ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הישרדות דיגיטלית 
תורת המשחקים של הישרדות - פרקים 28 ו-29 
 
 אסטרטגית העל ומגרסת העל    צילום: גיא קרן    
הישרדות דיגיטלית |
 

אנחנו נוטים תמיד לחפש אשמים - סיבה אחת ויחידה שהכל קרה בגללה. זה, בצירוף העובדה שאנחנו מעריכים את עצמנו יותר ממה שאנחנו, תרם להדחתה של אסטרטגית העל (NOT) של המשחק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אסטרטגיה? you keep using that word. I don't think it means what you think it means
 אסטרטגיה? you keep using that word. I don't think it means what you think it means 
 צילום: גיא קרן 
 
ובכן, אנסטסיה עוזבת את המשחק והופכת לאחת מהמושבעים. כמו בשנת 391 לספירה, כאשר שריפה אדירה בספריית אלכסנדריה החריבה את אוצרותיה חסרי התחליף של תרבות העולם העתיק כולו, כך הולכת הסטייליסטית הקטנה מבלי שוב, ועמה האסטרטגיה העילאית שפיתחה ושאת סודה לא נדע עוד לעולם. כמו שקיעתה במצולות-ים של יבשת אטלנטיס האגדית, שמחקה בן-לילה את הציליביזציה המתקדמת ביותר ש... טוב, הבנתם את הרעיון: אנסטסיה הודחה, ברוך שפטרנו.
 

מחפשים אחרי סיבה אחת: מי אשם יותר?

אופיר. לא היתה לו ברירה אלא לחשוף את הפסלון
 אופיר. לא היתה לו ברירה אלא לחשוף את הפסלון 
 צילום: גיא קרן 
 
בבואנו לנתח את נסיבות ההדחה, הנטיה הטבעית שלנו היא לחפש סיבה אחת מכריעה ולהתעלם מכל השאר. כך, לדוגמה, יש מספר סיבות שהובילו להדחה של אנסטסיה:
א. הסיבה המובנת מאליה ביותר היא, כמובן, שאריק ואיתי הצביעו לאנסטסיה. אילו היו מצביעים לנטע-לי, כפי שדרש אופיר, אנסטסיה היתה נשארת במשחק.
ב. סיבה נוספת היא שאופיר חשף את פסלון החסינות שלו. אילו לא היה עושה זאת מכל סיבה שהיא, הוא זה שהיה עף.
ג. רגע, אולי הסיבה היא בכלל שאיתי לא היה מסוגל להפסיד בכוונה במשימת החסינות ההיא?
ד. אולי בעצם אנסטסיה עצמה היא האשמה – בכך שבזבזה המון זמן יקר באותה משימה בדיוק ועיכבה את הקבוצה שלה?
ככל שחושבים על זה יותר כך קל למצוא עוד ועוד אירועים לאורך המשחק, שאילו היו מתרחשים אחרת דווקא באותה נקודה, היו גורמים למועצת השבט להסתיים אחרת. בשבוע שעבר דיברנו על אירועים אקראיים שקובעים את גורלנו, אך כאן מדובר על משהו אחר: שרשרת של החלטות ופעולות לא אקראיות בעליל, שכל אחת מהן תורמת את חלקה לתוצאה הסופית. למרות מה שנדמה, אין באפשרותנו לשים את האצבע על נקודה מדויקת אחת כך שלא נוכל לקבוע מי מהסיבות – אם בכלל – היא הסיבה בהא הידיעה.

עם זאת, כאמור, אנחנו נוטים בכל זאת לחפש אחרי סיבה אחת ויחידה. כל הסיבות האחרות נדחות בתירוצים שונים - ברור לנו שלא היתה זו חשיפת הפסלון של אופיר שהשפיעה על מהלך העניינים, כיוון שלא היתה לו שום סיבה להסתיר את הפסלון בשלב זה. הרי כביכול לא היתה לו ברירה, והוא לא יכול היה לפעול אחרת. לעומת זאת, במשימת החסינות בוודאי יכול היה להירגע קצת את הצורך שלו להוכיח את עצמו ולהפסיד בכוונה, כפי שאריק ביקש ממנו. על פי ראיה זו, איתי אשם/אחראי להדחה יותר מאופיר: לאופיר היה הרבה יותר מה להפסיד אילו היה נוהג אחרת ולכן אי אפשר להאשים אותו על שפעל כפי שפעל. אך האם זה באמת נכון? ואולי הגאווה של איתי חשובה לו יותר מכפי שהניצחון חשוב לאופיר? לפי איך שהוא התבטא, בהחלט יש סיכוי שזה נכון. אז מי באמת אשם יותר?
 
