ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
תורת המשחקים 
תורת המשחקים של הישרדות - פרקים 25-27 
 
 צמיד הוטו שינה את התמונה.    צילום: גיא קרן    
תורת המשחקים |
 

האם פיצול הקולות וההדחה הדרמטית של עידן חביב היתה מהלך גאוני, או פעולה טריוויאלית שאפילו אנסטסיה היתה יכולה לחשוב עליה? ניתוח מזווית מתמטית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
או שהוא ימצא את הפסלון. או שלא. עידן חביב
 או שהוא ימצא את הפסלון. או שלא. עידן חביב 
 צילום: גיא קרן 
 
מותר לתת ספוילר לספר בן 110 שנים? מדובר על "מלחמת העולמות" המופתי של ה' ג' וולס (כל קשר לסרט של שפילברג הוא, אהם, מקרי בהחלט). אם אתם לא רוצים לדעת את הסוף, עברו לפסקה הבאה. בסוף הספר מסתבר שמי שהכריע את הפולשים האיומים ממאדים הוא לא אחר מאשר החיידקים של כדור הארץ. למעשה, מרגע שהמאדימאים נחתו על כוכב הלכת שלנו והחלו לזרוע הרס, גורלם נחרץ: הם נדבקו במחלות שלא הכירו והמוות היה רק עניין של זמן. פשוט לא היתה להם חסינות, אתם מבינים.

הבטיחו לנו פרק הדחה שלא היה כמותו, ואכן קיבלנו מנה גדושה של דרמה שהפתיעה רבים משוכני הפורומים – בעיקר את אלה שעוד האמינו בשמועות שדיברנו עליהן עם הדחתו של גיא. אך לדעתנו, הסיום הזה נגזר מראש הרבה לפני מועצת השבט, כאשר אנסטסיה "יחסית סתומה" מירקין הקדימה מכה למחלה, שברה את הסטיגמה והוכיחה לכל הציליביזציה שאפילו לה יכולות לצאת בפוּקס תשובות נכונות מדי פעם. מרגע שקיבלה את צמיד הווטו, ברית בארו הלכה פייפן. עם פסלון חסינות או בלעדיו, מישהו מהם היה עף. יותר מזה, ברגע שהיה ברור באיזה צד אופיר ומירית בחרו, אריק היה יכול לקפץ סביב עידן ויואב ולזמר "עוּף גוזל" בלופ – הם פשוט לא היו יכולים למנוע את מה שקרה. או לפחות, לא ברמת התכנון והטקטיקה שהפגינו עד כה. עם כל הכבוד, מאדם שאומר "ידענו שעכשיו זה הכל או כלום, או שמוצאים את הפסלון, או שלא מוצאים אותו" באמת קשה לצפות להרבה.
 

פיצול הקולות: מהלך גאוני או מובן מאליו?

 
המהלך של פיצול הקולות לא היה כזה גאוני. למעשה, בהינתן שישיה מגובשת של שורדים והטראומה של ההדחה הקודמת, הוא היה טריוויאלי לגמרי. אלא מה, עצם קיומה של השישיה הוא שהיה מוטל בספק. פליטי בארו הניחו שאופיר איתם, התכוננו למועצת השבט בהתאם – וחטפו. למי שתוהה, אגב, למה עידן בחר לתת את פסלון החסינות ליואב, התשובה ניתנה בטור שכתבנו על פסלון החסינות של אופיר: רוב האנשים רואים מקסימום צעד אחד קדימה. עידן הבין שהוא המטרה העיקרית, וידע שברית קניבה יודעים שהוא מבין את זה, ולכן עצר כאן והסיק שהם יצביעו ליואב במקום לו-עצמו. כמו ויזיני בשעתו, גם הוא נפל כיוון שלא השכיל להבין שהאפשרויות הן לא רק "או א' או ב'", אלא יכולות להיות "גם וגם".

אריק, או מפני שלא ידע בוודאות מה אופיר ומירית יעשו או מפני שלא חשב על הדברים עד הסוף, החליט להציף את עידן ושות' במידע סותר ומבלבל. על כך נתונה לו תודתנו: לפני מספר חודשים כבר הסברנו איך להסוות מידע באמצעות הצפה.

אילו ההצלחה של ההדחה לא היתה ודאית והפצת הדיסאינפורמציה היתה משיגה את מטרתה, היינו נותנים לאריק את כתר האסטרטג של המשחק. בהינתן המצב בפועל, הוא מקבל מקסימום את התואר "האיש שהצליח לראות מה שהיה מונח לו מתחת לאף". יש לנו חלום, שבעונה עתידית כלשהו של "הישרדות" יקחו הרכב של מומחים לתורת המשחקים, מנהלים בכירים מצליחים ואמני הונאה מתוחכמים במיוחד. אז תראו מה זו אסטרטגיה.
 
