ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כן לשלום? לא למימון! 
 
 אין ידיים – אין עוגיות   
 
מערכת חיים ברשת

סוכנות המחקר של הפנטגון התעצבנה וסגרה את הברז לפרוייקט מערכת ההפעלה OpenBSD, לאחר שאחד המתכנתים שם פתח את הפה נגד המלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוכנות המחקר של צבא ארה"ב הפסיקה את מימון מלגת המחקר לקבוצה שפעלה לפיתוח מערכת הפעלה חופשית ומאובטחת, לאחר שאחד מהמתכנתים הראשיים בקבוצה נתפס במעשה בגידה חמור במיוחד: האיש העיז להתראיין לעיתון גדול ולהתבטא כנגד המלחמה.

סוכנות הפרוייקטים למחקר הגנתי מתקדם (DARPA) הקפיאה את החוזה פחות משבועיים לאחר שעיתון ה"גלוב אנד מייל" של טורונטו פרסם מאמר ובו צוטט המתכנת, תיאו דה ראדט, כשהוא אומר מספר דברים "לא נעימים" על היד שמממנת את המחקר. "אני מנסה לשכנע את עצמי שהמענק שלנו פירושו חצי ספינת טילים שלא נבנתה" אמר דה ראדט לעיתון.

מספר ימים לאחר הופעת הכתבה, אומר דה ראדט כי הוא קיבל אי-מייל מג'ונתן סמית', פרופסור למדעי המחשב מאוניברסיטת פנסילבניה, והמדען הראשי של הקרן מעניקת המימון. במייל הובעה חוסר שביעות רצונו של סמית' לגבי ההצהרות שהתפרסמו. ביום חמישי, סמית' הודיע לדה ראדט על ביטול המימון.

בראיון למגזין wired אמר דה ראדט: "פרופסור מכובד ומלומד הוא זה שאמר לי שלא ליישם את חופש הביטוי שלי" (מצד שני, אולי הוא צריך להגיד תודה שלא שלחו לו שוטר הביתה, שהיה מודיע לו כי זכותו לשמור על זכות השתיקה).

סמית' סירב להגיב על הנושא, ואילו סוכנות DARPA לא כל כך השיבה לטלפונים. כך שלא ניתן היה לאשר או להכחיש את חשדותיו של דה רארדט לגבי ביטול המימון.

המימון עצמו, על סך 2.3 מיליון דולר, תועל לשיפורי אבטחה במערכת ההפעלה OpenBSD משנת 2001, כמו גם לפרוייקטים נוספים הקשורים במערכת ההפעלה החופשית.

OpenBSD, היא וריאציה של Unix המתוכננת לעבוד על גבי שרתים, אמורה להיות כל כך בטוחה ומאובטחת, עד כי בשבע השנים החולפות נתגלה רק באג אחד בהתקנה שלה. אלפי עותקים של מערכת ההפעלה הורדו מהרשת בחצי השנה האחרונה, אך לא ברור כמה מהם נמצאים כבר בשימוש.

דה ראדט מעריך כי 85 אחוזים מהמענק של DARPA כבר נוצל, כשמיליון דולר ממנו הוצאו על תשלום משכורות למפתחי ה-OpenBSD. מרבית עבודת הפיתוח בוצעה ע"י צוות של 80 מתנדבים שלא בשכר. וחצי מיליון דולר נוספים מימנו את עבודת המחקר שבוצעה בבריטניה על פרוייקט שנקרא OpenSSL להצפנת מידע.

כדרך אגב, DARPA, אשר מפקחת על פעילויות המחקר עבור הפנטגון, ידועה בתור זו שאחראית על פיתוח רשת המחשבים שלימים גדלה להיות האינטרנט כמו שאנו מכירים אותו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by