ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
אירופה מפחדת מהאינטרנט 
 
 ספאם. ונחשים. ודונאטס    צילום: Flickr,jetalone,CC by    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

הודעות הספאם המצחיקות ביותר, השוודים מפחדים מהאינטרנט, הצרפתים סופרים עד שלוש והאמריקאים? רואים "אבודים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שוודית. כולם יכולים לגעת לה ב-IP
 שוודית. כולם יכולים לגעת לה ב-IP 
 צילום: Flickr,ThisParticularGreg, CC by 
 
• האירופאים מחמירים את הפיקוח על הרשת ובדרך פוגעים גם בזכויות הפרט: בשוודיה עבר השבוע חוק המתיר לבעלי זכויות יוצרים גישה אל כתובות ה-IP של אלו שלטענתם פגעו בהם. הגורם הנפגע יוכל לפנות אל הגולש הסורר בתביעה שיחדל ואם ימשיך במעשיו לפנות אל בית המשפט. על פי האתר vnunet.com תעבורת האינטרנט במדינה צנחה בחצי מייד לאחר שהחוק התקבל ולאחר מכן טיפסה קלות. מ-200Gbit לשנייה של מידע שעברו בצינורות השוודיים לפני החוק, ירדה התעבורה ל- 100GBit לשנייה – זאת על פי Netnod, חברה המנהלת את רוב תעבורת הרשת במדינה.

• בצרפת פועלים המחוקקים להעביר את חוק שלוש הפסילות, שיאפשר לנתק מהרשת גולש שנתפס מוריד חומר פיראטי שלוש פעמים. החוק, שעדיין צריך לעבור את אישור האספה הלאומית, יאפשר לסוכנות צרפתית לנתק גולש מהרשת לתקופה של עד שנה, לאחר שיקבל שתי אזהרות. השערות אומרות כי אם יעבור החוק החדש הוא יגרום לניתוקם מדי יום של אלף צרפתים מהרשת. המתנגדים, מעבר לטיעונים של פגיעה בזכויות הפרט, טוענים כי החוק חסר אחיזה במציאות וכי ניתן בקלות לפתוח משתמש חדש על שם הסבתא.
 

או בצרפת, או באירופה

• וזה לא נעצר שם: תקנה חדשה של הקהילה האירופית מחייבת את ספקי האינטרנט לתעד את כל הדואר האלקטרוני שנשלח באמצעותם ואת שיחות הטלפון שהעבירו, ולשמור את המידע למשך שנה. תכני השיחות ותכתובות הדואר לא יישמרו, אך הספקים יהיו חייבים לשמור את תאריך השיחה, אורכה וכן את היעד שלה. התקנה, שכבר חלה על ספקי טלפון, הורחבה כאמור גם לספקי אינטרנט, כשמטרתה המוצהרת היא לסייע בחקירות פליליות ובמלחמה בטרור.
 
מישל תאלץ לחפש מתכון לרגלי צפרדעים במקום אחר
 מישל תאלץ לחפש מתכון לרגלי צפרדעים במקום אחר   צילום: Flickr, kevindooley , CC by 
 

קולנוע אוסטרלי, גרסת הטורנט

קולנוע, המקום בו מצלמים סרטים
 קולנוע, המקום בו מצלמים סרטים 
 צילום: Flickr,emdot, CC by 
 
• באוסטרליה, כמו שכבר כתבנו בלא מעט הזדמנויות, לא רק מאיימים כמו האירופאים החננות, אלא כבר מממשים ברגישות ובנחישות את החוק כנגד משתפי הקבצים ועוזריהם. רק שבתי המשפט לא ממש משתפים פעולה. Torrentfreak מדווח על פסק דין שניתן השבוע, המציג באור די מגוחך את המאבק בפיראטיות. הכירו את קרייג פארוגיה, שנעצר בחודש פברואר האחרון כשבאמתחתו ציוד וידאו ששימש לצילום סרטים בתוך אולמות קולנוע. הצעיר בן ה-26 הוא חלק מקבוצת משחררים בשם PreVail שהוציאה כבר יותר ממאתיים סרטים בשנים האחרונות, ביניהם כאלו המוגדרים כגרסאות CAM – סרטים באיכות לא-משהו שצולמו על ידי מצלמות בתוך אולמות קולנוע והופצו ברשת. העונש המירבי שיכל בית המשפט להטיל על הפיראט היה של שלושים ותשעה אלף דולרים וחמש שנות מאסר, אך לאחר שהבחור הודה בהאשמות המיוחסות לו קיבל קנס של 3900 דולר ו-18 חודשי מאסר על תנאי.
 
 

אקספי ממשיכה להתלוצץ עם רופאיה

• שוב נדחה תאריך ניתוקה של האקספי מהמכשירים: על פי Appleinsider חתמה HP על עסקה עם מיקרוסופט, במסגרתה תוכל יצרנית הלפטופים לשווק מחשבים עליהם מותקנת מערכת ההפעלה עד סוף אפריל 2010. בה בעת, הזכירה מיקרוסופט כי התמיכה ב-XP תיפסק ב-14 באפריל ולאחר תאריך זה תוציא רק עדכוני אבטחה למערכת ההפעלה.

