ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עצמאות 2009 
להיות עצמאים ברשת 
 
 מתכוננים להקים עסק קטן    צילום: Public Domain    
עצמאות 2009 |
 

רבים חולמים להיות הבוסים של עצמם, אך האתגרים שבהקמת העסק הפרטי ובמציאת הלקוחות מרתיעים. כיצד יכולה הרשת לסייע לאדם שחולם להפוך לעצמאי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשת תעזור לכם לנווט במבוך העסקי ותקל עליכם
 הרשת תעזור לכם לנווט במבוך העסקי ותקל עליכם 
 צילום: GettyImages 
 
מה בסך הכל רוב האנשים רוצים? למצוא מקום עבודה נחמד, לקבל תלוש משכורת נאה בכל חודש והשאר כבר יבוא מעצמו. אחרים, שאפתנים יותר, הולכים להקים חברות ובתי עסק גדולים משלהם. בין לבין נמצא תחום קצת פחות מוכר: העצמאים הקטנים, אנשים שאינם עובדים עבור בוס מסוים ולרוב גם אינם מעסיקים אחרים, אלא פשוט מעניקים שרותים ומבצעים פרויקטים עבור לקוחות. הם אחראים לניהול החשבונות והמיסים, חלקם יכולים לעבוד מהבית, ולטוב ולרע הם חופשיים לנהל את עצמם ולעסוק במה שהם באמת אוהבים: תכנות אתרי אינטרנט, גרפיקה, שיפוץ יאכטות, תרגום לאספרנטו או אפיה של עוגות יצירתיות – כיום, בזכות האינטרנט, גם בעל המקצוע האזוטרי ביותר יכול למצוא לקוחות בקלות יחסית ולחיות בלי בוס על הראש. למעשה, בזכות הרשת, תהליך ההפיכה לעצמאי הוא קל ונגיש הרבה יותר מכפי שהיה עד לפני זמן לא רב. אז איך נהיים עצמאים בעזרת הרשת?
 

קבלת ההחלטה

 
עבור מי שמעוניין בסך הכל בהכנסה צדדית קטנה לשעות הפנאי, שיקול הכדאיות אינו מהותי. לעומת זאת, מי שרוצה להתפרנס אך ורק מעבודה כעצמאי צריך לשקול היטב ומראש אם המהלך ישתלם. כמעט כל מי שבישל, צייר או כתב משהו קיבל מקרוביו את המחמאה "אתה יכול למכור את זה", אבל בעולם האמיתי, יש סיכוי שאיש לא יהיה מעוניין לקנות את זה – או לחלופין, שהשוק כבר מוצף במוצרים איכותיים ו/או זולים מאותו הסוג. בזכות האינטרנט, בחינת הכדאיות של העסק קלה וגם אמינה הרבה יותר מדעותיהם של הקרובים והחברים. חיפוש של מילות מפתח רלוונטיות יגלה את תמונת המצב הנוכחית בעולם ובארץ ויאפשר, בהשקעה סבירה של זמן, לגלות פרטים חשובים כמו קיומם או אי קיומם של לקוחות פוטנציאליים, רמת המחירים המקובלת בתחום, איכות העבודה של המתחרים ועוד.

זהו גם השלב המתאים ללמוד עוד על התחום מהמידע החינמי שיש ברשת (לדוגמה, מדריכים לשימוש בתוכנות), וליצור קשרים עם אנשים שיכולים לסייע בהתפתחות מקצועית או בהשגת לקוחות. קשרים כאלה אפשר ליצור דרך רשתות חברתיות, פורומים או בלוגים, וחשוב מאד להיות מנומסים ואדיבים ביותר, כדי לא ליצור מוניטין רע עוד לפני הקמת העסק.
 

הקמת העסק

תהליך בירוקרטי, אבל כבר פחות מסובך מאשר פעם
 תהליך בירוקרטי, אבל כבר פחות מסובך מאשר פעם 
 צילום: flickr, danielbroche, cc by 
 
