ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט: החלפת קבצים ברשת – חוקית 
 
 
רויטרס

טוב, החלפת הקבצים לא בדיוק חוקית, אפילו ממש לא. אבל רשתות ה-P2P הן חוקיות בדיוק כמו מכשיר הווידאו, כך קבע בית המשפט בקליפורניה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית משפט פדרלי בארה"ב החליט בסוף השבוע לדחות את הבקשה לסגירתם של שירותי הרשת להחלפת קבצים, גרוקסטר ומורפיאוס, במה שמוגדר כתבוסה צורבת לאולפני הסרטים וחברות המוזיקה הנאבקות על מנת לצמצם את ההורדות הבלתי מורשות של היצירות השייכות להם על פי חוק.

השופט המחוזי סטפן ווילסון אמר כי שני השירותים לא צריכים להיסגר כיוון שאין ביכולתם לשלוט בחומר העובר דרך מערכות המחשב שלהם. בדיוק כמו מכשיר הווידאו, התוכנות האמורות יכולות לבוא לידי שימוש הן למטרות לגיטימיות והן לשימושים אסורים, אמר השופט.

"זוהי עובדה שלא ניתן לחלוק עליה, שקיימים שימושים לתוכנה של המתגוננים, אשר אינם עוברים על החוק", רשם ווילסון, המכהן כשופט במחוז המרכזי של קליפורניה בלוס אנג'לס.

כצפוי, הודיעו ארגוני הסחר המייצגים את אולפני הסרטים וחברות המוזיקה כי הן יערערו על החלטת בית המשפט.

החלטתו של ווילסון מציינת את התבוסה הגדולה הראשונה, בחזית המשפטית, שנוחלת תעשיית הבידור במאבקה נגד שירותי ה"עמית לעמית" (P2P) הפופולריים המאפשרים לגולשים להוריד סרטים, מוזיקה, תוכנות ושאר קבצים בחינם.
 
 
בתי משפט פדרליים הם אלו שהורו בעבר על סגירתם של שירותי P2P, דוגמת נאפסטר המנוח, ועד כה אימצו בתי המשפט ללא סייג את ניסיונותיהם של תאגידי הבידור לאתר גם אנשים פרטיים שהורידו קבצים ברשתות ה-P2P.

אולם פסיקתו של ווילסון מעניקה לגרוקסטר, מורפיאוס ויורשי נאפסטר אחרים בסיס משפטי להפעלת עסקיהם. בדיוק כמו שבשנת 1984 קבע בית המשפט העליון בארה"ב כי תעשיית מכשירי הווידאו לא צריכה לצאת אל מחוץ לחוק, מכיוון שניתן להשתמש במכשירים בצורה לגיטימית, רשתות ה-P2P לא צריכות להיסגר אף על פי שישנם משתמשים שללא ספק מעבירים קבצי מוזיקה וסרטים המוגנים בזכויות יוצרים, אמר השופט.

המקרה של סוני משנת 1984 מהווה תקדים עקרוני עבור תומכי רשתות ה-P2P, המציינים כי הטכנולוגיה, שהוגדרה בעבר על ידי ג'ק וולנטי, הלוביסט הפוליטי של תעשיית הסרטים כחונק מבוסטון, מניבה עתה רווחים נאים מאוד לאולפני הסרטים.

בראיון שניתן לאחר הפסיקה אמר וולנטי כי שתי הטכנולוגיות שונות מכיוון שתוכנות ה-P2P מאפשרות למשתמשים ליצור כמות בלתי מוגבלת של עותקים מושלמים ללא איבוד איכות ולהפיץ אותם בכל רחבי העולם. "ההבדל בין הטכנולוגיה האנלוגית לדיגיטלית הוא כמו ההבדל בין מכת ברק לגחלילית".

נשיא גרוקסטר, וויין רוסו, אמר כי הוא היה מופתע מההחלטה כיוון שזו מצביעה על כך שהשופט מבין את הטכנולוגיה. שירותי ה-P2P יכולים בין היתר, לשמש גם את הפנטגון לשיתוף מידע יעיל יותר, אמר רוסו, ותעשיית המוזיקה צריכה למצוא רכים לעבוד בשיתוף השירותים הללו במקום לנסות לחסל אותם.

"גרוקסטר מעולם לא עודדה הפרת זכויות יוצרים" אמר רוסו. "אנו מקווים כי זה מהווה סימן ברור לבעלי הזכויות הללו לבוא ולפתוח עמנו משא ומתן רציני". וולנטי הגיב כי הוא לא רואה סיכוי לכזה דבר בזמן הקרוב. "אני לא יודע כיצד לפצות על גניבה, אני לא רואה שום סיבה לשבת לשולחן ולומר, בואו נסכים עם קצת גניבה במקום הרבה גניבות".

וולנטי והילרי רוזן (מ-RIAA) ציינו שני חלקים בהחלטת השופט, להם הם מסכימים: האחת, כי ניתן לתבוע אנשים פרטיים על הפרת זכויות יוצרים, והשנייה כי נראה כי יכול להיות שגרוקסטר ומורפיאוס בנו את המודל העסקי שלהם בצורה כזו שתאפשר להם להימנע מאחריות משנית על הפרת זכויות יוצרים, בזמן שהם נהנים כלכלית מהפעילות הבלתי חוקית הנעשית בתוכנות שלהם." שניהם אמרו כי יפנו במהרה לבית המשפט לערעורים על מנת לשנות את החלטת בית המשפט המחוזי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by