• התזכורת הקלה של מיקרוסופט מדגישה עד כמה לא הייתה מעוניינת בצעד: עקב החשש הגדול כי רוב הלקוחות יעברו ישירות מחלונות XP הוותיקה אך יציבה לגרסת 7 של חלונות, קיוותה החברה "לקבור" את ה-XP בת השמונה ולא לאפשר מכירה או תמיכה בה. גם העדר תאריך יציאה רשמי של הגרסה הבאה, המסתתרת מאחורי ההכרזה העמומה שתצא "שלוש שנים אחרי הויסטה" קשורה באותו הרצון בדיוק. אך כוחות השוק חזקים יותר ממיקרוסופט וצמיחת שוק הנטבוקים – המחשבים החלשים יחסית המיועדים בעיקר לגלישה באינטרנט – הוא אחד השיקולים שהכריעו לטובת השארתה של XP בחיים, בוודאי אל מול הויסטה זוללת המשאבים. כעת יכולה החברה רק לקוות כי מערכת ההפעלה הבאה שלה תהיה כל כך אטרקטיבית עד שגם צרכני ה-XP החדשים ישמחו לשדרג אליה.
 
הקופסה דווקא די שימושית. Windows XP
 הקופסה דווקא די שימושית. Windows XP   צילום: GettyImages 
 
לדרג בעזרת החיצים. Searchwiki
 לדרג בעזרת החיצים. Searchwiki 
 צילום: צילומסך 
 
• בדיוק שבוע לאחר שנסגר שירות החיפוש Wikia Search השיקה גוגל באופן רשמי תכונה דומה במנוע החיפוש שלה. ב-Wikia יכולתם לדרג את הקישורים שמנוע החיפוש מצא, לערוך אותם ואף לכתוב הערה לגביהם, כחלק מחזון של מנוע חיפוש חופשי המבוסס על פעילות הגולשים. ה-SearchWiki של גוגל מאפשר התאמה אישית של מנוע החיפוש ומאפשר להעלות תוצאה למקום גבוה יותר, למחוק תוצאה, להגיב עליה או להוסיף תוצאה רלוונטית יותר. השירות פועל אוטומטית עבור בעלי חשבון iGoogle העורכים חיפוש למתוך חשבונם, אך כאן התגובות וההערות הן ציבוריות וכל אחד יכול לראות אותן.
 

בקטנה :

אבודים
 אבודים 
 צילום: יח"צ 
 
• נילסן פירסמו השבוע את רשימת תוכניות הטלוויזיה הנצפות ביותר און-ליין באמריקה בחודש דצמבר. "אבודים" נמצאת במקום הראשון עם כמעט מיליון וחצי צופים יחודיים ואחריה "סאטרדיי נייט לייב" עם מיליון ומאה צפיות ו"האנטומיה של גריי" עם כמעט תשע מאות אלף צופים.

• במבט ראשון המספרים לא נראים מרשימים, בהתחשב בגודלו העצום של השוק האמריקאי, אך אם מסתכלים על חצי הכוס המלאה, המהפכה כבר החלה: מיליוני אנשים כבר צורכים את התוכניות שלהם באמצעות מסך המחשב ומסייעים בטשטוש הגבולות שבין המדיות. בנוסף, גם הטענה כי "אי אפשר לראות טלוויזיה באינטרנט" כבר הופרכה מזמן, כשנתון מסויים נראה מדהים במיוחד: "אבודים" בכלל לא שודרה בטלוויזיה בדצמבר, ועונה חדשה שלה עלתה רק בחודש ינואר השנה, כך שנראה כי צופים רבים פשוט טרחו להשלים פערים לפני עליית העונה החדשה, או להצטרף למעגל העוקבים אחרי הרפתקאות ג'ק וסוייר.
 
• ביל סוויטמן מנהל בלוג העוסק בשיווק אינטרנטי, אך מהצד מטפח גם סטייה פרטית: במשך השנים האחרונות אסף הודעות ספאם העוסקות במכירת מוצרים להגדלת, הרחבת ושדרוג איבריו המוצנעים וליקט מתוכם את אלו בעלי הטקסטים המשעשעים ביותר. הטקסטים כולם, המבוססים על עולם נרחב של מטאפורות הנעות מעולם החי ועד דונטס, נמצאים כאן, וכוללים פסגות ספרותיות כמו :"Make your man's carrot grow" , "Transform from a grass snake to a python" וכמובן "Put your doughnut in her oven".
 
דונט, רגע לפני ששם אותו באובן שלה
 דונט, רגע לפני ששם אותו באובן שלה   צילום: Flickr,Flirty Kitty, CC by 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by