איתי (משמאל). לא היתה לו ברירה אלא לספק את גאוותו ולנצח
 איתי (משמאל). לא היתה לו ברירה אלא לספק את גאוותו ולנצח 
 
 

תסמונת הש"ג

 
ייחוס סיבות לאירועים היא פעולה שאנו מבצעים בלי הרף ביומיום, בלי להרגיש בכלל. לרוע המזל, הדיוק שלנו בייחוס זה לא מוצלח כמו שהיינו רוצים להאמין, והוא מבוסס לרוב על הטיות פסיכולוגיות הרבה יותר מאשר על עובדות בשטח. הטיה מוכרת במיוחד בהקשר זה היא "תסמונת הש"ג" – הנטיה להאשים אך ורק את החוליה האחרונה בשרשרת הסיבות: הש"ג שנרדם ולא מנע את חדירת המחבלים לבסיס (אף על פי שמפקדו, נניח לצורך הדוגמה בלבד, לא נתן לו לישון במשך יומיים רצופים, ואילו המודיעין התעלם מאזהרות ברורות בנוגע לתקיפה), הפקח שנותן דו"ח על חניה לא חוקית, ועוד. תסמונת זו נובעת מיוריסטיקה שכלית, שמכוונת אותנו אל האירועים הסמוכים בזמן ובמקום לאירוע שאת סיבתו אנחנו מחפשים. בג'ונגל זה עבד לא רע, בעולם האנושי המורכב זו בעיה.

הטיה הפוכה אך נפוצה כמעט באותה מידה מתעלמת מכל העובדות בשטח ומטילה תמיד את האחריות דווקא על החוליה הראשונה: זו הממשלה אשמה, או שזה רצון האל, וכן הלאה.
 
בארדו.
 בארדו. 
 צילום: גיא קרן 
 
ברגע האמת, אריק לא אכזב ועשה מה שציפינו שיעשה: הוא הבין שאין שום טעם לעמוד בהתחייבויותיו לאופיר. למה לו לוותר על בת ברית שאשכרה אפשר להבין משפטים שהיא מוציאה מהפה, כאשר בכל מקרה אופיר ינצל את הפסלון שלו ויישאר חשוף (בשאיפה) במועצת השבט הבאה? כשהמצב נהיה דחוק, ראינו איך כמעט כל השורדים הפכו לשקרנים ותככנים מעולים, וקשה להאמין שדווקא אריק מכולם הוא שיתעקש פתאום לדבוק במילתו. אופיר ניצל את תמימותם של האחרים (הם באמת חשבו שהוא מוותר על המשחק ובא להיפרד מהם?!), אך כעת הוא ללא פסלון, הם חכמים וכועסים יותר, וספצפית הוא ניצב מול אישה זועמת שמסוגלת לטחון בשיניה אורז לא מבושל. אם תשאלו אותנו, הוא אבוד. אפרופו נטע-לי, יש רושם שרבים (גם באיי הפנינה וגם בקהל) היו רוצים לראות דווקא אותה עפה אתמול, אבל לפחות היא אכלה ג'וקים. גם זה סוג של פיצוי.

השורדים מעריכים את עצמם יותר מהראוי

כעת נעבור לנושא מעניין נוסף, שאולי לא הקדשתם לו מספיק תשומת לב: השאלה המטופשת של עידן. הוא שאל את אריק את מי היה מעדיף לקחת איתו לגמר – מתמודד שראוי להגיע לגמר, או מתמודד עם סיכוי טוב להפסיד. התשובה הנכונה היא כמובן מתמודד חלש, אך אריק לא יכול היה לומר דבר כזה בארדו, מפני שאז, כל מתמודד שהוא היה ניגש אליו לאחר מכן בהצעת ברית היה מבין שאריק רואה בו לוזר פוטנציאלי.

אבל זה רק חלק קטן מהתמונה, מפני שכל מתמודד רואה את עצמו, מטבע הדברים, כראוי להגיע לגמר. ישנן סטטיסטיקות מפורסמות ומצחיקות של הערכה עצמית, בסגנון "50% מהאנשים חושבים שהם ב-10% העליונים מבחינת שכל". כמעט כל אדם מעריך את עצמו יותר מהראוי, והשורדים שלנו לא שונים. אפשר להיות בטוחים שאפילו מירית, שאין לה שום מושג באיזה מין משחק היא נמצאת, מאמינה בלב שלם שהיא ראויה להגיע לפסגה. כלומר, אילו אריק היה אומר שהוא מעדיף לקחת מתמודד חלש, כל אחד ואחד מהאחרים היה בטוח שאריק לא מדבר עליו, והוא היה מעורר באופן מיידי טינה מכל השורדים האחרים. לעומת זאת, כאשר שיקר ואמר שהוא רוצה לראות איתו בגמר מתמודד ראוי, כל חבר בשבט קסאיה זרח מאושר בידיעה שהנה, אריק רוצה לראות אותו בגמר.

למה הדבר דומה? לניתוחי אישיות אסטרולוגיים, נומרולוגיים וקשקושולוגיים אחרים. בכולם אפשר למצוא אמירות כמו "אתה אדם אינטליגנטי", "יש לך המון פוטנציאל" וכו'. המציאות, כמובן, מלאה באנשים שאינם מי-יודע-מה אינטליגנטיים וגם אין להם פוטנציאל מרקיע שחקים – אבל כמעט אף אחד מהם אינו מודע לכך. כשהם שומעים אמירה כמו "יש לכם שכל", מיד הם מתלהבים מדיוק הקריאה המפליא של הקשקושולוג. כמה טוב לנו שאנחנו לא כאלה, ואנחנו רק צופים באנשים כאלה מודחים ב"הישרדות", נכון?
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by