הצעד הרשמי הראשון במעבר לסטטוס עצמאי הוא פתיחת תיקים במס ערך מוסף, במס הכנסה ובביטוח לאומי. מוסדות אלה, שרוב השכירים מכירים לכל היותר כשורות לא אהודות בתלוש המשכורת, הם הגופים להם חייב העצמאי לדווח על הכנסותיו – ולשלם מסים בהתאם. פתיחת התיק עצמה נעשית בדרך הישנה הכוללת המתנה בתור, טפסים, פקידים וכו', אבל כמעט כל מה שמסביב כבר הגיע לאינטרנט. בניגוד לתדמית האנכרוניסטית שלהם, אתרי המוסדות הממשלתיים עדכניים, ידידותיים יחסית ומספקים למעשה את כל המידע הדרוש לבעל העסק המתחיל, כך שאדם שפותח עסק שאינו מורכב מדי יכול להסתדר ללא עזרת רואי ומנהלי חשבונות. באתר של רשות המיסים המשותף למס הכנסה, למע"מ ולמכס, ובאתר המוסד לביטוח לאומי, אפשר לקרוא ולהוריד מדריכים וטפסים רלוונטיים, למצוא מידע אודות הסניפים, לבצע חישובים וסימולציות מס – ואפילו לשלם את החובות בצורה קלה ומסודרת בכרטיס אשראי.

ספציפית לעצמאים בתחילת דרכם, הרשויות מספקות את "מדריך מע"מ לעוסק החדש", "מדריך מס הכנסה לפתיחת עסק" ואת החוברת "עובד עצמאי" של הביטוח הלאומי. המדריכים הללו תמציתיים ולעתים מנוסחים בצורה מקצועית מדי עבור הקורא הממוצע, אבל הם מספקים בסיס לעצמאי כדי שלפחות יידע לשאול את השאלות הנכונות כשהוא מגיע לסניף.
 
 

הנשמות הטובות של האינטרנט

למרות האמור לעיל, מידע רשמי לעולם אינו מהווה תחליף מלא לניסיון בשטח. זה המקום לנצל משאב חשוב ונוסף ברשת – אנשים שמנדבים מידע ועצות מניסיונם האישי. המידע הזה מפוזר בעשרות ומאות אתרים שונים, ולכן הדרך הטובה ביותר לאתרו היא באמצעות חיפוש מילות מפתח. כמו כל עניין כלכלי, גם תחום המיסוי עובר שינויים בתדירות גבוהה ולכן צריך להיות חשדניים לגבי כל פיסת מידע שאינה מגיעה ממקור רשמי ומעודכן. פירוש הדבר לבדוק, קודם כל, מתי נכתבה, להשוות אותה למידע ממקורות אחרים ולאמת אותה עם אנשי מקצוע או עם המקורות הרשמיים לפני שמחליטים לנהוג לפיה. מידע ממוקד ורלוונטי עוד יותר אפשר למצוא באתרים אישיים ובבלוגים של אנשים שעובדים כעצמאים במקצוע הספציפי. אדם שרוצה לעבוד בקיפול בלונים יעשה בשכל אם יקרא בקביעות בלוגים של מקפלי בלונים ותיקים וילמד מניסיונם כיצד להתמודד עם הבעיות והדרישות האופייניות למקצוע זה.
 
עזרה! עזרה!
 עזרה! עזרה!   צילום: Public Domain 
 

לא לשכוח את הפנקסים

כפי שמוסבר במדריכי מס הכנסה ומע"מ, העצמאי צריך להנפיק חשבוניות וקבלות ללקוחותיו מיד עם הזמנת העבודה הראשונה, ולשם כך צריך להשיג פנקסי חשבוניות/קבלות רשמיים. הקלדה של "פנקסי חשבוניות" בגוגל תעלה עשרות אתרים של בתי דפוס, בהם אפשר לעצב ולהזמין פנקסים מכל סוג באופן מקוון לחלוטין. אותם אתרים מוכרים גם כרטיסי ביקור, עלוני פרסום ומגנטים לעסק עם עיצובים שאתם מעלים מהמחשב שלכם לאתר – אם כי כדאי מאד לעצמאים שאינם גרפיקאים לדבר עם גרפיקאי מקצועי לפני שמדפיסים מוצרי פרסום מביכים באלפי שקלים.

אפשר למצוא ולקנות ברשת גם תוכנות לניהול חשבונות, שמחליפות את הפנקסים ומאפשרות להדפיס חשבוניות וקבלות לפי הצורך. חשוב לוודא שמדובר בתוכנות מוכרות על ידי רשויות המס, ולשים לב למחיר הרשיון השנתי. הנוחות של התוכנה לא תמיד מצדיקה את ההשקעה בלימודה ובתשלום עבורה – שוב, הכל תלוי באופי העסק, באופי העוסק ובהיקף העבודה.
 

