ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המפלצת שתאכל את גוגל 
 
 אני לא מפלצת, אני תולעת   
 
מערכת חיים ברשת

מנוע חיפוש חדש מתכוון להשתמש בכוח המחשוב המיותם של הגולשים כולם כדי לסרוק את הרשת יותר מהר, ולתת תוצאות מדויקות יותר. בגוגל לא נבהלים, אגב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברה אמריקנית חדשה מציעה לגולשים להפוך את מחשביהם לחלק ממנוע החיפוש הטוב בעולם. LookSmart, המפעילה את פרוייקט Grub, מתכננת להישען על העובדה שגולשים רבים והולכים מחברים את מחשביהם המתחזקים והולכים לרשת באופן תמידי, ובחלק ניכר מהזמן הזה כוח המחשוב מבוזבז על שומר מסך.

כמו פרויקט SETI@Home, שרתם את המחשבים הדוממים כדי לחפש חיים מחוץ לכדור הארץ, ומשתמש היום בכוחם של ארבעה מיליון מחשבים, מהווה את המחשב החזק ביותר בעולם, כך גם Grub מתכנן להיות חזק מספיק כדי לבצע דברים שהיום נדמים בלתי אפשריים.

בתוך ימים קפץ מספר הנרשמים לפרויקט מ-100 לכמה אלפים, הרבה בזכות פרסום כתבה באתר Wired. כיום סורק האתר כ-80 מיליון כתובות ביום. בשיאו, אם יצליח הפרויקט לגייס די אנשים, יסרוק גראב עשרה מיליארד עמודים ביום, כלומר בערך את הרשת כולה, מדי יום. לשם השוואה, מנוע החיפוש של גוגל סורק כ-150 מיליון אתרים ביום, ומעדכן את האינדקס שלו כולו פעם בשלושים יום.

הפרויקט כולו, שהוא בחלקו הגדול פרויקט פתוח קוד, נהגה ונבנה על ידי קורד קמפבל, עד שמכר אותו ל-LookSmart. "זו חוויה מטורפת", אמר ל-Wired, "הפרויקט הזה שהשקעתי בו שלוש שנים וחצי מתחיל להמריא".

כל מתנדב של הפרויקט יסרוק חלק מהרשת. כדי להימנע מהטיה של התוצאות יסרקו מתנדבים שונים חלקים חופפים. ועדיין, יש מי שחושש מהבעייתיות שבחיפוש מבוזר שכזה, כמו למשל דני סאליבן, עורך הניוזלטר המקצועי Search Engine Watch. "יש לי אמונה גדולה יותר בחברות ששולטות בחוקר האתרים שלהן ובאינדקס", אמר. בלוקסמארט טוענים כי דווקא השיטה שלהם מבטיחה תוצאות טובות יותר.

החברה הבטיחה להפוך כמה שיותר מהאינדקס שתאגור עם הזמן לציבור. "אנחנו בונים תשתית מבוססת קהילה, ובגלל שזה מבוסס קהילה אנחנו נותנים בחזרה לקהילה", אמר אנדרה סטצ'רט, מנהל הטכנולוגיה של החברה.

אבל אינדקוס הוא רק השלב הראשון. בעתיד תשלב החברה של ניתוח קישורים, כמו זה המשמש את גוגל בבואה לקבוע את דירוג העמודים שלה. סטצ'רט טוען כי כוחה של גוגל נובע מכוח החישוב האדיר שלה, אותו היא שואבת ממספר מוערך של 54 אלף שרתים, בעלי 100 אלף מעבדים בסך הכל.

אבל בגוגל חושבים אחרת. פיטר נורויג, אחראי איכות החיפוש בגוגל, טוען כי הפרויקט אמנם מעניין, אבל שיפור החיפוש לא מחייב הגדלת האינדקס, אלא דווקא הקטנתו. "הבעיה אינה משאבי חישוב אלא ההחלטה מה לעדכן באופן תדיר יותר". בכך רמז נורויג לאתר החדשות של גוגל, המעדכן שעתית אתרי חדשות, בעוד שהוא משקיע הרבה פחות בשאר האתרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by