ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנון רובינשטיין לא לבד 
 
 שמעו אחי, אני עוד חי   
 
עידו קינן

פאשלה באתר החדשות CNN חשפה הספדים וביוגרפיות שהוכנו מראש עבור אישים מפורסמים; בין המנוחים: האפיפיור, סגן הנשיא האמריקאי צ'ייני, נשיא קובה פידל קסטרו והנשיא לשעבר רייגן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מציל, אתלט, כוכב קולנוע, מושל, נשיא -- מעטים הדברים שלא עשה בחייו", נפתח ההספד בעמוד שהקדיש אתר האינטרנט של ה-CNN למותו של נשיא ארה"ב לשעבר, רונלד רייגן. רייגן, הדועך מאלצהיימר, עדיין חי ובועט (טוב, אולי לא בועט) – עמוד המוות שלו פשוט לא היה אמור להיות חשוף לעיניי הגולשים. אבל מישהו פישל.

כלי התקשורת מכינים מראש קורות חיים והספדים של אישים וסלבריטאים, כדי לא להיתפס לא מוכנים במקרה של מוות פתאומי, חס וחלילה (חס וחלילה שהם ייתפסו לא מוכנים, זאת אומרת). כך, ברגע שנודע על מותו של אותו אדם, מוקצה לו דף (או עמוד אינטרנט, או דקות שידור), בו צריך לעדכן רק את הפרטים האחרונים, כמו סיבת המוות וראיונות קצרים עם מכרים (בארץ קוראים למסמך הזה "חבצלת").

כמו שאנחנו חוזרים ואומרים שוב ושוב ושוב, אם זה באינטרנט, גם אם בפינה נסתרת, מישהו בסוף ימצא את זה. במקרה הזה היה זה אתר חדשות הביזאר Fark, שאיתר באתר CNN חבצלות של נשיא קובה, פידל קאסטרו, האפיפיור יוחנן פאולוס ה-2, מנהיג המאבק נגד האפרטהייד באפריקה, נלסון מנדלה, נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ראלד פורד והבדרן האמריקני המיתולוגי בוב הופ. לפי ה-CNN, כל הנ"ל נפטרו ב-01'.

בוב המסכן: סוכנות הידיעות AP מספרת שגם לה קרתה פאשלה דומה עם הופ, שתוצאותיה היו חמורות יותר. ב-98' דיווח חבר בית הנבחרים האמריקאי בבית הנבחרים על מותו של הופ, לאחר שקרא כותרת על מותו, שעלתה בטעות באתר AP.

לא מעט אנשים היו רוצים להיות נוכחים בלוויה של עצמם, כדי לשמוע מה אומרים עליהם. אולם במקרה זה, חלק מהחבצלות היו בשלבי טיוטה. בעמוד של צ'ייני, למשל, ניתן היה למצוא לינק ל"חייו כאשתו של המלך", שנלקח מהחבצלת (שפורסמה) של המלכה האם של בריטניה.

החבצלות הופיעו על עמוד מוגן סיסמה, אולם בגלל תקלה הוסרה ההגנה. הן היו זמינות לכל גולש, וניתן היה למוצאן גם באמצעות מנועי חיפוש. CNN סגרה את העמודים ביום ד', לאחר גילוי התקלה, אולם ה-Smoking Gun, אתר המתמחה בחשיפת מסמכים בעלי עניין, הספיק לשמור עותקים של כמה מהם.
דוברת ה-CNN, עדנה ג'ונסון, אמרה ש-CNN בודקת כמה זמן היו החבצלות חשופות לגולשים.

אמונה עממית גורסת שהכרזה מוטעית על מותו של אדם מבטיחה לו אריכות ימים. נקווה שזה תופס גם לגבי גויים באינטרנט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by