ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי ישמור על ילדי הווב? 
 
 
ניק שאול

תוכנית חדשה בבריטניה תנסה להלחם בפדופיליות ברשת בעזרת כרטיסי זהות לכל גולש; שר המדע, מודי זנדברג, אינו פוסל את האפשרות ליישם את השיטה גם בישראל; התחלה של מהפכה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תופעת הפדופיליה ברשת היא כבר מזמן בעיה בין-לאומית. כמו בארה"ב ובשאר מדינות העולם, גם בבריטניה ניתן למצוא בכותרות העיתונים דיווחים מזוויעים על מקרי אונס הנעשים בילדים. רבים מהם, כמו סוכרייה חדשה שניתנה לעברייני המין ע"י הקידמה, מתחילים בחדרי צ'אט תמימים למראה.

בבריטניה, הבינו שלא ניתן להפיל את כל העבודה על ההורים ועל המשטרה, והחליטו לעשות צעד נוסף, הפעם מקיף בהרבה, במטרה להפוך את הרשת למקום בטוח יותר.

iAC היא המערכת שתחל בעתיד לפעול בבריטניה ומתיימרת לאפשר פיקוח בסיסי אך אמין יותר אחר ילדים הגולשים ברשת. המערכת פותחה בידי חברת כרטיסי-הזיהוי הגדולה בבריטניה, CitizenCard, ועל פי התוכנית, תאפשר בתוך כמה שנים להעניק לכל גולש בבריטניה תעודת-זהות אלקטרונית, קרוב לוודאי באמצעות ספקית-האינטרנט שלו. התעודה תכלול קוד מספרי מסוים שישתנה אחת לתקופה, ואותו יזינו הגולשים בכניסה לאתרים דוגמת צ'אטים, אתרי סקס ואתרי קניות.

בדומה לחנויות המגהצות את כרטיסי האשראי שלנו, לאתרים לא תהיה גישה כלל לפרטי הגולשים. מאידך, יוכלו האתרים לשלוח בקשות ווידוא-זהות לאתר iAC , שיאשר בתוך שניות האם מדובר במשתמש העובר את גיל המינימום (בכדי להיכנס לאתר הימורים למשל) או העוקף את גיל המקסימום (בכניסה לצ'אטים של ילדים לדוגמה).

מפתחי המערכת, טוענים כי מדובר במכשיר הראשון מסוגו בבריטניה המאפשר ווידוא יעיל ומהיר באמת. לגבי האתרים עצמם, בבריטניה עומלים בימים אלו על חוקים שיחייבו אתרים בעלי פוטנציאל בעייתי (אתרי הימורים, סקס וכו') להשתמש במערכת הזיהוי החדשה. גם ללא החוק, מהווה המערכת אופציה לא רעה עבור אתרים חוקיים וממוסדים להרחיק מהם את הקהל הלא-נכון ובעתיד היא אמורה להיות מיושמת גם בטלוויזיות אינטראקטיביות ובמכשירים סלולרים מהדור השלישי, שיאפשרו גישה לאינטרנט.

המערכת תהיה כדאית מבחינה כלכלית גם לאתרים עצמם: אתרי סקס רבים אינם מעוניינים לבזבז רוחב פס על ילדים שאין להם כרטיס אשראי. עם המערכת החדשה, הם יוכלו לסנן אותם מראש.

גם לפדופילים המחפשים את קורבנותיהם ברשת, תהיה עבודה קשה בהרבה. הצ'אטים הפרוצים כיום לכל גולש – יחסמו לגילאים ספציפיים, ומבוגרים ללא-הרשאה לא יוכלו לגשת אליהם כלל.

מנהל החברה, אנדרו שיווס, טען בראיון לעיתונות כי הפיתוח הוא התחלה של מהפכה אמיתית: "אני מאמין שהמערכת שלנו תעשה את האינטרנט מקום בטוח יותר עבור ילדים ונוער", לדבריו, "המערכת תאפשר לאנשים בגיל הנכון לגשת לשירותים המתאימים להם, בעודה מונעת מאלו שאינם מתאימים, למשל מילדים - לגשת למקומות שלא מיועדים להם, לעשות קניות גדולות על דעת עצמם, או להמר".

בקרוב אצלנו?

שר המדע והטכנולוגיה, מודי זדנברג, אומר בראיון לחיים ברשת כי העניין ראוי בדיקה גם בארץ: "על אף שכל עניין הפיקוח ברשת הוא מאוד בעייתי, וצריך להעשות בזהירות ייתרה, הרעיון הבריטי בהחלט ראוי להיבדק ולהישקל בכובד ראש".

"הפדופיליות ברשת הישראלית היא בעיה רצינית, אבל לא בטוח שפיקוח באמצעות מערכת-סינון באתרי האינטרנט עצמם הוא הפתרון. קודם כל, אתה יכול לעשות הסכמים עם ארצות אחרות שיתמכו בזה גם - אבל לא עם כולם. מספיק שמדינה אחת תתנגד לרעיון, והאתרים אצלה לא יסומנו, ואז מה השיטה שווה?"

"גם היום הורים מודאגים יכולים להוריד תוכנות שיסננו בפני הילדים את האתרים הלא מתאימים. כפרוייקט ממשלתי זה קצת יותר מסובך, אבל בהחלט ראוי בדיקה. אם זה יהיה אפשרי בשיתוף עם ספקיות האינטרנט, וייעשה מאוד בזהירות, יכול להיות שזה אפשרי. נראה איך זה יצליח בבריטניה, ואם יגיע באמת לשלב של ביצוע. אנחנו נפיק את הלקחים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by