השורדים, רגע לפני ההדחה של עידן
 השורדים, רגע לפני ההדחה של עידן   צילום: גיא קרן 
 
 

תבניות חשיבה וצירופי מקרים

אנסטסיה. יש לה אסטרטגיה כל כך גאונית שאפילו היא לא מבינה
 אנסטסיה. יש לה אסטרטגיה כל כך גאונית שאפילו היא לא מבינה 
 צילום: גיא קרן 
 
מדוע פיצול הקולות נתפס בציבור כמהלך מבריק במיוחד? הרי כל הנתונים היו שם, ואפילו בעלי/ות "מוח של ציפור" אמורים היו לראות אותו. הסוד טמון, אולי, בשבירה של תבנית מחשבה מקובעת, לפיה הדחה מכוונת תמיד נגד אדם ספציפי, ותמיד על ידי השגה של מקסימום קולות נגדו. תבניות חשיבה מקובעות הן הרבה יותר נפוצות וחזקות מכפי שהיינו רוצים להאמין ומכפי שאנו מוכנים להודות, ושבירה שלהן היא משימה קשה להפתיע. אפילו המשקיענים שהולכים לקורסים לפיתוח היצירתיות מיישמים לרוב את מה שלמדו רק על מה שהם מזהים כבעיה – בעוד שבתחומים אחרים בחיים הם פשוט ממשיכים באותן תבניות ישנות ושגויות ששירתו אותם עד כה. האירוניה הגדולה ביותר היא שלכל אחד מאיתנו קל לזהות תבניות כאלה אצל אחרים, אבל כמעט כולם בטוחים שהם עצמם בעלי חשיבה יצירתית ומקורית לעילא. תחשבו על זה קצת, ותראו שפתאום ההתפארות של אנסטסיה באסטרטגיה וביכולות השכליות שלה כבר לא כל כך מצחיקה.

עוד נקודה מעניינת היא ההתגבשות של שתי הקבוצות - פליטי בארו ופליטי קניבה. אופיר ומירית הם חריגים רבי משמעות, אך הטרמינולוגיה עדיין מתייחסת לשבטים הישנים ההם. כבר דיברנו על יוריסטיקות ועל בריתות מבוססות מגדר, שלוקחות את הקריטריון הכי פשטני והופכות אותו לבסיס לשיתוף פעולה. הקריטריון של "שבט המוצא" הגיוני יותר, כיוון שחברי כל שבט שהו ביחד, פיתחו יחסי קירבה ואמון וכן הלאה – ועדיין, כשחושבים על זה, מדובר על חלוקה שהתחילה בתור משהו אקראי לגמרי. זה דבר שקורה לכולנו בתדירות מבהילה ממש: הכיתה אליה משבצים אותנו, השכנים שלנו, הקורס אליו אנחנו נרשמים כי הוא במקרה מסתדר לנו בלוח הזמנים... מהלכים כמעט אקראיים מחברים אותנו, בלי שום תכנון, עם אנשים מסוימים ויוצרים קשרים חיוביים או שליליים שיכולים להימשך עשרות שנים ולהיות בעלי השפעה אדירה. שינוי אחד זעיר בזמן הנכון, וכל החיים שלנו היו נראים אחרת. עד כמה אירועים כאלה קובעים את גורלנו, ועד כמה אנחנו יכולים להשפיע עליו בעצמנו? נניח שהשבטים המקוריים היו נקבעים אחרת – האם יכול היה להיווצר מצב בו אריק הוא זה שהיה מודח אתמול, בעוד עידן מצחקק לתוך זקנו ואילו בשבקין מחליף מבטים מזרי אימה עם דיוה?
 

מים שקטים חודרים עמוק

מה צופן לנו העתיד על איי הפנינה? ראשית, בנימה אישית, המגיב יוסי מהטור הקודם, שקשר כתרים לאסטרטגיה של עידן, מוזמן לאכול את הכובע שלו. שנית, ברית בארו איבדה את כל כוחה, אבל האמוציות בין איגור לאופיר עדיין חזקות וסביר להניח שאופיר, בתפקידו כאחד משני האסטרטגים המובילים, לא ינוח עד שאיגור ייעלם. ברור גם שבשלב מסוים המנהיגים הנוכחיים - אופיר ואריק - ירגישו שהסכנה ההדדית גדולה מדי וילחמו זה נגד זה. השאלה היא רק אם אריק ישכיל לחזות זאת מראש ולנצל את האיבה של אופיר לאיגור לטובתו – כלומר, לסלק את אופיר מהתמונה בזמן שהוא עסוק בנקמה הפרטית שלו. הניחוש הפסימי שלנו הוא שזה לא יקרה ואיגור ילך ראשון, אם כי תמיד יש הפתעות בדמות שרשראות ופסלוני חסינות ומי יודע – אולי בקרוב מאד תיחשף במלוא הדרה התוכנית האסטרטגית המדהימה, שאנסטסיה דוגרת עליה מאז הגיעה לאי?
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by