבי טקסס וקליפורניה הביעו עניין מיוחד בשפעת, תושבי ג'ורג'יה והדרום בכלל מגלים עניין מועט במחלה, ורק במיסיסיפי, המדינה שנתנה לעולם את וויליאם פוקנר ואינספור מעשי לינץ' באדיבות הקו-קלוקס-קלאן, מעולם לא שמעו על שפעת החזירים.
 
מיסיסיפי נשארת לבנה
 מיסיסיפי נשארת לבנה   צילום: פייסבוק 
 
 

מיקרוסופט: אנחנו מסכנים

אקספלורר 8? לא לאיטלקים
 אקספלורר 8? לא לאיטלקים 
 צילום: flickr, tangi_bertin,by cc  
 
• בניסיון לבלום התפרצות חזירית אחרת, תדון בקרוב הוועדה האירופאית בעתידה נגד שילוב דפדפן האקספלורר במערכות ההפעלה של מיקרוסופט המשווקות ביבשת. החברה הגישה השבוע טיעוני ההגנה שלה על פני 250 עמודים , כשנראה שהטיעון המרכזי שלה הוא שהם כבר לא כל כך חזקים, ושהפיירפוקס של מוזילה כבר מזמן נושף בעורפם. כפי שכבר כתבנו פיירפוקס אכן מחזק את אחיזתו בשוק הדפדפנים במיוחד באירופה אך יצרנית הדפדפן אופרה, שהגישה את התביעה, תטען כי האקספלורר שולט ב-85 אחוזים מהשוק האירופאי.
 

מכירות המוזיקה שוב צונחות

דיסקים. מוכר אבל פחות
 דיסקים. מוכר אבל פחות 
 צילום: flickr, Mulad,by cc  
 
• מכירות הדיסקים יורדות, אך מכירות המוזיקה הדיגיטלית אינן עולות במקביל. מחקר של ה-IFPI, ארגון מטרייה של חברות הקלטה ברחבי העולם, מצביע על ירידה גלובלית במכירות מוזיקה בעולם. למרות שמכירות המוזיקה הדיגיטלית עלו השנה בכ-24 אחוזים לעומת השנה שעברה, סך כל מכירות המוזיקה צנחו ב-8.3 אחוזים, בעקבות ירידה של 15.4 אחוזים במכירת מדיות פיזיות. בסך הכל נמכרה ברחבי העולם מוזיקה ב-18.4 מיליארד דולר.

• באירופה צנחו מכירות המוזיקה ב-6.3%, עם נסיקה של 36 אחוז במכירות מקוונות וירידה של 11.3 אחוזים במכירות מדיות פלסטיק. בסך הכל נמכרה באירופה בשנה האחרונה מוזיקה בשווי של 7.3 מיליארד דולר. בארצות הברית עלתה מכירת המוזיקה הדיגיטלית ב-16.5 אחוזים. בה בעת, מכירות הפלסטיקים ירדו בכמעט שליש. בסך הכל נרשמה בארצות הברית צניחה של 18.6% במכירות המוזיקה לסכום של 4.9 מיליארד. אולי לתובעים במשפט הפיראטים בשוודיה בכל זאת היה קייס.
 
גרף המכירות
 גרף המכירות   צילום: IFPI 
 

בקטנה:

• Kumo, מנוע החיפוש החדש והמסקרן של מיקרוסופט יושק כנראה בתחילת חודש יוני. איך אנחנו יודעים את זה? על פי פרסום בפורום של מישהו שביקר בבניין 88 במטה הפיתוח של החברה וראה שם שעון שסופר לאחור את הזמן עד להשקת המנוע. מספר ימים לאחר מכן אמור נשיא חטיבת שירותי האון-ליין של החברה לנאום בכנס SMX בסיאטל, כך שהתאריך אפילו נראה הגיוני. ומיקרוסופט צריכה לרענן במקצת את נהלי אבטחת המידע שלה.

• Classmates.com היא רשת חברתית פופולאריות, המתמקדת ביצירת קשר בין בוגרי תיכונים שונים בארצות הברית. רבים מנצלים את הרשת בכדי לשמור על קשר עם חברים מהעבר, כך גם בוגרי בית הספר ווסטסייד שבנברסקה, שיום אחד קיבלו מייל ממארי קרונין, חברתם למחזור של 1983. אבל מה הבעיה? מארי נרצחה בשנת 1992 ורוצחה מעולם לא נתפס.

• החברים של מארי, שקיבלו את המייל המבעית, נחרדו ומייד פנו אל האתר על מנת שיברר מי אחראי לבדיחה המזוויעה, או שלפחות יסיר את הכרטיס של הנרצחת. מכריה של הנרצחת התפלאו על כך שהאתר מאפשר לכל אחד לפתוח כרטיס מבלי לאמת קודם שהוא אכן מי שהוא טוען שהוא, או לפחות בוגר המוסד המתאים. האתר, מצידו, התנצל על הפגיעה וטען שהכרטיס נפתח או בטעות או מתוך כוונה זדונית. בהחלט תגובה מספקת.
 
תיכון אמריקאי, רגע לפני הגופות
 תיכון אמריקאי, רגע לפני הגופות   צילום: Flickr, adobemac , CC by 
 
Newscientist פרסם השבוע רשימה בשם "שמונה דברים שלא ידעתם על האינטרנט". למרות שאת חלקם הגדול אתם דווקא כן יודעים ("ישנם מקומות ברשת שעלולים להזיק לכם", "אי אפשר לכבות את האינטרנט" ) ישנם גם כמה ממצאים מעניינים, כמו כמות הפחמן הדו-חמצני שפולטת הרשת.

• בסוף השבוע שעבר יצאה גרסה חדשה של אובונטו, ולכל מי שהתחמק עד עכשיו מצורף מדריך התקנה קל ומאיר עיניים, המתחיל בהתקנת מערכת ההפעלה עצמה וממשיך בהתקנת התוכנות הנילוות. נסו, זה קל בהרבה ממה שחשבתם ולחלוטין לא נושך (רק את הכיס של מיקרוסופט)

• הניו-יורק טיימס פירסם, דווקא לא השבוע, מאמר מעניין העוסק בפיראטיות של מוזיקה ומסתבר שאין חדש תחת השמש: המאמר, מ-1897, מספר על הפצות לא חוקיות של מוזיקה המתפרסמות בעיתונות (The Pirate Bay?) ונשלחות אל הקונים באמצעות הדואר (זה עם הצבי והבולים, לא האלקטרוני). כל עותק משוכפל כזה נמכר בסכום של 10 סנט, זול יותר מאייטיונז, למרות שבאפל לא נעזרים במרכבות וסוסים בשביל לשלוח אליכם את החדש של בריטני.

רוצים להשאר מעודכנים? עקבו אחר ערוץ המחשבים של nana10 בטוויטר
 
אובונטו החדש - איו יותר תירוצים
 אובונטו החדש - איו יותר תירוצים   צילום: Flickr, cubicgarden , CC by 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by