למצוא עבודה

תנו לי עבודה, בבקשה
 תנו לי עבודה, בבקשה 
 צילום: flickr, pellesten, cc by 
 
הבירוקרטיה בדרך לעצמאות יכולה להיראות מסובכת ומרתיעה, אך היא חד-פעמית: לאחר ההלם הראשוני, התנהלות מול הרשויות הופכת להרגל ומצטמצמת לדיווח קצרצר ותשלום פעם בחודש או חודשיים, ולדו"חות שנתיים מסכמים. בשלב זה על העצמאי להתגבר על המכשול האמיתי – מציאת עבודה. גם כאן הרשת יכולה להועיל מאד, וגם כאן יש להפעיל שיקול דעת בשימוש בה.

אתרי חיפוש העבודה הרגילים מתמקדים בעבודות לשכירים וגם אם יש בהם קטגוריות לפרילאנסרים ולעבודות זמניות, הן מוצפות לרוב בהצעות של שיווק רשתי ושאר מודעות לא רלוונטיות. כדאי כמובן להעיף מבט מדי פעם, אך לא סביר שמכאן תבוא הגאולה.

קיימים אתרים בארץ ובעולם שנועדו לחבר בין פרילאנסרים לבין מעסיקים לצורך פרוייקטים חד-פעמיים. לכאורה, אתרים אלה הם מכרה זהב עבור העצמאי מכיוון שהמעסיקים מגיעים אליו מרצונם, בלי שיצטרך לבזבז הון על פרסום וציד לקוחות. עם זאת, התחרות בין הפרילאנסרים בתוך האתרים עצמם עזה ועלולה לפגוע קשות ברווחים. לדוגמה, אם מתכנת ישראלי יירשם לאתר פרילאנסרים בינלאומי, הוא פשוט לא יוכל לתת הצעת מחיר טובה מזו של מתכנת הודי או סיני בעל כישורים מקבילים משום שעלות המחיה בישראל גבוהה יותר. יש גבול לכמות העבודה שאפשר לבצע במחירי הפסד לטובת המוניטין, וממילא העלות היא השיקול העיקרי של רבים מהמעסיקים שמגיעים לאתרים אלה.
 

שלח לחמך על פני הרשת

נכנסים לעניינים
 נכנסים לעניינים 
 צילום: Public Domain 
 
דרך אחרת, "אינטרנטית" ואולי אף מועילה יותר לבניית מוניטין ומאגר לקוחות היא ליצור נוכחות חיובית ברשת ולהפוך לאחת מאותן "נשמות טובות" שהוזכרו. למשל, צייר מוכשר שרוצה למכור את ציוריו יכול להפוך למשתתף פעיל בפורום ציור פופולרי, להצטרף לקבוצת ציירים פעילה ברשת חברתית כזו או אחרת או לפתוח ולפרסם בלוג שדן בנושאי טכניקה, כלי ציור ואומנות באופן כללי. שיטה זו דורשת כמובן השקעה מרובה ומתמשכת, יכולת כתיבה סבירה פלוס וכישורים חברתיים, אך אם היא נעשית נכון היא מבססת את שמו של העצמאי כסמכות בתחומו. מאלמוני שמתחנן לעבודה, הוא הופך לכתובת לפניות לכל מי שמתעניין בנושא – כולל מעסיקים – ויכול לקבל יותר עבור עבודתו. הסוד טמון במתן תרומה אמיתית לאחרים: אם הצייר הנ"ל רק מציף את הפורום בהודעות שמשמיצות ציירים אחרים ומהללות אותו-עצמו, הוא אינו תורם דבר ויזכה להתעלמות או לעוינות ממש. לעומת זאת, אם הוא יחלוק מנסיונו ומידיעותיו ברוח טובה, הוא ייתפס כמבין עניין וכמישהו שכדאי לעבוד איתו גם בפרויקטים רציניים יותר.

הדבר החשוב לזכור הוא שלא מדובר כאן על הסגרת הסודות המקצועיים או על עבודה בחינם עבור אחרים, אלא על הדגמת יכולת: "אם אני יכול לתרום כל כך הרבה בלי תמורה, רק דמיינו מה אני יכול לעשות כשאני נכנס לפרויקט כלכלי." כל עוד שומרים על איזון נכון בין ההשקעה בעולם הוירטואלי לבין העבודה המעשית, נוכחות תורמת היא כרטיס הביקור הטוב ביותר לעצמאי ברשת.
 
כתבות רלוונטיות נוספות:
• מקימים עסק ברשת: לבחור שם דומיין ושרת אחסון
• מקימים עסק ברשת: עיצוב אתר עסקי
• מקימים עסק ברשת: תכנות האתר וגביית תשלומים
• מקימים עסק ברשת: שמירה על קשר עם הלקוח
• מקימים עסק ברשת: פרסום האתר ודירוג בגוגל
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by